Rosół to danie, bez którego wiele osób nie wyobraża sobie niedzielnego obiadu. Rosołem zajadali się nawet... neandertalczycy

Przyrządzony na bazie dobrego mięsa oraz sporej ilości warzyw jest niezwykle aromatyczny, a dodatkowo ma wiele innych właściwości pozytywnie wpływających na funkcjonowanie organizmu, dlatego rosół uważany jest często za wywar z naturalnymi antybiotykami.

Aby był odpowiednio smaczny, należy pamiętać o kilku zasadach. Jedną z nich jest dodatek pomidora do gotującego się wywaru. 

Tradycyjny rosół

Wywar warzywno-drobiowy to jedno z klasycznych polskich dań. Jest serwowany na co dzień, jak i od święta. Dzięki swojemu wyjątkowemu smakowi często gości podczas różnego rodzaju imprez.

Zobacz także:

Głównie stanowi samodzielną potrawę podawaną z dodatkiem ugotowanemu makaronu oraz warzyw z bulionu, jednak niekiedy może być również bazą czy dodatkiem do innych potraw.

Może być podstawą wielu zup jak pomidorowa bądź zupy krem, a również dodatkowym składnikiem do risotto. Jest dość uniwersalną potrawą, która znajduje różne zastosowania w kuchni. 

Przygotowanie wywaru

Rosół to potrawa, która potrzebuje czasu. Nie wymaga większych zdolności kulinarnych, aczkolwiek proces gotowania im trwa dłużej, tym zupa jest lepsza.

Do przyrządzenia rosołu należy zaopatrzyć się przede wszystkim w dobrej jakości drób. Najlepszy jest ten wiejski, gdyż jest pewność, iż w mięsie nie ma zbędnych antybiotyków czy dodatków.

Dla urozmaicenia smaku, do gotującego się bulionu można również dodać kawałek wołowiny. Ten dodatek wzmacnia cały aromat. Wielu szefów kuchni zdradza swoje sekretne triki na jeszcze lepszy rosół. Często opierają się one na szczególnych dodatkach albo nietypowych sposobach gotowania wywaru. Przykładowo, ta przyprawa dodana do rosołu niesamowicie podkręca jego smak i zapach

Oprócz mięsa, ważne są także warzywa. Im więcej ich będzie, tym lepszy będzie rosół. Wówczas należy zakupić marchewkę, korzeń pietruszki, seler, por oraz cebulę, którą opala się nad ogniem dla uzyskania lekko dymnego smaku.

Zestaw włoszczyzny jest kluczowym elementem całego dania. Połączenie tych wszystkich składników wraz z przyprawami i gotowanie całości na niewielkim ogniu sprawi, że rosół będzie odpowiednio aromatyczny, smaczny, a przede wszystkim ze wszystkimi cennymi właściwościami.

Wartości zdrowotne rosołu

Rosół jest potrawą, która wykazuje dość cenne właściwości. Dzięki sporej ilości składników, dostarcza organizmowi wiele witamin i mikroelementów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania. Wśród wartościowych cech rosołu należy wyróżnić, takie jak:

  • wzmacnia organizm podczas przeziębień,
  • doskonale rozgrzewa w chłodniejsze dni,
  • kolagen z gotowanych kości poprawia stan cery oraz stawów,
  • zmniejsza dolegliwości bólowe kości.

Wywar warzywno-drobiowy jest nie tylko pyszny w smaku, ale także ma wiele cennych właściwości dla zdrowia. 

Patent na klarowny bulion

Zbyt szybkie gotowanie rosołu bądź nieodpowiednie rozpoczęcie jego przygotowania, może skutkować jego nieodpowiednią konsystencją. Zdarza się czasami, że gotowany wywar przybiera niezbyt przejrzystą formę np. przez niedokładne oczyszczenie mięsa. Wiele osób nie wytrzymuje i robi to podczas gotowania rosołu. Zupa traci przez to klarowność!

Wówczas by uratować zupę wystarczy do garnka dodać pokrojonego pomidora. Dzięki niemu rosół będzie klarowny, a dodatkowo przybierze ładną, złocistą barwę i będzie zdecydowanie smaczniejszy.

Ten trik uratuje was przed wpadką. Rosół będzie miał właściwy wyraz, a dodatek pomidora nie uczyni go zupą pomidorową. Jedynie pozwoli pozbyć nieprzyjemnej nieprzejrzystości.

Czytaj też: