Amerykańscy epidemiolodzy odkryli, że Grecy umierają z powodu choroby niedokrwiennej serca aż o 90% rzadziej niż Amerykanie. Angielski „British Medical Jurnal" ustalił z kolei, że w porównaniu z grupą kontrolną stosująca typową dietę europejską, osoby korzystające z diety śródziemnomorskiej, w tym Grecy, o ponad 70 procent rzadziej umierają z powodu chorób serca i o 76 procent rzadziej na sam zawał.

Zdaniem lekarzy i dietetyków, wystarczy zacząć stosować taką dietę nawet po 60. roku życia, aby przedłużyć życie o co najmniej rok. Co więc jeść, żeby żyć dłużej?

Dieta śródziemnomorska w Grecji

Badania archeologiczne prowadzone na Cyprze potwierdziły, że w rejonie basenu Morza Śródziemnego nadal jada się to, co jadało się przed wiekami. Kuchnia tego regionu jest niezmienna od pokoleń, naturalna i tradycyjna. To ona odpowiada za długowieczność i wyjątkowe zdrowie mieszkańców tego regionu, szczególnie Greków i Sycylijczyków. I, pomimo że kuchnie narodowe różnią się nieco od siebie, np. w Grecji nie jada się włoskiego makaronu czy pizzy, a Włochom nieznana jest grecka moussaka, to zasady kuchni są podobne i opierają się na tych samych składnikach.

Podstawa diety są owoce i warzywa. Są najważniejsze i przyrządzane na wiele sposobów. Jada się je na surowo, gotowane i pieczone. W Grecji je się też dużo ryb i owoców morza, a także rośliny strączkowe takie jak soja, soczewica i groch. Z mięs Grecy wybierają drób i jagnięcinę. Obficie przyprawiają je ziołami i czosnkiem, a do pieczenia podlewają oliwą. Oliwa jest najpopularniejszym greckim tłuszczem stosowanym nie tylko do pieczenia, ale też do sałatek. W kuchni greckiej nabiał jada się w postaci fermentowanej, jako sery czy jogurty.

Zobacz także:

Jak jeść po grecku?

Nie tylko sam zestaw produktów zapewnia dłuższe i zdrowsze życie, ale też sposób jedzenia. Oto dwie najważniejsze tajemnice greckiego stylu życia i kuchni:

  • Używajcie produktów minimalnie przetworzonych. Nie panierujcie mięs i ryb – jedzcie je pieczone lub grillowane, wyłącznie z dodatkiem ziół. Chleba nie smarujcie masłem, zamiast tego przygotujcie smakową oliwę, z dodatkiem papryki czy tymianku, i zbierajcie ją z talerza chlebem. Sery jadajcie z dodatkiem owoców nie pieczywa. A pomidory, szczególnie letnie i aromatyczne, zjadajcie bez dodatków. Żeby zaspokoić „mały głód” sięgajcie po oliwki zamiast ciasteczek i do wszystkiego używajcie oliwy, zamiast masła, smalcu czy nawet oleju
  • Gdy jecie, myślcie o... jedzeniu. Nie jadajcie posiłków w biegu czy na stojąco. Przełóżcie danie na talerz i usiądźcie do stołu. Jedzcie powoli, delektujcie się smakiem potraw. Planujcie jeść posiłki w towarzystwie, nie w samotności. Dzięki temu zjecie danie dużo wolniej, dokładniej pogryziecie i lepiej strawicie

Źródło: poradnikzdrowie.pl, apteline.pl