W PRL-u kotlet pożarski był chyba tak samo popularny jak zwykły mielony. Z tą różnicą, że mielone najczęściej przygotowywały mamy w domach, a pożarski królował w barach i restauracjach. Jadało się więc go raczej poza domem. Historia tego kotleta sięga jednak dużo dalej niż czasów PRL-u. Kto wymyślił kotlet pożarski i czym się różni od mielonego?

Kotlet pożarski, inaczej „kotlet Pożarskiego”

To kotlet, któremu przypisuje się królewskie pochodzenie. Autorem dania jest karczmarz o nazwisku Pożarski, który przyrządzał danie carowi Mikołajowi I. Z tego powodu autorstwo przysmaku Rosjanie próbują przypisać sobie.

Inne przekazy podają, że kotlet powstał wcześniej, na dworze cara Aleksandra I, a jego twórcą był słynny kucharz Marie-Antoine Carême. Jedynie polska nazwa pochodzi od nazwisko dawnego kniazia Dymitra Pożarskiego.

Niezależnie od korzeni potrawy, była ona popularna w Warszawie od co najmniej XIX w. Lucyna Ćwierciakiewiczowa pisała, że o nich, ze były robione z:

Zobacz także:

…Resztek oskrobanych z drobiu, pomieszanych z cielęciną.

Z kolei anonimowy poradnik kulinarny „Wydoskonalona kucharka”, z 1847 r. zalecał przyrządzanie ich z:

…mięsa jarząbka i kurczęcia, posiekanych i ubitych w moździerzu z dodatkiem rozbitego jajka i muszkatołowej przyprawy.

Czym się różni kotlet pożarski od kotleta mielonego?

Są trzy zasadnicze różnice pomiędzy popularnym kotletem mielonym a kotletem pożarskim:

  1. Kotlety mielone są przyrządzane z mięsa wieprzowego lub wołowo-wieprzowego. Z kolei kotlety pożarskie powstawały z mięsa drobiowego. Co prawda w dzisiejszych czasach coraz częściej kotlety mielone robi się z drobiu lub choćby z dodatkiem drobiu, jednak nie są to oryginalne składniki mielonych, tylko współczesne ich warianty
  2. Kotlety mielone jak sama nazwa wskazuje przygotowywane są z mięsa mielonego. Natomiast kotlety pożarskie w swoim pierwotnym wydaniu były lepione z siekanego mięsa drobiowego. Jak pisała Ćwierciakiewiczowa, z oskrobywanych z kości resztek. Aby zwiększyć masę resztek, dodawało się je do innego, delikatnego mięsa, najlepiej cielęcego. W późniejszych czasach, aby przyspieszyć smażenie, zaczęto używać drobiowego mięsa mielonego, co wymaga mniej czasu niż siekanie.
  3. Do kotletów mielonych jajka dodaje się w całości. Z kolei do siekanych kotletów pożarskich żółtka i białka dodaje się osobno. Żółtka należy wymieszać z masą mięsną, a białka najpierw ubić i dopiero dodać do masy.

Dzięki temu kotlety pożarskie są lżejsze i bardziej puszyste od mielonych. Te trzy różnice, czyli delikatniejsze mięso drobiowe i nieco większe kawałki użytego mięsa, bo posiekane, a nie zmielone powodowało, a także inaczej dodane jajko powodowały, że  kotlety pożarskie były delikatniejsze w smaku i nieco lżejsze w strukturze.

Przepis na kotlety siekane jak z PRL-u

Składniki:

  • 500 g fileta z kurczaka
  • 1 kajzerka
  • 2 jajka
  • 2-3 łyżki posiekanej natki pietruszki
  • 1-2 ząbki czosnku
  • ½ łyżki suszonego majeranku
  • Szczypta chilli
  • Mleko
  • Masło klarowane lub olej

Przygotowanie:

  1. Namoczcie bułkę w mleku.
  2. Posiekajcie drobno mięso, a następnie dokładnie wyróbcie w rękach. Dodajcie sól, pieprz i pozostałe przyprawy.
  3. Bułkę odsączcie i pokruszcie do masy z przyprawami.
  4. Oddzielcie żółtka od białek i białka przełóżcie do miseczki, a żółtka dodajcie do masy mięsnej.
  5. Białka ubijcie i dopiero dodajcie do masy.
  6. Uformujcie kotlety, mogą być nieco większe od mielonych i obtoczcie w bułce tartej.
  7. Smażcie na maśle klarowanym lub oleju, do uzyskana złoto – brązowego koloru.

Źródło: Wikipedia.pl, haps.pl