Czym jest janginizacja? Ta metoda robienia przetworów bez cukru to prawdziwy hit
Adobe Stock
Newsy

Czym jest janginizacja? Ta metoda robienia przetworów bez cukru to prawdziwy hit

Czy słyszeliście kiedyś o janginizacji? Najwyższa pora dowiedzieć się o niej nieco więcej.

Lato to czas, gdy przygotowujemy ogromne ilości przetworów. Sezonowe warzywa i owoce to prawdziwa skarbnica witamin i minerałów. Mamy ich teraz pod dostatkiem, dlatego tak chętnie bierzemy się za przygotowywanie z nich dżemów, soków, powideł czy kiszonek. Czy słyszeliście kiedyś o czymś takim, jak janginizacja? Ta metoda robienia przetworów to w ostatnim czasie prawdziwy hit.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Czym jest janginizacja?

Janginizacja – najprościej mówiąc – jest to metoda przygotowywania przetworów bez dodatku cukru. Sposób ten wywodzi się z diety makrobiotycznej i zyskuje ostatnimi czasy coraz większą popularność w polskich domach. Janginizacja polega na przygotowywaniu dżemów czy konfitur bez dodatku cukru. Być może was to zdziwi, ale zamiast białego cukru w janginizacji stosuje się odrobinę soli.

Zobacz także
Słyszeliście kiedyś o „pijanych truskawkach”? Ten przepis to prawdziwy hit na TikToku!

Słyszeliście kiedyś o „pijanych truskawkach”? Ten przepis to prawdziwy hit na TikToku!

Niektórzy dodają do ogórków małosolnych czereśnie, śliwki i nektarynki. Przetestujecie?

Niektórzy dodają do ogórków małosolnych czereśnie, śliwki i nektarynki. Przetestujecie?

Co można poddać procesowi janginizacji?

Janginizacja to proces przygotowywania przetworów, w którym owoce powoli duszą się we własnym soku z dodatkiem niewielkiej ilości soli. Dzięki tej metodzie przetwory nie tylko są o wiele zdrowsze, ale też mają piękną naturalną barwę i przyjemną żelową konsystencję. Jak wiadomo, zarówno owoce, jak i warzywa, mają swój własny cukier i to właśnie on jest wykorzystywany w tym procesie. Dodatek soli – wystarczy zaledwie szczypta - jest konserwantem. W tym celu można użyć zwykłej soli kuchennej, soli himalajskiej lub morskiej.

Procesowi janginizacji możemy poddawać zarówno owoce, jak i warzywa. Jeśli planujecie przygotować przetwory na zimę, postarajcie się zrobić je bez dodatku cukru – wystarczy, że będziecie dusić owoce lub warzywa w ich własnym soku, który już taki cukier posiada.

W jaki sposób robić słodkie przetwory bez cukru?

Umyjcie owoce, pokrójcie je na cząstki, włóżcie do garnka i dodajcie szczyptę soli, a następnie gotujcie przez ok. 15 minut na bardzo wolnym ogniu. Przetwory zamknijcie w słoikach i pasteryzujcie - to warunek konieczny, gdyż przetwory z mniejszą ilością cukru bez pasteryzacji po prostu szybciej uległyby zepsuciu.

Z uwagi na brak cukru, przetwory poddane janginizacji są o wiele zdrowsze od tradycyjnych, skąpanych w cukrze przetworów. Są one więc doskonałe dla osób, które zmagają się z cukrzycą oraz stosujących diety odchudzające.

Źródło: Radio ZET

Jak wyparzyć słoiki na przetwory? Dzięki tej metodzie zrobicie to w 10 minut
AdobeStock
Newsy
Jak wyparzyć słoiki na przetwory? Dzięki tej metodzie zrobicie to w 10 minut
Co roku przed zrobieniem przetworów, należy koniecznie wyparzyć słoiki - dzięki temu pozbędziecie się drobnoustrojów, które mogłyby sprawić, że zawartość słoików szybko się zepsuje. Sprawdźcie, jak szybko można je wyparzyć.

Sezon na przetwory w pełni - właśnie teraz w ogródkach dojrzewają owoce i warzywa, które latem zamykamy w słoikach, by móc zimą cieszyć się nadal ich smakiem. Zamiłowanie Polaków do robienia przetworów jest naprawdę godne podziwu! Dla wielu z nas oczywistym jest, że przy planowaniu przestrzeni w piwnicy lub spiżarni trzeba koniecznie znaleźć dużo miejsca na półki na słoiki z przetworami.  Do zrobienia kiszonych ogórków, marynowanych cukinii czy dżemów owocowych konieczne są słoiki. Najlepiej wykorzystać te, które już mamy w domu - tanio i ekologicznie! Niestety, pozbycie się zapachu i resztek jedzenia ze słoików może być trudne, dlatego zawsze przed zrobieniem nowych przetworów, słoiki należy wyparzyć. Zobaczcie, jak można to zrobić z pomocą ciekawego triku. Jak szybko wyparzyć słoiki na przetwory? Nie tylko Polacy robią dżemy i inne przetwory do słoików. Anglicy uwielbiają marynowane ogórki, Koreańczycy kapustę kiszoną na ostro, czyli kimchi, a Szwedzi - kiszone śledzie, jedną z najbardziej kontrowersyjnych potraw na świecie (ze względu na niezwykle intensywny i nieprzyjemny zapach). Dlatego nie ma co się dziwić, że prosty sposób na szybkie wyparzanie słoików podbija internet na całym świecie.  Cały proces należy zacząć od bardzo dokładnego umycia słoików i pokrywek za pomocą płynu do mycia naczyń. Następnie tak wyczyszczone słoiki wraz z pokrywkami ułóżcie w dużym garnku wypełnionym wodą - powinno jej być tyle, by przykryła słoiki. Wodę należy zagotować i gdy zacznie już wrzeć, odmierzcie 10 minut. Tyle czasu potrzeba, by wyparzyć słoiki. Po wszystkim odczekajcie, aż woda wystygnie i ostrożnie wyjmijcie słoiki z wody. Odstawcie na suszarkę do naczyń, by wyschły. I gotowe! Prawda, że proste? Poniżej możecie zobaczyć, w jaki sposób robi to użytkowniczka TikToka Radicada: @radicadabr Canning season...

Te owoce najszybciej podnoszą poziom cukru we krwi. Powinni je ograniczać szczególnie diabetycy
Adobe Stock
Newsy
Te owoce najszybciej podnoszą poziom cukru we krwi. Powinni je ograniczać szczególnie diabetycy
Które owoce są najzdrowsze, a których lepiej unikać? Jedzcie świeże, sezonowe, a te z wysokim IG odstawcie.

Lekarze od dziesięcioleci powtarzają, że żeby utrzymać dobry stan zdrowia, należy włączyć do diety owoce i warzywa. Najnowsze piramidy żywieniowe nieco precyzują tę obecność owoców i warzyw w daniach: na 2 porcje warzyw powinna przypadać 1 porcja owoców. Na zmniejszenie ilości świeżych owoców w stosunku do warzyw wpłynęło to, że owoce, także te nieprzetworzone, zawierają duże ilości cukru. A cukier nie jest obojętny dla zdrowia. Dlaczego cukier w organizmie jest niebezpieczny?  Cukier występuje nie tylko w owocach. Mniejsze ilości znajdują się w niemal wszystkich produktach spożywczych, także warzywach, zbożach, nabiale. To niezbędny węglowodan, który w organizmie rozkłada się na glukozę. Choć glukoza jest ważna do prawidłowego funkcjonowania, np. do prawidłowej pracy mózgu potrzebujemy 130 g glukozy dziennie, to szkodliwy jest zarówno jej nadmiar, jak i zbyt szybkie pojawienie się we krwi. To jak szybko wzrasta poziom cukru we krwi po zjedzeniu poszczególnych produktów, w tym owoców, pokazuje indeks glikemiczny produktów. Wysoki indeks glikemiczny sprawia, że wchłonięte podczas trawienia węglowodany powodują gwałtowny wzrost poziomu cukru we krwi. Takie zjawisko jest szczególnie niebezpieczne dla cukrzyków. Które owoce najszybciej podnoszą poziom cukru? Owoce o tej samej zawartości cukru, mogą w różny sposób powodować wzrost poziomu cukru we krwi. Niebezpieczne dla zdrowia jest, to gdy dzieje się to gwałtownym rzutem. Owoce, które mają wysoki indeks glikemiczny, a więc których powinniście unikać, a gdy macie cukrzycę – wyeliminować z diety, to: Dżemy, konfitury i przetwory owocowe. Owoce w czasie przetwarzania, smażenia, gotowania tracą dużą część swoich właściwości zdrowotnych. Poza tym z reguły przetwory...

Pleśń w przetworach pomimo pasteryzacji? Po włożeniu zawartości do słoiczków róbcie tę 1 rzecz
AdobeStock
Newsy
Pleśń w przetworach pomimo pasteryzacji? Po włożeniu zawartości do słoiczków róbcie tę 1 rzecz
Obawiacie się pleśni w przetworach, które robicie na zimę? Zobaczcie, co trzeba zrobić, by zapobiec psuciu się zawartości słoików.

Nie ma chyba gorszej rzeczy niż odkrycie, że w starannie zawekowanych słoikach z przetworami szybko pojawiła się pleśń. Co jest powodem? Zły sposób przygotowywania, niedostatecznie zakręcone słoiki czy może jeszcze coś innego? Przyczyna często jest błaha i łatwo można uniknąć pleśnienia przetworów jeszcze na etapie ich przygotowywania. Sprawdźcie, jak je zrobić, by się nie zepsuły.  Co zrobić, by przetwory nie pleśniały? Za psucie się żywności odpowiadają grzyby i bakterie, których nie brakuje w naszym otoczeniu. Proces pasteryzacji ma na celu zahamowanie psucia się na dłuższy czas, jednak czasami jest on zawodny i zawartość słoików pleśnieje. Dlaczego tak się dzieje? Powodem często są niedostatecznie wyczyszczone słoiki oraz inne elementy, o których niestety zwykle zapominamy. Mowa tutaj o zakrętkach, sprężynach i gumach. Przed przystąpieniem do robienia przetworów należy dokładnie wyparzyć słoiki oraz wszystkie wymienione wcześniej elementy. Gdy już wyschną, przetrzyjcie je dokładnie wacikiem nasączonym spirytusem - koniecznie o mocy min. 70%.  A kiedy wypełnicie słoiki przetworami i zakręcicie, nie zapomnijcie przetrzeć spirytusem również wierzchu nakrętek. Ta metoda pozwala pozbyć się większości bakterii i innych drobnoustrojów, które mogłyby się przedostać do środka słoików i spowodować psucie się.  Jak wyparzyć słoiki na przetwory?  Przetarcie spirytusem to dopiero ostatni krok, jaki należy wykonać po uprzednim wyparzeniu słoików. Jak to zrobić? Istnieje kilka metod: Gotowanie w garnku - najstarszy i chyba najczęściej stosowany sposób. Włóżcie słoiki do dużego garnka i zalejcie wodą tak, by je przykryła. Doprowadźcie do wrzenia i gotujcie przez 15 minut. Nie zapomnijcie wcześniej umyć słoików gąbką i płynem do naczyń.  Wyparzanie w piekarniku - ta...

Zastanawiacie się jak obniżyć indeks glikemiczny jedzenia? Te sprawdzone triki wam pomogą
Flickr
Newsy
Zastanawiacie się jak obniżyć indeks glikemiczny jedzenia? Te sprawdzone triki wam pomogą
Dla osób, które zmagają się z podwyższonym cukrem, niezwykle ważne są odpowiednie posiłki. Chodzi tu głównie o tzw. IG, czyli indeks glikemiczny spożywanego jedzenia. Sprawdźcie, jak przygotowywać potrawy by ich IG było jak najniższe, a wartość dla organizmu duża.

Osoby z cukrzycą powinny opanować kilka zasad tworzenia posiłków. Dotyczą one wybierania odpowiednich produktów i właściwego łączenia ich ze sobą, jak również mniej oczywistych zagadnień, jak np. temperatura posiłków.  Co to jest indeks glikemiczny?  IG to wskaźnik, który określa, ile węglowodanów zostaje wchłoniętych z jelit do krwi podczas trawienia jakiegoś produktu. Im wyższe jest IG, tym produkt w większym stopniu podnosi glikemię (poziom glukozy we krwi).  Jak obniżyć indeks, by ustabilizowąć poziom glikemii na stabilnym poziomie? Mamy na to kilka prostych rozwiązań. Sprawdźcie naszą ściągawkę poniżej. Zasady przygotowywania posiłków z niskim indeksem glikemicznym  Długie gotowanie, smażenie i pieczenie podnosi IG i niszczy witaminy. Starajcie się jeść jak najwięcej surowych produktów lub poddanych krótkiej obróbce termicznej.  Gotujcie kasze, makaron i ryż o 1-2 minuty krócej niż podane jest to na opakowaniu. Jeżeli są jeszcze zbyt twarde dla was, gotujcie minutę dłużej i ponownie ich spróbujcie.  Łączcie odpowiednio mąki ze sobą. Mąkę ryżową, kukurydzianą i ziemniaczaną stosujcie w towarzystwie innych mąk obniżających IG, np. mąki z ciecierzycy, z groszku czy z fasoli.  Łączcie węglowodany z dobrym tłuszczem. Spowolni on opróżnianie żołądka i szybkość trawienia produktów w jelicie cienkim. To spowoduje wolniejsze trawienie węglowodanów i zmniejszy wyrzutu insuliny po posiłku.  Włączcie do diety produkty bogate w błonnik pokarmowy.  Przygotowując potrawy z mąki, takie jak placki czy naleśniki, dodajcie do nich otręby lub płatki owsiane czy jęczmienne.  Używajcie do przygotowywania dań: soku z cytryny, octu jabłkowego, a także soku z kiszonek. Kwasy organiczne wpływają na obniżenie indeksu...