Niezdrowy tryb życia, wysokoprzetworzona żywność, nadwaga i brak ruchu prostą drogą prowadzą do cukrzycy. Niestety, tą drogą idzie dziś wielu Polaków. To dlatego na cukrzycę choruje w naszym kraju nawet 2 mln osób. Do tego aż 25% aż nich nawet o tym nie wie! Co jeść, żeby uniknąć lub opóźnić cukrzycę typu II?

Orzechy i migdały trzymajcie pod ręką i jedzcie na „mały głód”

Orzechy, a także migdały, które błędnie są traktowane jako rodzaj orzecha, a nie są orzechem, tylko pestką, są bogate w najzdrowsze, nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy E. Przede wszystkim zawierają jednak błonnik, który spowalnia wchłanianie cukrów. Dzięki tej właściwości, orzechy i migdały, zmniejszają ryzyko rozwoju insulinoodporności i cukrzycy typu II.

Są zalecane dla osób, które mają zbyt wysoki poziom cukru we krwi. Ich rozsądne jedzenie sprzyja normowaniu się poziomu cukru. Rozsądne, to znaczy w niedużych ilościach. Orzechy i migdały są produktami wysokokalorycznymi. Nie są to jednak puste kalorie, jak w przypadku słodyczy.

Są cennymi kaloriami, ale jedzenie zbyt dużej ilości wpływa jak każda nadmierna ilość kalorii na przybieranie na wadze. Warto je jednak jeść, ze względu na wartości odżywcze. Najlepiej zastąpić garścią dziennie niezdrowe przekąski  lub przygotować na drugie śniadanie, na przemian z owocem czy warzywem.

Zobacz także:

Inne produkty obniżające cukier we krwi

Najważniejsze w obniżeniu poziomu cukru we krwi jest redukowanie, spożycia cukrów prostych i zastępowanie ich wartościowymi węglowodanami złożonymi. Te produkty warto znać i włączyć je do swojej diety:

  • Bulwy topinamburu mają kilka pozytywnych działań, jeśli zaczniemy systematycznie je jeść. Są źródłem inuliny, która nie jest rozpuszczana w organizmie, działa więc w jelitach jak błonnik. Ma korzystny wpływ na metabolizm cukrów, spowalnia ich wchłanianie i obniża indeks glikemiczny całego posiłku, dzięki temu po zjedzeniu posiłku nie następuje gwałtowny wzrost poziomu glukozy we krwi.
  • Pieczywo pełnoziarniste ma niski indeks glikemiczny i niższą, niż białe pieczywo, zawartość węglowodanów. Zawiera znaczne dawki błonnika, który spowalnia wchłanianie cukrów i usprawnia metabolizm.
  • Rośliny strączkowe dostarczają organizmowi białko pozbawione niezdrowych cukrów. Są też cennym źródłem błonnika pokarmowego. Strączki takie jak fasola, groch, soczewica, ciecierzyca, bób, opóźnią wchłanianie cukrów, i zmniejszą ryzyko rozwoju choroby niedokrwiennej serca.

Źródło: Interia.pl, archiwum.mz.gov.pl