Krzywe marchewki, nieforemne buraki czy nierówne ziemniaki rosną na każdym polu. Nie wszystkie płody rolne są idealne. Te brzydkie i krzywe zwykle nie trafiają do sprzedaży, a jeśli przypadkiem trafią, z reguły zostają w sklepie na dnie koszy i skrzynek, nieruszone przez klientów.

Michał Gulczyński z Grupy Producentów Owoców i Warzyw na co dzień styka się z niedoskonałymi warzywami:

- Doskonały wygląd warzyw, piękny kolor czy regularny kształt to częste przesłanki decydujące o zakupie danego produktu lub jego odrzuceniu w przypadku niespełnienia tych oczekiwań. Niestety wiemy, że klienci wciąż pozostają w tym zakresie bezlitośni, a przecież natura tak nie działa.

„Daj szansę marchewce” – szczególny rodzaj oferty w Lidl

Sieć Lidl wpiera polskich rolników i ratuje nieperfekcyjne warzywa przed zniszczeniem i zmarnowaniem. Swoją nietypową ofertą próbuje przekonywać klientów, że nieidealne warzywa też są wartościowe. Tak sklepy piszą o ofercie:

- Daj szansę marchewce! Wygląda inaczej, smakuje tak samo. Nie marnuj żywności i wspieraj polskich rolników.

Popękana i powykręcana marchewka jest do kupienie w sklepach Lidl od 9 grudnia do wyczerpania zapasów. Warzywa kosztują złotówkę za kilogram. Sprzedawane są w 5-kilogramowych opakowaniach. 1 Opakowanie kosztuje 4,99 zł.

Zobacz także:

Lidl odkupił marchewki od Grupy Producentów Owoców i Warzyw Polfarm, znajdującą się w Chwaszczynie, na Kaszubach. Sieć sama zwróciła się do rolników, reagując na wywiad udzielony przez przedstawicieli Grupy, w którym rolnicy opowiadali o wyzwaniach związanych z niemarnowaniem niedoskonałych warzyw. To nie pierwsza tego typu akcja Lidl. Wcześniej dwukrotnie wykupił od rolników krzywe buraki. Akcję z Lidl komentuje Michał Gulczyński z grupy Polfarm:

- Dzięki wspólnej akcji z siecią Lidl Polska uda się uchronić marchewki przed zmarnowaniem. Liczymy, że tego typu działania oprócz zapobiegnięciu marnowaniu warzyw mają również charakter edukacyjny i że w przyszłości wszyscy spojrzymy na niedoskonałości produktów z większą otwartością.

Niedoskonałe warzywa są wartościowe i zdrowe, chociaż brzydkie

Zarówno marchewka, która jest równa, prosta, równomiernie wybarwiona, jak i ta postrzępiona, krzywa z wieloma odrostami, mają takie same właściwości. Zawierają witaminy A, C, B6, E, K, kwas foliowy, niacynę, tiaminę i ryboflawinę. I jedna i druga są pełne minerałów: wapnia, żelaza, magnezu, fosforu, potasu, sodu i cynku.

Obie są źródłem beta-karotenu, poprawiają stan wzroku, działają pozytywnie na kondycje skóry, mają właściwości antynowotworowe, są wykorzystywane w profilaktyce chorób układu krążenia, poprawiają działanie układu trawienia.

Porównując ładną i brzydką marchew pamiętajcie, że częściej to ta mniej nawożona, hodowana w bardziej naturalnych warunkach, będzie też mniej doskonała w wyglądzie. I choć rozsądniej jest wybierać właśnie te brzydkie i krzywe warzywa, wolimy idealne, równiutkie jak wyprodukowane z jednej matrycy.

Nasze nawyki sięgania po idealne okazy mają oczywiście też praktyczne przyczyny. Równą marchew łatwiej jest obrać niż powyginaną. To prawda, jednak i tę drugą da się obrać, możecie ją kupić dużo taniej, przyczyniacie się do wsparcia polskich rolników i chronicie żywność przed wyrzuceniem.

Jeśli chcecie wziąć udział w lidlowej akcji, koniecznie idźcie po krzywą marchew do sklepu. Cena o 70% niższa niż zwykłej marchwi może skusić wielu klientów, a oferta jest ważna do wyczerpania zapasów.

Źródło: Gazetka Lidl, agroindustry.pl, nedonet.pl