michal_wrzosek/TikTok, AdobeStock
Newsy

Dietetyk Wrzosek „przejechał się" po jogurtach i deserach z Biedronki. Ta 1 rzecz go zmroziła 

Dietetyk Michał Wrzosek regularnie obala różne mity na temat jedzenia i sprawdza skład produktów, które można dostać w popularnych sieciach supermarketów. Tym razem pod lupę wziął jogurty z Biedronki - to, co tam znalazł, może odebrać apetyt.

Tego, że jogurty są na ogół zdrowe, raczej nie trzeba nikomu powtarzać. Produkuje się je z mleka pasteryzowanego, a następnie są poddane fermentacji. Dzięki temu, jogurty dostarczają nam zdrowych i cennych bakterii probiotycznych, które są potrzebne do prawidłowego działania układu pokarmowego, a co za tym idzie - całego organizmu.

Są też bogate w wapń, witaminę B i białko, a do tego mają stosunkowo mało kalorii. Z tego względu jogurty poleca się jeść osobom, które chciałyby zrzucić kilka kilogramów. Jednak jogurt jogurtowi nierówny, o czym przekonuje dietetyk Michał Wrzosek. 

Wrzosek ostrzega przed jogurtami z Biedronki

Tym razem dietetyk udał się do Biedronki i zwrócił uwagę na skład produktów znajdujących się na dziale z jogurtami. Dobór słów jest tutaj nieprzypadkowy, ponieważ zdaniem Wrzoska niektórych z tych artykułów nie powinno się nawet nazywać jogurtem - szczególnie tych z dodatkiem czekolady i cukru.

Przedstawił listę ich składników, gdzie na pierwszym miejscu figuruje cukier w ogromnych ilościach. I tak, pewien popularny serek z czekoladą zawiera aż 18 g cukru na 100 g. Opakowanie 150 g zawiera więc 27 g cukru czyli prawie tyle, co 2 łyżki lub 6 małych łyżeczek cukru. Daje do myślenia, prawda? Wrzosek pokazał jeszcze kilka czekoladowych „jogurtów” i ostrzega:

– Takiego produktu nie traktuj jako jogurt. To zwykły, słodki deser – mówi Michał Wrzosek w filmie opublikowanym na jego kanale na TikToku. 

Później dietetyk wziął pod lupę skład niektórych jogurtów owocowych. Pewien jogurt o smaku truskawkowym popularnej marki okazał się nie zawierać w sobie ani jednej truskawki. Zamiast tego, w jego składzie widnieje proszek truskawkowy. Sprawa wygląda nieco lepiej w przypadku jogurtu malinowego innej marki, jednak również tam ilość cukru była zatrważająca.

@michal_wrzosek Tych jogurtów nie kupuj w Biedronce🐞 #biedronka #zakupy #jedzenie ♬ dźwięk oryginalny - Dr Dietetyki Michał Wrzosek
Zobacz także
Czy można jeść czekoladę i mieć zgrabną sylwetkę? Dietetyk udowodnił, że tak. Trzeba zrobić 1 banalną rzecz

Czy można jeść czekoladę i mieć zgrabną sylwetkę? Dietetyk udowodnił, że tak. Trzeba zrobić 1 banalną rzecz

Ta zapomniana, PRL-owska potrawa dodaje wigoru i wzmacnia tężyznę. Pochwalił ją znany dietetyk

Znany dietetyk pieje nad starą PRL-wską potrawą. Jest tak pyszna, że zasługuje na wielki powrót

Na zwrócić uwagę przy kupowaniu jogurtu?

Jak widać, nawet kupując jogurt trzeba zachować czujność i ostrożność. Zawsze czytajcie listę składników podaną na etykiecie. Wypisuje się je według wagi malejąco, dlatego cukier wypisany już na początku listy powinien zwrócić naszą uwagę.

Ponadto, im krótsza jest lista użytych składników, tym lepiej. Jeśli jest bardzo długa, lepiej odpuścić sobie kupowanie takiego jogurtu. Jeśli jednak nie umiecie sobie odmówić tego produktu, istnieje zdrowsza alternatywa. Możecie sami zrobić taki jogurt z czym tylko chcecie - wystarczy do jogurtu naturalnego dodać świeże owoce, np. maliny czy truskawki i dosłodzić go miodem. Taka przekąska będzie znacznie zdrowsza od jogurtów dostępnych w sklepie.