Jeśli zastanawiacie się jak pielęgnować zlew, żeby wyglądał jak nowy, to pierwszą podstawową zasadą zawsze będzie regularność. Najlepiej czyścić go systematycznie, raz w tygodniu, żeby potrawy barwiące nie zostawiały trwałych śladów na powierzchni. Jak zlew już będzie lśnił czystością, zafundujcie mu rytuał z dodatkiem oleju. Wasz zlew jeszcze nigdy nie wyglądał tak dobrze.

Jak wyczyścić zabrudzenia na zlewie?

Zlewy kamienne, granitowe, a także metalowe, należy czyścić nie używając do tego ani silnych detergentów, ani drapiących szczotek, druciaków, czy szorstkich stron kuchennych gąbek. Silne środki czyszczące i szorujące mogą drapać i niszczyć powierzchnię.

Na co dzień przecierajcie zlew po użyciu delikatnym detergentem, np. rozwodnionym płynem do mycia naczyń, który usunie zabrudzenia i tłuszcz, a na koniec wytrzyjcie zlew do sucha, żeby nie pozostawały zacieki po wodzie, za pomocą miękkiej ściereczki.

Jeśli na zlewie pojawiają się mocne zabrudzenia, możecie przetrzeć je pastą do zębów, nie zawierającą rysujących drobinek lub wodą z octem wymieszana w proporcji 1:1. W przypadku, gdy woda z octem nie działa wystarczająco skutecznie, dodajcie do octu sodę oczyszczoną.

Zobacz także:

W tym celu najpierw spryskajcie powierzchnię octem, a następnie posypcie sodą i pozwólcie kilka minut działać tworzącej się pianie. Na koniec przepłuczcie zlew czystą wodą i wytrzyjcie do sucha miękką ściereczką.

Zabezpieczanie zlewu olejem – po tym rytuale będzie wyglądał jak nowy

Aby znacząco poprawić wygląd kamiennego lub metalowego zlewu, użyjcie oleju. Może to być dowolny olej roślinny, jakiego używacie w kuchni do gotowania i smażenia.

Olejowanie zlewu krok po kroku:

  1. Przed konserwacją olejem zlew musi być dokładni umyty i wytarty do sucha.
  2. Następnie miękką ściereczkę zwilżcie olejem i wetrzyjcie go cienką warstwą na całą powierzchnię zlewu.
  3. Po tym zabiegu zlew nie powinien być używany przez kilka godzin aby olej porządnie wsiąknął.

Dzięki takiej pielęgnacji zlew będzie wyglądał doskonale.