Zamrażarka rozmrażanie
Adobe Stock
Newsy

Dawno nie czyściciliście zamrażarki? Właśnie teraz jest najlepszy moment na jej rozmrożenie

Regularne rozmrażanie zamrażarki jest koniecznością. Jak często to robić, kiedy i w jaki sposób? Znamy odpowiedzi na wasze pytania.
Hubert Rój
styczeń 11, 2021

W nowoczesnych chłodziarko-zamrażarkach ten problem często niemalże już nie istnieje. Nowy sprzęt zazwyczaj zaopatrzony jest w technologię no frost (ang. – bez zamrażania).

Tego typu rozwiązania sprowadzają się w skrócie do odprowadzania z zamrażarki nadmiaru wilgoci, która odpowiada za powstawanie lodu.

Duża część z nas wciąż ma w swoich domach stare zamrażarki lub takie, które po prostu wykorzystują po prostu starsze technologie.

Wszystkie tego typu sprzęty mają to do siebie, że z czasem gromadzi się w nich, wcześniej wspomniany, nieszczęsny lód.

Kasia gotuje z Polki.pl - Ciasto marchewkowe z orzechowym kremem

Co zrobić z jedzeniem podczas rozmrażania zamrażarki?

Powody są prozaiczne. Częste otwieranie zamrażarki, duża wilgotność powietrza w kuchni, a przede wszystkim nieszczelności w drzwiczkach (np. uszczelki). Rozwiązanie jest jedno – należy regularnie rozmrażać zamrażarkę. A przy okazji ją czyścić. Tego rodzaju zabiegi powinniśmy stosować około 2 razy do roku.

Zima to zdecydowanie najlepsza pora na rozmrażanie lodówki. Wystarczy dobrze zabezpieczyć naszą żywność i po prostu na kilka godzin wystawić na zewnątrz, gdy temperatura jest niska.

Innym rozwiązaniem na dobre zabezpieczenia mrożonego jedzenia jest jego odpowiednie zaizolowanie. Do tego powinien wystarczyć gruby koc. Pożywienie trzeba zapakować do solidnej, dość grubej torby lub siatki, a następnie owinąć dokładnie kocem. W ten sposób ochroni się je przed ogrzaniem na długi czas, wystarczający do rozmrożenia i wyczyszczenia zamrażarki.

Jak usunąć lód z zamrażarki?

W tym czasie nie pozostaje nic innego jak wyłączyć zasilanie, otworzyć drzwiczki i czekać aż lody skruszeją.

Jeżeli wasza zamrażarka ma w sobie duże ilości lodu, nad całym procesem trzeba po prostu czuwać i ewentualnie „odsączać” gąbkami nadmiar wody i wyciągać ręcznie lód.

Pod drzwiczkami należy umieścić np. blachę lub inne duże naczynie na kapiącą wodę.

W pogotowiu powinna być szmata lub mop, by wycierać na bieżąco wyciekającą wodę – pamiętajmy, że topniejący lód może wylewać się nie tylko od frontu chłodziarki.

Na koniec wystarczy wyczyścić wnętrze zamrażarki gąbką z małą ilością płynu do naczyń, a potem wytrzeć całość do sucha.

Komentarze
folia spożywcza w zamrażalniku
Adobe Stock
Newsy Najlepszy trik jaki kiedykolwiek poznacie - włóżcie folię spożywczą do zamrażarki. Efekt zwala z nóg
Choć folia spożywcza to produkt bardzo przydatny w kuchni, na przestrzeni lat zszargał niejedne nerwy. Jego użycie bywa wyjątkowo kłopotliwe. Na szczęście istnieje prosty trik, który raz na zawsze rozwiąże wasze problemy, a przede wszystkim zaoszczędzi mnóstwo cennego czasu.
Weronika Kępa
grudzień 23, 2020

Folia spożywcza charakteryzuje się dużą rozciągliwością i przejrzystością. Ze względu na właściwości oddychające doskonale nadaje się do pakowania i przechowywania różnego rodzaju artykułów spożywczych, nie tylko mięs, wędlin, ryb i wyrobów garmażeryjnych, ale również owoców czy warzyw. Zastosowania folii spożywczej Każda doświadczona gospodyni wie, że folię spożywczą warto zawsze mieć pod ręką. Bowiem przydaje się nie tylko do pakowania i przechowywania żywności, ale również przedłużenia daty przydatności produktów, zabezpieczania lodówki przed zabrudzeniami czy walki z insektami. Folię spożywczą można wykorzystać nie tylko w kuchni, ale także przy okazji przeprowadzki – do zabezpieczenia rzeczy przed uszkodzeniem w transporcie lub warunkami atmosferycznymi.  Nie można też zapomnieć, że produkt idealnie sprawdzi się podczas podróży - do zabezpieczania kosmetyków przed wylaniem. Zastosowania folii spożywczej tak naprawdę ogranicza tylko wasza wyobraźnia! Folia spożywcza - jak używac Niestety, przechowywana w temperaturze pokojowej folia lubi się sklejać, przez co bardzo trudno ją rozwinąć, a tym bardziej urwać w odpowiednim miejscu. Aby jej używanie stało się przyjemnością, a nie przykrym obowiązkiem, najlepiej przechowywać ją w… zamrażalniku. Zamrażalnik rozwiąże wasze problemy Ten prosty trik przede wszystkim zaoszczędzi mnóstwo waszego czasu. Niska temperatura sprawi, że produkt stanie się o wiele sztywniejszy, a co za tym idzie przestanie się sklejać, będzie łatwo się rozwijał i bez problemu odrywał.  Musicie przyznać, że to genialny pomysł! Dzięki niemu używanie folii stanie się dziecinnie proste!

Przeczytaj