Zamrażarka rozmrażanie
Adobe Stock
Newsy

Dawno nie czyściciliście zamrażarki? Właśnie teraz jest najlepszy moment na jej rozmrożenie

Regularne rozmrażanie zamrażarki jest koniecznością. Jak często to robić, kiedy i w jaki sposób? Znamy odpowiedzi na wasze pytania.

W nowoczesnych chłodziarko-zamrażarkach ten problem często niemalże już nie istnieje. Nowy sprzęt zazwyczaj zaopatrzony jest w technologię no frost (ang. – bez zamrażania).

Tego typu rozwiązania sprowadzają się w skrócie do odprowadzania z zamrażarki nadmiaru wilgoci, która odpowiada za powstawanie lodu.

Duża część z nas wciąż ma w swoich domach stare zamrażarki lub takie, które po prostu wykorzystują po prostu starsze technologie.

Wszystkie tego typu sprzęty mają to do siebie, że z czasem gromadzi się w nich, wcześniej wspomniany, nieszczęsny lód.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Co zrobić z jedzeniem podczas rozmrażania zamrażarki?

Powody są prozaiczne. Częste otwieranie zamrażarki, duża wilgotność powietrza w kuchni, a przede wszystkim nieszczelności w drzwiczkach (np. uszczelki). Rozwiązanie jest jedno – należy regularnie rozmrażać zamrażarkę. A przy okazji ją czyścić. Tego rodzaju zabiegi powinniśmy stosować około 2 razy do roku.

Zima to zdecydowanie najlepsza pora na rozmrażanie lodówki. Wystarczy dobrze zabezpieczyć naszą żywność i po prostu na kilka godzin wystawić na zewnątrz, gdy temperatura jest niska.

Innym rozwiązaniem na dobre zabezpieczenia mrożonego jedzenia jest jego odpowiednie zaizolowanie. Do tego powinien wystarczyć gruby koc. Pożywienie trzeba zapakować do solidnej, dość grubej torby lub siatki, a następnie owinąć dokładnie kocem. W ten sposób ochroni się je przed ogrzaniem na długi czas, wystarczający do rozmrożenia i wyczyszczenia zamrażarki.

Jak usunąć lód z zamrażarki?

W tym czasie nie pozostaje nic innego jak wyłączyć zasilanie, otworzyć drzwiczki i czekać aż lody skruszeją.

Jeżeli wasza zamrażarka ma w sobie duże ilości lodu, nad całym procesem trzeba po prostu czuwać i ewentualnie „odsączać” gąbkami nadmiar wody i wyciągać ręcznie lód.

Pod drzwiczkami należy umieścić np. blachę lub inne duże naczynie na kapiącą wodę.

W pogotowiu powinna być szmata lub mop, by wycierać na bieżąco wyciekającą wodę – pamiętajmy, że topniejący lód może wylewać się nie tylko od frontu chłodziarki.

Na koniec wystarczy wyczyścić wnętrze zamrażarki gąbką z małą ilością płynu do naczyń, a potem wytrzeć całość do sucha.

Jak szybko rozmrozić lodówkę? Ten prosty patent sprawi, że pozbędziecie się lodu raz-dwa
AdobeStock
Newsy
Jak szybko rozmrozić lodówkę? Ten prosty patent sprawi, że pozbędziecie się lodu raz-dwa
Macie dość czekania w nieskończoność, aż lodówka w końcu się rozmrozi? Wykorzystajcie prosty trik, który pozwoli wam rozmrozić urządzenie ekspresowo.

Raz na jakiś czas każda lodówka, wymaga rozmrożenia. Gromadzący się w niej lód i szron sprawiają, że urządzenie pobiera więcej prądu i może po prostu z czasem szybciej się zużyć. Wyjątkiem są nowoczesne lodówki z systemem no frost (tzw. lodówki bezszronowe), które jednak nie zagościły jeszcze we wszystkich polskich domach. Rozmrażanie bywa jednak bardzo mozolne - lodówkę trzeba wyłączyć i cierpliwie czekać, aż znajdujący się w niej lód się powoli rozpuści. Na szczęście istnieje prosty sposób na przyśpieszenie całego procesu.  Jak szybko rozmrozić lodówkę i zamrażarkę? Jeżeli dawno nie rozmrażaliście lodówki, na pewno znajduje się w niej imponująco gruba warstwa lodu. Pozbycie się tego może zająć nawet cały dzień, jednak kto ma tyle czasu? Dlatego wykorzystajcie patent na szybkie i wygodne rozmrożenie lodówki. Wystarczy, że do garnka wlejecie wrzątek i włożycie go do uprzednio sprzątniętej i odłączonej z zasilania lodówki. Ciepło sprawi, że lód rozpuści się bardzo szybko, dlatego bądźcie przygotowani i koniecznie zabezpieczcie podłogę ręcznikami! Wodę należy co jakiś czas wymieniać, by dodatkowo przyspieszyć działanie wrzątku. Co ważne, podczas całego tego procesu drzwi lodówki powinny być uchylone.  Dlaczego powinno się rozmrażać lodówkę? O każdy sprzęt w domu trzeba dbać - nie inaczej jest w przypadku lodówek. Jeśli nie posiadacie lodówki ze wspomnianym systemem no frost, musicie regularnie ją rozmrażać. W przeciwnym razie osadzający się w niej szron i lód skrócą życie urządzenia, zwiększą koszty użytkowania, a do tego sprawią, że po prostu ciężej się z niego będzie korzystało. Trudno jest włożyć cokolwiek do zamrażarki, jeśli połowę miejsca w niej zajmuje wielka bryła lodu.  Jak często rozmrażać lodówkę? Częstotliwość rozmrażania...

Prawie każdy źle przyrządza kiełbasę z grilla. Nie popełniajcie tego błędu
Pixabay
Newsy
Prawie każdy źle przyrządza kiełbasę z grilla. Nie popełniajcie tych błędów
Kiełbasa z grilla to synonim majówki. Nie da się wyobrazić sobie długiego weekendu majowego bez tej potrawy. Ale czy na pewno wiecie jak prawidłowo ją przyrządzać?

Kiełbasa z grilla to klasyk w majówkowym menu. Chociaż każdy przynajmniej raz w życiu ją jadł, jest duża szansa, że w wielu przypadkach była ona przygotowywana… nieprawidłowo!  Jak zrobić kiełbasę z grilla? W przygotowaniu idealnej kiełbasy z grilla, najistotniejsze jest… unikanie błędów. Choć brzmi to banalnie, kiełbasy z grilla nie da się zepsuć, jeśli tylko będziecie postępować według poniższych zasad: Odpowiednio przechowujcie mięso – nie powinno być trzymane w foliowych workach i plastikowych opakowaniach (zwłaszcza, jeśli gromadzą wodę), najlepiej zawinąć je w papier spożywczy. Kiełbasę, jeśli posiadacie jej zbyt duże ilości, można także zamrozić, jednak należy ją stopniowo rozmrażać, a od razu po rozmrożeniu przygotować na ciepło. Nie należy przechowywać, ani tym bardziej ponownie mrozić kiełbasy. Nie należy nakłuwać kiełbasy w trakcie smażenia Należy zawsze smażyć kiełbasę na aluminiowych tackach z kanalikami na tłuszcz Dwie ostatnie zasady wynikają z faktu, że wyciekający z kiełbasy na rozpalone węgle tłuszcz, wytwarza szkodliwe, rakotwórcze związki. Jaką kiełbasę na grilla wybrać? Aby mieć pewność, że wasza kiełbasa z grilla przyrządzona jest maksymalnie zdrowo, zadbajcie także o wybór produktu wysokiej jakości. Zdecydowanie lepszym wyborem będzie mięso z zaufanego gospodarstwa, najlepiej pochodzące z polskich gospodarstw (tego typu mięso pokonuje znacznie krótszą podróż od gospodarstwa do sklepu). Na grilla nie dają się kiełbasy mocno wysuszone (np. kabanosy, salami) o niskiej zawartości wody. Na grilla wybierajcie kiełbasy średnio rozdrobnione z większą zawartością wody, np.: śląską zwyczajną białą kaszankę Pamiętajcie też, że czerwone mięso serwowane najczęściej na grillu (takie jak...

Nie gotujcie pierogów przed mrożeniem. Zamiast tego, zróbcie 1 prostą rzecz
AdobeStock
Newsy
Nie gotujcie pierogów przed mrożeniem. Zamiast tego, zróbcie tę 1 prostą rzecz
Gotowanie pierogów przed zamrożeniem może sprawić, że danie to nie będzie zbyt smaczne po odgrzaniu. Ale istnieje inna, znacznie szybsza metoda! Spróbujcie sami.

Pierogów robi się albo dużo, albo nie robi się ich wcale. Jednak nie każda rodzina jest w stanie przejeść ich w olbrzymiej ilości od razu, dlatego w tej sytuacji wybawieniem jest duża zamrażarka. Jak jednak zamrozić pierogi w taki sposób, by po rozmrożeniu były nadal smaczne i się nie rozpadały? I jak długo w ogóle można je trzymać w zamrażarce? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w poniższym artykule. Jak zamrozić pierogi? Mrożenie pierogów to wcale nie jest taka prosta sprawa, jak mogłoby się wydawać. Jeśli włożycie je do zamrażarki surowe, to wówczas będą twarde po odmrożeniu. Z kolei jeśli gotujecie w normalny sposób wcześniej pierogi, to istnieje duże prawdopodobieństwo, żę będą się rozpadać. Jak w takim razie należy z nimi postępować? Poradą na ten temat podzieliła się Ania Starmach na swoim blogu. Gwiazda „MasterChef” wyjawiła własny sposób na mrożenie pierogów - blanszowanie. Zobaczcie, jak to zrobić: Zagotujcie w garnku lekko osoloną wodę z olejem. Gdy będzie już wrzeć, wrzućcie do niej pierogi na 30 sekund i od razu wyciągnijcie.  Dużą tackę lub blachę posypcie mąką i wyłóżcie na niej pierogi, by wyschły i ostygły. Nie mogą się ze sobą stykać - to bardzo ważne! Gdy osiągną już temperaturę pokojową, włóżcie je do zamrażarki na 2 godziny. Po tym czasie wyjmijcie wstępnie zamrożone pierogi, przesypcie do worków i włóżcie z powrotem do zamrażarki. Dzięki mrożeniu pierogów na tacce, unikniecie częstego problemu jakim jest ich sklejanie się. Ten krok można jednak pominąć i zamrozić je od razu w woreczku plastikowym. Potem jednak uważajcie podczas ich odgotowywania, by nie naruszyć delikatnego ciasta.  Tak zamrożone pierogi można przechowywać w zamrażalniku przez około 2-3 miesiące.  Jak rozmrażać...

Tępe nożyki w blenderze? Nie wyrzucajcie go. Weźcie ten produkt, a będą jak nowe
Własne
Newsy
Tępe nożyki w blenderze? Nie wyrzucajcie go. Weźcie ten produkt, a będą jak nowe
Blender nie sieka i mieli już produktów tak, jak w dniu, gdy go kupiliście? Prawdopodobnie znajdujące się w nim nożyki wymagają naostrzenia. Możecie łatwo to zrobić - i to bez osełki.

Trzeba przyznać, że blender to prawdziwe wybawienie w kuchni. Można już zapomnieć o ręcznym rozdrabnianiu różnych produktów, gdy ma się pod ręką tak praktycznie urządzenie. Pozwala ono zrobić smaczne musy, koktajle czy zupę krem. Niestety, jak wszystko inne również blender w końcu się zużywa. Jeśli zauważyliście, że tnie on różne produkty coraz słabiej, nie załamujcie się - wcale nie trzeba go wyrzucać. Wystarczy naostrzyć nożyki. Wiemy, jak to zrobić domowym sposobem! Jak naostrzyć blender? Do naostrzenia nożyków w blenderze ręcznym wcale nie jest konieczna osełka. Przyda się wam do tego… ryż. Zwykły, biały i - co ważne - suchy ryż. Po prostu wsypcie około jedną szklankę ryżu do wysokiego naczynia - najlepiej takiego, w którym robicie za pomocą blendera na przykład koktajle. Następnie „zakopcie” końcówkę blendera w ryżu i włączcie. Miksujcie w ten sposób ryż przez około 2 minuty, na niskich obrotach. Ten zabieg pozwoli naostrzyć nożyki, dzięki czemu blender posłuży wam jeszcze długo. Jeśli posiadacie blender kielichowy, wystarczy po prostu wsypać do niego ryż, zamknąć blender i również mieszać na niskich obrotach. A co zrobić z powstałym w ten sposób pyłkiem z ryżu? Niektórzy używają go jako naturalnego nawozu do roślin doniczkowych - zalany wodą posłuży jako fantastyczny nawóz do storczyków.  Domowe sposoby na naostrzenie starego blendera  Jeśli sposób z ryżem was nie przekonuje lub chcecie spróbować czegoś innego, blender można naostrzyć z pomocą innych produktów: skorupki jaj - koniecznie zamrożonych! Skorupki z kilku jajek włóżcie do zamrażarki na godzinę, a następnie zmiksujcie w blenderze na wolnych obrotach przez 3 minuty lód - do wysokiego naczynia wsypcie kilka kostek lodu, dodajcie nieco płynu do mycia naczyń i szklankę zimnej wody. Zblendujcie...