Polskie kopytka i włoskie nioki (poprawnie: gniocchi) to tylko jeden przykład potrawy, która w podobnej postaci powstała na dwóch różnych krańcach Europy. Takich dań jest znacznie więcej, jak placki ziemniaczane podawane u nas ze śmietaną, a na Węgrzech z gulaszem, czy choćby gołąbki podawane u nas z mięsem i ryżem, a na południu znane jako dolma, zawijane w liście winogron, a nie kapusty i podawane bez mięsa, a do tego na zimno. 

Skąd się biorą podobne dania w różnych częściach świata?

Powodów jest kilka. Trzy z nich mają największy wpływ na kuchenne podobieństwa: 

  • Te same składniki. Ludzie z różnych stron świata używających tych samych składników dań, dochodzą często do tych samych pomysłów ich użycia w potrawach. Jeśli mamy do dyspozycji ziemniaki, nietrudno wpaść na to, żeby je zetrzeć i usmażyć z nich placki, żeby ugotować, utłuc i zrobić z nich kluski
  • Te same techniki. Dysponując tymi samymi sposobami obróbki termicznej jak gotowanie, smażenie, pieczenie, uzyskujemy podobne efekty. Np. usmażymy starte ziemniaki, będą miały podobny smak i chrupiącą konsystencję. Jeśli dysponujemy liśćmi (kapusty lub winogron) w różnych częściach świata wpadamy na ten sam pomysł, żeby zawinąć w nie kruchy farsz
  • Bliskość sąsiedzka. Wiele dań przekracza granice razem z jej mieszkańcami. To dlatego najwięcej, niemal identycznych potraw, można znaleźć po dwóch stronach tej samej granicy. Mieszkańcy regionów przygranicznych odwiedzają się, żenią i tworzą rodziny z sąsiadami zza granicy. Tak, w naturalny sposób przenoszą do nowych domów własne dania i przyzwyczajenia kulinarne

Czym się różnią włoskie nioki od polskich kopytek? Może najpierw zapytajmy, w czym są podobne te dwa dania pochodzące z północy i południa Europy? Porównajcie przepisy na nioki i kopytka a zauważycie, że sposób ich przygotowania jest niemal identyczny. W polskim przepisie możecie znaleźć dodatek mąki ziemniaczanej, ale nie każda z polskich gospodyń jej używa.

Różnice polegają jedynie na wielkości i kształcie klusek. Polskie są cięte na ukos, „w kopytko”, włoskie są mniejsze, spłaszczone i mają odciśnięte w cieście rowki. Te rowki są bardzo ważne. Pozwalają utrzymać na ugotowanej klusce większą ilość sosu. A każdy wie, że sos do klusek to podstawa.

Zobacz także:

Przepis na najprostsze polskie kopytka

Składniki:

  • 1 kg ugotowanych ziemniaków
  • 2 szklanki mąki pszennej
  • 3 czubate łyżki mąki ziemniaczanej
  • 2 jaja
  • Szczypta soli

Przygotowanie:

  1. Ziemniaki obierzcie, ugotujcie i ostudźcie. Dokładnie utłuczcie lub przeciśnijcie przez praskę.
  2. Połączcie ziemniaki z mąką pszenną, mąką ziemniaczaną, jajkami i wyróbcie delikatne ciasto.
  3. Oderwijcie mały kawałek ciasta i uformujcie wałek. Odcinajcie nożem kluski około 3 cm szerokości.
  4. Kopytka gotujcie w osolonej wodzie około 1 minutę od wypłynięcia. Wyłówcie łyżką cedzakową i podawajcie.

Przepis na proste włoskie kluski gniocchi

Składniki

  • 1 kg ziemniaków
  • 2 jajka
  • 2-3 szklanki pszennej mąki
  • 1 łyżeczka soli

Przygotowanie

  1. Ziemniaki obierzcie, ugotujcie i ostudźcie. Dokładnie utłuczcie lub przeciśnijcie przez praskę.
  2. Dodajcie do ziemniaków rozmącone jajka oraz mąkę i sól. Zagniećcie ciasto do połączenia składników. Nie należy zbyt długo wyrabiać ciasta, bo stanie się rzadsze.
  3. Odetnijcie mały kawałek ciasta i utoczcie z niego wałeczek, grubości kciuka. Wałeczek pokrójcie na kawałki wielkości 1,5 cm. Każdy kawałek rozwałkujcie na zębach widelca oprószonego mąką lub po prostu odciśnijcie zęby widelca z jednej strony kluseczki.
  4. Gnocchi gotujcie w osolonej wodzie około 1 minutę od wypłynięcia. Wyłówcie łyżką cedzakową i podawajcie.

Źródło: se.pl, Olgasmile.pl