Twarde kotlety schabowe po usmażeniu
AdobeStock
Newsy

Dlaczego kotlety schabowe wychodzą twarde? Prawdopodobnie zapominacie o…

Jeśli wasze kotlety schabowe za każdym razem wychodzą twarde, prawdopodobnie popełniacie któryś z błędów dotyczących między innymi właściwego przygotowania mięsa.
Weronika Kępa
luty 24, 2021

Aby wasze kotlety za każdym razem były soczyste i kruche, podczas ich przyrządzania musicie trzymać się kilku podstawowych zasad. Diabeł, jak zwykle, tkwi w szczegółach. Jakich? Zaraz wszystkiego się dowiecie.

Kotlety schabowe bez bułki tartej

Kotlet schabowy to staropolski przysmak

Kotlet schabowy to nic innego jak tańsza wersja sznycla wiedeńskiego przyrządzanego z cielęciny. Jego historia sięga XIX wieku. To właśnie wtedy zaczęły pojawiać się pierwsze przepisy na tłuczone mięso schabowe w panierce. Od tego czasu stale goszczą na stołach Polaków. Zachwycają nie tylko smakiem, ale również soczystością i prostotą wykonania. 

Jednak, bez względu na to, czy wybierzecie schab z kością, czy bez, to mięso może i zapewne często przysparza wam wielu problemów. Wiele gospodyń narzeka na fakt, że przyrządzana przez nią potrawa za każdym razem jest żylasta i twarda. Jeśli wy też należycie do tego grona, to prawdopodobnie popełniacie kilka błędów dotyczących między innymi właściwego przygotowania mięsa.

Zobacz także

Błędy popełniane przy robieniu schabowych

Wiele osób ma poczucie, że zrobienie kotleta schabowego to łatwizna i każdy to potrafi. Nic bardziej mylnego. W czasie przygotowanie tego przysmaku trzeba pamiętać o wielu rzeczach.

Marynata do schabowych to podstawa

Zacznijmy od marynaty. Być może niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, ale to właśnie ona odpowiada za kruchość i soczystość mięsa. Za żadne skarby nie pomijajcie więc tego kroku. Wasze kotlety schabowe, zanim wylądują na patelni, powinny przez całą noc moczyć się w mieszance z mleka, czosnku, cebuli i przypraw. To klucz do sukcesu.

Prawidłowe rozbijanie schabowego

Kolejną ważną kwestią jest właściwe rozbicie mięsa. Oczywiście każdy wie, że należy je położyć na desce, przykryć kawałkiem folii spożywczej i użyć specjalnego tłuczka. Niewielu osób zdaje sobie jednak sprawę z tego, jak ważne jest dopilnowanie, by mięso było rozbite równomiernie i z obu stron.

Plastry powinny być naprawdę cienkie, dzięki temu proces ich smażenia skróci się do minimum, a mięso zachowa soczystość.

Tłuszcz do smażenia schabowych

Zapewne większość z was smaży kotlety schabowe na oleju, to błąd. Niewłaściwy rodzaj tłuszczu może bowiem zaważyć na smaku mięsa oraz jego kruchości. Schabowe najlepiej smażyć na smalcu. Dzięki niemu schabowe będą o wiele lepsze.

Komentarze