naczynia
Pixabay
Newsy

Dla wielu polskich rodzin 500 plus to jedyna szansa na chleb. Nadchodzące zmiany mogą niektórych zszokować

Nowy rok przyniósł nowe zasady w świadczeniach 500+. Rządowe pieniądze od niemal 5 lat stanowią ogromną pomoc dla większości Polskich rodzin. Okazuje się, że w tym roku niektórzy mogą zostać pozbawieni szansy na ich otrzymanie.
Weronika Kępa
styczeń 05, 2021
Kasia gotuje z Polki.pl - Ciasto marchewkowe z orzechowym kremem

500+ wspiera polskie rodziny

Wprowadzony w kwietniu, 2016 roku, program 500+ dla wielu Polaków stał się przepustką do lepszego życia. Dzięki rządowym pieniądzom rodziny już nie muszą liczyć każdego grosza. W końcu pieniądze w wysokości 500 złotych miesięcznie, przyznawane na każde dziecko, pozwalają nie tylko na kupno ubrań, ale również wypełnienie lodówki po brzegi.

Nie ulega wątpliwości, że Polacy przywykli już do takiego stanu rzeczy. Choć dla niektórych to tylko „marne grosze”, dla wielu szczególnie tych najbiedniejszych, to szansa między innymi na zakup podstawowych produktów żywnościowych – mleka, jajek, chleba czy masła. 

Zmiany w terminach 

Na szczęście ani obecny rząd, ani nawet opozycja nie chcą wygaszenia programu. Nie zmusiła ich do tego nawet krytyczna sytuacja spowodowana pandemią. Okazuje się jednak, że 2021 przyniesie w tym temacie niewielkie zmiany. Te dotyczyć będą przede wszystkim terminów.

Do tej pory wnioski o przyznanie 500+ należało składać w drugiej połowie roku. Po niemal 5 latach zasady te uległy jednak zmianie. Od 2021 roku dokumenty powinny zostać wypełnione w okresie od 1 lutego do końca maja. Ci, którzy nie dotrzymają tych zasad sami pozbawią się dochodu.

Wszystko, by ułatwić pracę urzędom

Według nowych zasad, pieniądze będą przyznawane rodzinom w okresie od 1 czerwca 2021 do 31 maja 2022 roku. Taki stan rzeczy ma przede wszystkim ułatwić pracę urzędom, które w tym samym czasie rozliczają programy socjalne.

Zapominalscy, którzy zgłoszą się po pieniądze zgodnie ze starym harmonogramem, na przykład w lipcu 2021 roku, muszą być przygotowani na to, że nie otrzymają pieniędzy za czerwiec. Z kolei środki za lipiec i sierpień otrzymają dopiero z końcem września.

Przypominamy, że wnioski o przyznanie 500+ możecie składać na trzy sposoby – za pośrednictwem serwisu Empatia, przez portal PUE ZUS lub przy pomocy bankowości elektronicznej.

Komentarze
co jada rodzina królewska
ons/Adobe Stock
Newsy Dlaczego rodzina królewska nie jada pikantnych ani egzotycznych potraw? Powody mogą was zszokować
Choć wielu może się wydawać, że egzotyczne potrawy to dla królowej Elżbiety codzienność, te w rzeczywistości nie są serwowane w pałacu. Podobnie, jeśli chodzi o pikantne dania i dodatki. Rodzina królewska nie sięga także po produkty bogate w skrobię, ani po wodę z kranu. Jednym z powodów jest konieczność zachowania nieskazitelnego wizerunku.
Weronika Kępa
grudzień 29, 2020

Brytyjscy monarchowie nie jedzą skorupiaków W brytyjskim Pałacu Buckingham panuje wiele restrykcji żywieniowych, które zostały ustalone przez samą królową Elżbietę. Pod tym względem rodzina monarchów nie ma łatwego życia -  musi uważać i odmawiać sobie wielu smakowitych produktów . Mimo iż zgromadzone pieniądze pozwalają im na spożywanie dań z każdego zakątka świata, w rzeczywistości wiele nie pojawia się na ich stołach. Rodzina królewska nie jada egzotycznych potraw – homarów, krabów, krewetek, ani wyszukanych rodzajów mięs. To wiąże się ze zbyt dużym ryzykiem. W końcu skorupiaki mogą być przyczyną uciążliwych zatruć pokarmowych , które na pewien czas wykluczyłyby monarchów z ważnych spotkań, bankietów i ogólnie pojętego życia społecznego oraz politycznego. Królowa wprowadziła zakaz picia wody z kranu Z uwagi na groźne bakterie i ryzyko zatrucia pokarmowego, rodzina królewska ma również zakaz spożywania wody z kranu podczas zagranicznych podróży. W końcu nigdy nie można być pewnym czy w danym kraju woda jest zdatna do picia.  W przeszłości królowa odwiedzała wiele miejsc, w których tak zwana kranówka mogłaby jej mocno zaszkodzić . Należą do nich między innymi Nepal, Maroko, Tunezja, Kuwejt czy Dubaj. Z racji, że te wizyty zawsze były wywołane jakąś ważną okolicznością, zatrucie wodą i odmówienie spotkania, na które głowa danego państwa bardzo długo czekała,  nie byłoby zbyt eleganckie. Królewska rodzina unika pikantnych potraw Królowa Elżbieta wprowadziła również zakaz spożywania pikantnych potraw i składników. Wszystko z dbałości o wizerunek rodziny. Wyobraźcie sobie sytuację, w której podczas ważnego spotkania...

Przeczytaj