Czym powinno się przyprawić świątecznego karpia? Odważcie się w tym roku na małą odmianę i użyjcie czegoś więcej niż tylko tradycyjnej soli i pieprzu. Jakie przyprawy najlepiej podkreślą smak karpia?

Czym najlepiej przyprawić karpia?

W waszej zamrażarce czeka już świąteczny karp? Sprawdźcie, czym najlepiej go przyprawić, by wydobyć pełnię jego smaku. W wielu polskich domach do przyprawienia tej ryby używa się tylko soli i pieprzu. To błąd.  Nie bójcie się przyprawić tej ryby mieszanką suszonych ziół. Weźcie tuszkę, dzwonki lub filety z karpia i oprószcie je delikatnie solą, pieprzem oraz suszonymi ziołami, takimi jak np. bazylia, tymianek i oregano. 

W roli przyprawy sprawdzą się również specjalne mieszanki przypraw do ryb oraz zioła prowansalskie. Tak przygotowany karp będzie miał przyjemny i o wiele bardziej wyrazisty smak niż karp przyprawiony jedynie solą i pieprzem. Ponadto obfite przyprawienie ryby sprawi, że uda się przyćmić i zagłuszyć mulisty nieraz smak tej ryby.

Takie przyprawy dobrze wypadną nawet w konfrontacji z panierką, którą Polacy zwykli raczyć swoją wigilijną rybę. Całość możecie zwieńczyć odrobiną świeżego, drobno pokrojonego koperku.

Zobacz także:

Jak prawidłowo wypatroszyć karpia?

Najlepszy karp to karp, który jest świeży i nie leżał tygodniami w sklepowej lodówce. Niestety, wypatroszenie takiej ryby nie należy do zbyt łatwych zadań. Ale jeśli zależy wam na smaku, kupcie świeżego karpia i samodzielnie wypatroszcie go w domu. Jak to zrobić? Trzymajcie się poniższych kroków.

  1. Na początku wykonajcie nacięcie tuż za linią głowy w brzuchu (ryba zacznie tracić krew, dlatego użyjcie dużej deski do krojenia).
  2. Nóż przeciągnijcie w kierunku ogona i zróbcie szeroki otwór w brzuchu ryby.
  3. Następnie delikatnie wyjmijcie wnętrzności (uważajcie na woreczek żółciowy, ponieważ jeśli go uszkodzicie, a jego zawartość wypłynie do wnętrza ryby - karp będzie gorzki i nie będzie się nadawał do zjedzenia).
  4. Wnętrzności karpia wyjmijcie delikatnie łyżką.
  5. Następnie bardzo ostrym (najlepiej gładkim) nożem odetnijcie łeb tuż za pokrywami skrzeli.
  6. Tak przygotowany korpus dokładnie umyjcie pod bieżącą wodą, pozbywając się resztek krwi.
  7. Możecie też odciąć nożyczkami płetwy.

Źródło: beszamel.se.pl, porady.interia.pl