Przed nami tłusty czwartek. Wielu z nas ustawi się w kolejkach do ulubionych cukierni, by kupić pyszne pączki, faworki czy oponki. W tym dniu nikt nie liczy kalorii, a chwila zapomnienia w zjadaniu słodkich łakoci, jest czymś normalnym. Czy to aby jednak na pewno zdrowe?

Dietetyczka zdradziła, ile pączków można zjeść w tłusty czwartek

Planujecie sobie w tłusty czwartek pofolgować? Lepiej dobrze się zastanówcie, czy to dla was zdrowe. Dietetyczka zdradziła, jaką ilość pączków maksymalnie można zjeść w tłusty czwartek. Czy wy też zwykle tyle zjadacie?

- Nie ma jednej określonej liczby, ile można zjeść pączków. Warto mieć po prostu na uwadze to, że jeden pączek to ok. 300 kcal. Oczywiście im więcej w takim pączku dodatków, takich jak lukier, kandyzowana skórka pomarańczy, tym ta wartość energetyczna rośnie - powiedziała w rozmowie z WP abcZdrowie ekspertka żywieniowa Kinga Głaszewska:

- Średnie dzienne zapotrzebowanie na energię to ok. 2000 kcal, a 1,5 pączka to ok. 500 kcal. - 5 sztuk to absolutne maksimum. Uwaga na faworki! Są zdradliwe! - dodała dietetyczka.

Dietetyczka ostrzega przed faworkami

Faworki, zwane także chrustem, kojarzone są jako mniej kaloryczna alternatywa dla paczków, ale takie podejście jest złudne. Zdaniem Głaszewskiej, chcąc przeznaczyć na słodycze 300 kcal, możemy zjeść nie więcej 4-5 sztuk faworków. Warto jednak dodać, że faworek mający wielkość dłoni może mieć nawet 80 kcal. Rodzi się więc pytanie, czy sięgając po faworki, zjadamy ich tylko 4 czy 5 sztuk?

Głaszewska radzi, by przy wyborze pączków, zwrócić szczególną uwagę na ich nadzienie. Najmniej kaloryczne i zarazem najzdrowsze będą pączki bez lukru i tłustej, cukrowej masy w środku. O wiele lepiej jest wybrać pączki z owocową konfiturą bez dodatku cukru.

Zobacz także:

Kto powinien szczególnie uważać w tłusty czwartek?

Niektóre osoby kategorycznie powinny sobie odpuścić tłustoczwartkowe obżarstwo. 

Są to:

  • osoby chorujące na cukrzycę typu i i II
  • zmagające się z zaburzeniami tolerancji glukozy
  • cierpiące na zapalenie trzustki, choroby wątroby czy refluks żołądkowo-przełykowy
  • osoby z zaburzeniami metabolicznymi
  • osoby otyłe
  • osoby z chorobami autoimmunologicznymi

Źródło: o2.pl