Kotlety mielone to tradycyjne polskie danie. Jest serwowane zarówno na co dzień, jak i od święta. Wiele osób nie wyobraża sobie weekendowego obiadu bez tej potrawy. Mielone są zazwyczaj podawane zamiennie z kotletem schabowym. Idealnie komponują się z ziemniakami oraz surówką z buraczków. 

Mięso do kotletów mielonych

Kotlety mielone tradycyjnie przygotowuje się z mięsa wieprzowego, czyli łopatki bądź szynki. Co niektórzy wybierają chudsze wersje mięs w postaci indyka lub kurczaka. Nie jest to zawsze dobry zamiennik i raczej nie w tym przypadku. Aby mielone były odpowiednio soczyste, należy wybrać tłustsze mięso. Podczas zakupów, warto się w nie zaopatrzyć bezpośrednio u rzeźnika bądź w sklepie mięsnym. Wówczas będziecie mieć możliwość zmielenia wybranego kawałka na bieżąco, co będzie gwarancją najwyższej jakości produktu. Jeśli jednak kupujecie mięso mielone w markecie, zwróćcie uwagę, by nie zawierało zbędnych dodatków i konserwantów, a także miało odpowiednio długą datę przydatności do spożycia.

Przygotowanie mielonych

Przyrządzenie kotletów nie należy do skomplikowanych czynności. Wystarczy przede wszystkim przygotować wszystkie potrzebne składniki oraz pamiętać o kilku zasadach, przykładowo o odpowiednim smażeniu. Nie powinno się ich smażyć na zbyt dużym ogniu, gdyż spalą się z wierzchu, a w środku wciąż będą surowe. Kluczowe są również przyprawy, które podkreślają smak samego mięsa i dodają mu dodatkowego aromatu. W mięsnej masie nie może zabraknąć klasycznej soli i pieprzu, a także podsmażonej cebulki. Całość idealnie scala jajko. Dzięki niemu mielone trzymają się swojej formy. Mimo wyboru najlepszego mięsa, dodania wszystkich składników to danie może być wpadką. Niekiedy zdarza się, iż po obróbce termicznej, kotlety są niesmaczne, wysuszone i mają niezbyt przyjemny zapach. Temu wszystkiemu można zaradzić poprzez zastosowanie jednego patentu.

Moczenie bułki do masy mięsnej w mleku czy wodzie?

Różne są szkoły przygotowywania mięsnej masy. Jedna z nich mówi, że do środka dodaje się bułkę tartą. Druga, że suchą bułkę powinno moczyć się w wodzie, a trzecia w mleku. Najwłaściwszym wyborem jest wariant trzeci. Poprzez moczenie pieczywa w mleku, mięso po obróbce termicznej będzie idealnie soczyste, a kotlety nie będą się rozpadać na patelni. Dodatek nabiału w tym przypadku pozwoli również na pozbycie się przykrego zapachu mięsa, jaki towarzyszy niekiedy wieprzowinie. Mleko idealnie neutralizuje nieprzyjemny aromat i pozwoli na zachowanie właściwego smaku. Jest zdecydowanie lepszym wyborem niż woda, która dodatkowo może zniszczyć całą strukturę dania oraz uwydatniać brzydki zapach. 

Zobacz także: