Boćwina czy botwina? Pewnie nie raz słyszeliście obie te nazwy i  zastanawialiście się, jaka jest między nimi różnica. Okazuje się, że dość znacząca! Choć zarówno „boćwina”, jak i „botwina” odnoszą się do buraków, to wcale nie znaczą tego samego. Sprawdźcie znaczenie tych słów!

Czym jest boćwina?

Słowem „boćwina” określa się po prostu liście pewnej odmiany buraków – buraka liściastego. Mogliście też spotkać się z nazwami mangold, kapusta rzymska, bietola albo burak szpinakowy, jednak wszystkie oznaczają to samo warzywo.

Jego liście są bardzo duże, soczyste i mięsiste. Wyróżnia się dwa rodzaje boćwiny: liściastą i łodygową. Liściasta ma bardzo duże liście i krótkie łodygi, a łodygowa odwrotnie – grube i długie łodygi oraz małe liście. Oba te elementy są jadalne i świetnie nadają się do zup, sałatek, zapiekanek, a nawet gołąbków! Pamiętajcie tylko o tym, że bulwy buraka liściastego są niejadalne i nie można z nich zrobić zupy.

Co to jest botwina?

„Botwina” to określenie liści i korzeni młodych buraków ćwikłowych. Korzenie botwiny są bardzo smaczne i delikatne, podobnie zresztą jak liście, które w porównaniu z boćwiną są o wiele mniejsze i delikatniejsze. Z botwinki można robić sałatki oraz znaną wszystkim zupę botwinkę! Zróbcie ją z poniższego przepisu.

Zobacz także:

Przepis na botwinkę

Do przygotowania zupy z botwiny potrzebne wam będą poniższe składniki:

Składniki:

  • Litr bulionu
  • Pół kilograma młodych ziemniaków
  • 1 pęczek botwinki z buraczkami
  • Pół pęczka koperku
  • 5 łyżek śmietany 18%
  • 2 łyżeczki soku z cytryny
  • 1/3 łyżeczki pieprzu

Przygotowanie:

  1. Umyjcie botwinkę i odetnijcie liście od buraków. Posiekajcie liście drobno, a buraczki pokrójcie w plastry lub zetrzyjcie na tarce.
  2. Obrane ziemniaki pokrójcie w kostkę. Podsmażcie je na oleju przez 7 minut.
  3. Zagotujcie w garnku bulion i dodajcie do niego podsmażone ziemniaki. Gotujcie około 10 minut, aż ziemniaki zmiękną. Dodajcie buraki.
  4. Po chwili do garnka włóżcie posiekane liście botwiny i gotujcie jeszcze kilka minut. Doprawcie solą i pieprzem.
  5. Na koniec zabielcie zupę śmietaną, dodajcie sok z cytryny i świeży koperek. Smacznego!

Czytaj także: