jedzace dziecko
Adobe Stock
Newsy

Dajesz dzieciom do jedzenia te rzeczy? Przestań jak najszybciej. W wielu krajach zostały zakazane

Chemiczne dodatki do żywności od lat budzą sporo kontrowersji. Lista substancji oznaczonych literką E ciągnie się w nieskończoność. Na niektóre z nich trzeba uważać.

Nasze dzieci zajadają się słodyczami w sposób niemalże niekontrolowany. Paczka od św. Mikołaja na 6 grudnia, słodycze od babci i dziadka, wreszcie prezenty na gwiazdkę.

A w każdym z tych zestawów żelki, soki, cukierki, galaretki, słodkie napoje. Te z kolei zawierają w sobie często sztuczne barwniki, których należy się wystrzegać.

Unia Europejska stworzyła całą litanię dodatków do żywności oznaczonych literką E. Sięgająca niemal 2 tysięcy pozycji lista zawiera w sobie substancje, które dopuszczono do użycia w branży spożywczej.

Co ciekawe, ustalenia Wspólnoty Europejskiej różnią się w tym zakresie choćby od USA, czy krajów skandynawskich. To co jemy w Europie, w Stanach może być nie do kupienia.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Co jeść i komu ufać?

W tym miejscu musi pojawić się pytanie, czy można ufać europejskim prawodawcom i producentom słodyczy i żywności.

Na listach z literkę E, barwniki występują na pozycjach od 1 do 199. Na tej samej liście obok siebie figurują barwniki naturalne, identyczne z naturalnymi, syntetyczne organiczne i nieorganiczne substancje barwiące.

Spośród nich nie wszystkie zostały dopuszczone do użytku w UE. Większość z nich producenci mogą używać w produkcji w ograniczonych ilościach.

Lista podejrzanych substancji

I tak – czerwień koszenilową (E 124) dodaje się w Polsce do barwienia galaretek, kisieli i syropów. Ta sama substancja może powodować jednak katar sienny, inne reakcje alergiczne, a także według niektórych badań (baza RTECS) może być nawet czynnikiem rakotwórczym dla naszej wątroby.

E161g – kantaksycyna to kolejny podejrzany na naszej liście E. Ten różowy barwnik dodawany jest czasem do paluszków rybnych, innych konserw, a nawet słodyczy i tabletek opalających Jest naturalny, otrzymuje się go z piór ptaków – flamingów.

Mimo tego może być groźny, szczególnie dla oka, zwłaszcza gdy nadużywa się samoopalaczy z jego dodatkiem. Kantaksycyna może powodować także odbarwienia i pokrzywki skory.

Kolejna substancja, którą należy prześwietlić i przeanalizować to żółcień pomarańczowa (E 110). Ten barwnik oprócz wywoływania reakcji alergicznych  może nasilać objawy astmy, a u dzieci powodować nadpobudliwość.

Spożywamy go zupełnie nieświadomie w takich produktach jak marcepan, cukierki, a nawet kasze i konserwy rybne. Zgroza!

W poszukiwaniu złotego środka

Analiza listy z barwnikami E nie napawa optymizmem. Co zatem robić? Wykluczyć wszystkie podejrzane substancje ze swojej diety? Odebrać dzieciom żelki i cukierki?

Wyjście jest tylko jedno. W przyrodzie od dawna pokutuje zasada, że wszystko w nadmiarze może być trucizną. Szukajmy więc zdrowego rozsądku, ograniczajmy spożycie przez nas i nasze dzieci niebezpiecznych produktów i po prostu stosujmy się do zasad racjonalnego odżywiania.

Oto, co producenci dodają do żywności. Aż włos się jeży na głowie!
AdobeStock
Newsy
Oto, co producenci dodają do żywności. Aż włos się jeży na głowie!
Po przeczytaniu tego artykułu wasze ulubione słodycze i wędliny przestaną smakować tak samo. Nie zgadniecie, co się do nich dodaje!

W sklepach pełno jest produktów, które swoim wyglądem mają zachęcać do kupna. Kolorowe żelki, cukierki i galaretki wydają się być pyszne, ale czy są zdrowe? By uzyskać taki wygląd produktów i sprawić, że długo wytrzymają na półce w supermarkecie, producenci dodają do nich różne składniki, które niekoniecznie są dobre dla waszego zdrowia. Sprawdźcie, co kryje się w waszych ulubionych przysmakach! Emulgatory w żywności Do wielu produktów spożywczych dodaje się emulgatory po to, by konsystencja jedzenia była bardziej zwarta. Znajdziecie je głównie w produktach, w których łączy się ze sobą takie składniki jak woda i olej, których naturalnie nie da się ze sobą połączyć. Te produkty to m.in.: Majonez Musztarda Gotowe sosy w słoikach Emulgatory są wydalane z organizmu tylko częściowo i mogą pozostawać w tkance tłuszczowej przez wiele lat. Substancje przeciwzbrylające dodawane do jedzenia Te substancje odpowiadają za pochłanianie wilgoci i znaleźć je można głównie w sypkich produktach, takich jak cukier, cukier puder , sól i wszelkiego rodzaju koncentraty. Substancje przeciwzbrylające są szczególnie niebezpieczne dla waszego mózgu – część z nich może się przyczyniać do rozwoju choroby Alzheimera. Środki pianotwórcze w hamburgerach Może to brzmieć szokująco, ale czy wiecie, że stosowane w produkcji chemikaliów środki pianotwórcze można znaleźć także w fast foodach ? Hamburger z frytkami już nigdy nie będzie smakował tak samo! Sztuczne barwniki w słodyczach Cukierki we wszystkich kolorach tęczy wyglądają tak dzięki zastosowaniu sztucznych barwników. A te wcale nie są obojętne dla zdrowia! Większość barwników to pochodne ropy naftowej i często spożywane mogą zwiększać...

Ten barwnik dodawany do żywności może poważnie szkodzić jelitom. Producenci w końcu bez wyboru?
Adobe Stock
Newsy
Ten barwnik do żywności może poważnie szkodzić jelitom i zmieniać DNA. Będzie wycofany?
Dyskusja nad przyszłością dodatku do żywności E171 wciąż pozostaje otwarta, ale wygląda na to, że ten barwnik powoli zostanie wycofany z produkcji słodyczy.

Lizaki, cukierki, żelki , gumy do życia – wszystkie te produkty łączy nie tylko wielki procentowy udział w ich składzie cukru, ale także wykorzystanie do ich wyprodukowania niektórych barwników. Takich jak na przykład E171, który chemicznie nazywany jest tlenkiem tytanu. Co daje użycie tego związku do produkcji słodkości? Dzięki tzw. bieli tytanowej niektóre smakołyki mają elegancki, jasny, lśniący wgląd. Producenci zaczynają odchodzić od użycia barwnika E171 Temat E171 jest jednak niezwykle skomplikowany. Kolejne badania Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności wykazały, że tlenek tytanu rzeczywiście może prowadzić do uszkodzenia ludzkiego DNA i wpływać na osłabienie flory bakteryjnej jelit . Jednak tego rodzaju zalecenia nie są jeszcze wiążące wobec producentów. Krótko mówiąc – w Polsce wciąż nie obowiązują jeszcze przepisy zakazujące używania E171 do  produkcji żywności. Producenci niektórych słodyczy, m.in. producent cukierków M&M’s, coraz częściej decydują się na rezygnację z jego użycia. Do czego wykorzystuje się tlenek tytanu poza przemysłem spożywczym? Być może ma to związek z trendami, które płyną do Polski, a także do innych krajów na świecie m.in. z Francji. Tamtejszy rząd już w 2019 roku podjął decyzję o zakazie jego stosowania. Stało się tak ze względu na trudność udowodnienia, jaka dawka E171 rzeczywiście może wpłynąć negatywnie na zdrowie ludzi. Wykorzystuje się go przy produkcji m.in.: Ogniw słonecznych Światłowodów Laserów Filtrów różnego rodzaju Silnikowych sond lambda Tlenek tytanu znany również jako biel tytanowa używany jest oprócz żywności także do barwienia takich produktów jak: Tworzywa sztuczne Kosmetyki...

Rakotwórcza substancja w gumach do żucia. Eksperci ostrzegają
AdobeStock
Newsy
Rakotwórcza substancja w gumach do żucia. Eksperci ostrzegają
Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) ostrzega o trującym barwniku, który znajduje się w gumie do żucia i innych popularnych produktach. Sprawdźcie szczegóły.

Nie mamy dobrych wiadomości dla osób, które rozstają się z paczką gumy do żucia. Najnowsze badania wskazują, że jeden ze składników gumy może powodować nowotwory. A co gorsza, znajduje się on także w innych produktach. Sprawdźcie szczegóły. Barwnik, który uszkadza DNA Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) donosi, że używany w przemyśle spożywczym dwutlenek tytanu, czyli barwnik E171, nie jest już uznawany w Unii Europejskiej za bezpieczny do spożycia. EFSA przeprowadził badanie, które wykazało, że dwutlenek tytanu może powodować uszkodzenia DNA. Co więcej, eksperymenty przeprowadzone na szczurach dowiodły, że barwnik E171 może powodować powstawanie nowotworów. Ponadto uszkadza on mikrobiom jelitowy. Rzecznik brytyjskiej agencji Food Standards Agency zapewnia, że przeprowadzane będą dalsze badania nad szkodliwością barwnika: Opinia wydana dzisiaj przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności na temat bezpieczeństwa dwutlenku tytanu jako dodatku do żywności zostanie przeanalizowana przez niezależne naukowe komitety doradcze na podstawie istniejących dowodów naukowych W czym znajduje się barwnik E171? Dwutlenek tytanu jest powszechnie stosowany w produktach spożywczych oraz kosmetycznych. Znajduje się on między w innymi w: Gumie do żucia Majonezie Białej czekoladzie Białych sosach Polewach do ciast Paście do zębów Barwnik E171 jest chętnie stosowany przy wytwarzaniu powyższych produktów ze względu na biały kolor, który im nadaje. Uważajcie na te trujące substancje Cały czas prowadzone są badania nad żywnością, a o ich wynikach informujemy was na bieżąco. Przypominamy nasze artykuły o skażonym jedzeniu i wycofanych z obrotu produktach: Wycofany olej PREMIUM QUALITY HEMP OIL Bakterie w parówkach z...

sklep czytanie etykiet
Adobe Stock
Newsy
Producenci często dodają do jedzenia składnik, który przyczynia się do powstawania nowotworów. Uważajcie na niego
Niewielki odsetek osób czyta etykiety robiąc zakupy, a to jest spory błąd. W sporej ilości produktów znajduje się składnik, który przyczynia się do powstawania wielu poważnych schorzeń i nowotworów.

Zdrowe odżywianie oraz regularna aktywność fizyczna, to główne czynniki, dzięki którym można cieszyć się dobrym zdrowiem oraz szczupłą sylwetką przez wiele lat. Jednak warto również zwracać uwagę na składy produktów w sklepie, gdyż nie wszystkie z pozoru dobre składniki, w pozytywny sposób wpływają na nasze zdrowie. Etykiety produktów  Nie tylko zdrowe odżywianie jest kluczowe, by przez długie lata cieszyć się dobrym zdrowiem. Na taki efekt końcowy składa się między innymi spontaniczna aktywność fizyczna, ograniczenie przetworzonej żywności czy cukru, wysypianie się czy czytanie etykiet produktów w sklepach. Ostatnia czynność może wydawać się niektórym nieco błaha, jednak pomijanie jej w sklepie, może doprowadzić do niewiedzy. Wielu producentów podczas produkcji dodaje do swoich produktów sporo różnych dodatków, których zadaniem jest polepszenie smaku, przedłużenie trwałości bądź utrzymanie odpowiedniej konsystencji. Jednak takie składniki mogą negatywnie wpływać na zdrowie ludzi.  Dobre składy produktów Robiąc zakupy, warto uwagę zwracać uwagę nie tylko na skład, ale również na ich jakość. Im krótsza lista składników w danym produkcie, tym będzie on lepszy. Zbyt duża ilość dodatków sprawia, że dana rzecz jest bardziej przetworzona i niekorzystna dla organizmu. To jeden z czynników, jakim należy kierować się podczas wybierania konkretnych produktów. Poza tym dobrze by było, gdyby w wyrobach nie było zbędnych spulchniaczy, barwników oraz różnych konserwantów. Wszystkie te punkty sprowadzają artykuły do rangi wysokoprzetworzonych towarów. Popularny dodatek wśród producentów Podczas produkcji, do wielu produktów dodaje się różne...