Dietetycy wskazują najgorszy sposób przyrządzania jajek. Większość przyrządza je tak najczęściej
Flickr
Newsy

Dietetycy wskazują najgorszy sposób przyrządzania jajek. Większość przyrządza je tak najczęściej

Jak podawać jajka, żeby miały jak najwięcej wartości? Jakiego sposobu przyrządzania w szczególności unikać?

Jajka to jeden z najpopularniejszych produktów spożywczych w polskich domach. Można przygotowywać je same, dodawać do naleśników, ciast i pasztetów. W wielu domach gospodarze nie wyobrażają sobie gotowania i przyrządzania posiłków bez jajek. Czy wiecie jakie sposoby ich podania są najmniej korzystne dla zdrowia, a jak warto je przyrządzać?

Jak nie przyrządzać jajek?

Najmniej zdrowym sposobem podawania jajek jest oczywiście smażenie. Okazuje się więc, że ulubiona potrawa Polaków, czyli jajecznica, nie jest najlepsza dla zdrowia. Jajka usmażone na szynce czy boczku, to przecież nie tylko same smażone na tłuszczu jajka, które i tak obciążają żołądek, podnoszą cholesterol, sprzyjają rozwojowi miażdżycy i chorobom serca, ale także przetworzone czerwone mięso bogate w tłuszcze trans, które szczególnie niezdrowe okazuje się po obróbce termicznej.

Niekorzystne dla zdrowia jest też podawanie zwykłych jaj sadzonych,  czyli  wbitych na rozgrzaną patelnię z tłuszczem i usmażonych. Takie jajka czasem są zasmażone z dwóch stron i to, co jest w nich najbardziej cenione, to niezdrowe, przysmażone i chrupiące białko.

Jak podawać jajka, żeby zachować ich wartości i uniknąć smażenia?

Jak wszystkie produkty zawierające delikatne, niszczone podczas obróbki cieplnej witaminy i minerały, najlepiej jeśli są spożywane na surowo. Tu jednak pojawia się inny problem w postaci salmonelli, bakterii często występującej w jajkach i drobiu. Jeśli chcecie więc używać surowych jajek, zawsze powinny pochodzić z zaufanej hodowli, zostać dokładnie umyte i sparzone.

Jak gotować jajka, żeby były wartościowe i zdrowe? Unikajcie długo gotowanych jajek na twardo. Zamiast tego przyrządzajcie:

  • Jajka na miękko
  • Jajecznicę gotowaną na parze
  • Jajka po wiedeńsku, gotowane w szklance
  • Jajka w koszulkach, wbite do wrzątku

Zobacz także
Jajecznica na parze? Będziecie w szoku gdy spróbujecie

Jajecznica na parze? Zdrowa, delikatna i tak smaczna, że nie zechcecie jeść już innej

Sprzedawała sklepowe jajka jako swojskie. Torunianie ostrzegają się wzajemnie przed oszustką

Sprzedawała sklepowe jajka jako „swojskie". Torunianie ostrzegają się wzajemnie przed oszustką

Czy jajka są zdrowe? Wartości odżywcze jajek

Dawnej uważano je za skarbnicę wartości odżywczych. Później coraz częściej zaczęto wspominać o cholesterolu pokarmowym zawartym w jajkach, który ma wpływać na zwiększenie cholesterolu ogólnego w organizmie człowieka. I choć dzisiejsze zdania na temat zdrowotnych właściwości jajek są podzielone, lekarze są zgodni w jednym: zdrowy człowiek może bez obaw jeść rozsądne ilości jajek. To znaczy ile? 

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) bez obaw o zdrowie można zjadać nawet 10 jajek tygodniowo, jednak wliczając w to także jajka zawarte w bułkach, ciastach, makaronach i wszystkich innych daniach.

Jajka zawierają sporo białka, tłuszczu i kwasów tłuszczowych. Znajduje się w nich tiamina, ryboflawina i niacyna. Mają witaminy B6, B12 i kwas foliowy, a także witaminę A, E, D i K. W jajkach znajdziecie także wapń, żelazo, magnez, potas, sód i cynk.

Najsmaczniejsze jajka są wiosną, gdy kury odżywiają się młodą trawą. Takie jajka mają też najwięcej witaminy A i D – poznacie je po intensywnie żółtym żółtku.

Jednak dotyczy to wyłącznie jaj z wolnego wybiegu. Żeby takie wybrać w sklepie, trzeba znać oznaczenia handlowe jaj. Oto one:

  • 0 - chów ekologiczny
  • 1 - chów z wolnego wybiegu na świeżym powietrzu
  • 2 - chów ściółkowy
  • 3 - chów klatkowy

Źródło: haps.pl, poradnikzdrowie.pl

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA