Większość Polaków nie wyobraża sobie dnia bez zjedzenia pajdy świeżego chleba. Zwykle spożywamy go w formie kanapki z serem lub wędliną albo podajemy z zupą lub dodajemy do drugiego dania. W sklepach spożywczych i piekarniach mamy do wyboru mnóstwo rodzajów chleba.

Możemy kupić między innymi:

  • chleb pszenny
  • chleb razowy
  • chleb żytni
  • chleb orkiszowy
  • chleb wypiekany z mąki kukurydzianej, gryczanej czy jaglanej

Chleby mają też różnego rodzaju dodatki. Na sklepowych półkach mamy do wyboru chleb z posypką z maku, pestkami dyni czy słonecznika. Nie bez znaczenia jest też sposób pakowania chleba.

Kupując chleb sami wkładacie go do papierowej torby czy też może wybieracie gotowy, zapakowany w folię i pokrojony już wcześniej chleb? Podczas gdy ta pierwsza opcja może sprawić, że wasz chleb będzie dłużej świeży, ta druga nie jest niestety dobrym wyborem. Dlaczego?

Zobacz także:

Dlaczego chleb pakowany jest w foliowe torebki?

Na pewno nie raz zdarzyło wam się kupić w sklepie spożywczym czy piekarni chleb pokrojony i zapakowany w foliową torbę. Lepiej tak nie róbcie. Dlaczego? Ponieważ folia ta sprawia, że chleb bardzo traci na swoich walorach smakowych.

Foliowa torba ma oczywiście kilka zalet. Dzięki niej chleb się nie rozsypuje i łatwo przetransportować go do domu. Chroni ona również chleb przed nadmierną utratą wilgoci. Niestety, folia sprawia też, że chleb szybciej przechodzi proces utleniania, przez co staje się gumowaty i nie ma chrupkości. Tak zapakowany chleb szybciej również zostanie zaatakowany przez pleśń.

Co zrobić, żeby przedłużyć świeżość chleba?

Najważniejszą rzeczą jest, żeby tuż po przyniesieniu chleba do domu umieścić go w drewnianym chlebaku. Dzięki niemu nasz chleb dłużej pozostanie świeży. Możecie też włożyć do chlebaka przekrojoną połówkę jabłka. Owoc ten szybko wyrówna straty wody w chlebie i sprawi, że wasz chleb będzie wolniej czerstwiał.

Jest też sposób, który stosowały nasze babcie, który polega na owinięciu bochenka chleba w bawełnianą szmatkę. Takie naturalne opakowanie zapewniało cyrkulację powietrza, a jednocześnie chroniło chleb przed nadmiernym wysuszeniem.

A wy jakie macie sposoby na utrzymanie świeżości chleba?

Źródło: kobieceinspiracje.pl