Mycie szkieł potrafi być uciążliwe dla wielu pań domu. Rzadko kiedy znajduje się czas na dokładne polerowanie każdego centymetra powierzchni, a na szklankach, oknach czy lustrach lubią pozostawać brzydkie osady. Jest jednak pewien sposób, który sprawi, że czyszczenie szkieł stanie się znacznie prostsze!

Mycie szkieł… rajstopami?

To świetny sposób na ponowne wykorzystanie dziurawych rajstop, które z pewnością ma w szafie każda kobieta. Rzadko są to produkty, które nosi się przez całe lata, dlatego prędzej czy później w każdym domu znajdzie się para nieużywanych rajstop z nylonu. Materiał ten ma działanie bardzo podobne do hydrofobowego, czyli zapobiega powstawaniu na szkle zacieków i smug.

Jak umyć szkło tym sposobem?

  1. Standardowo umyj szklaną powierzchnię za pomocą płynu do tej powierzchni, a także szmatki.
  2. Następnie wytrzyj szkło do sucha za pomocą suchej pary rajstop.

Warto też pamiętać o skutecznym detergencie: Jak umyć okna w kuchni bez smug? Ten domowy płyn stosowały nasze babcie.

Zobacz także:

Zastosowanie rajstop w domu

Stare rajstopy mają bardzo wiele zastosowań, które można wykorzystać w domu. Można z nich zrobić m.in.:

  • Woreczki na warzywa i owoce – dzięki temu nie będziecie musieli korzystać z nieekologicznych, często jednorazowych foliówek, a żywność nie będzie się „dusić” w workach nieprzepuszczających powietrza.
  • Woreczki zapachowe do szafy – do odciętej stópki rajstop wystarczy nasypać nieco suszonych płatków kwiatów (np. róży czy lawendy) lub gotową mieszankę zapachową (nazywaną potpourri), a następnie zawiązać woreczek na supełek i włożyć do szuflady z bielizną, swetrami lub koszulkami.
  • Woreczki do prania bielizny lub sznurowadeł – boicie się, że bielizna lub drobne elementy garderoby mogą wplątać się w bęben pralki albo ulec zniszczeniu? Włóżcie je do starej nogawki od rajstop i zawiążcie!
  • Sitko kuchenne – czyste rajstopy świetnie sprawdzą się jako sposób na oddzielenie miąższu od soku lub fusów od herbaty, a także innych ciał stałych, które mogą przeszkadzać wam w napojach czy rzadkich zupach.

Źródło: Polki.pl

Czytaj także: