Woda do gotowania ziemniaków
Newsy

Czy ziemniaki należy gotować w małej czy dużej ilości wody? Tylko wtedy wyjdą najsmaczniejsze

Nawet tak prosta czynność może robić dużą różnicę w smaku! Sprawdźcie jak prawidłowo gotować ziemniaki.

Większość z was gotuje pewnie ziemniaki praktycznie codziennie. Na pewno macie swój sprawdzony sposób gotowania ziemniaków. Jesteście pewni, że gotujecie je tak, by zachować najwięcej wartości odżywczych i smaku w tych bulwach? Pomagamy w uzyskaniu odpowiedzi na to pytanie.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Ziemniaki

Ziemniaki nieodłącznie kojarzą się z polską kuchnią. Choć znane i kochane na całym świecie, my mamy do nich wyjątkowy sentyment. Niezależnie od tego, czy najbardziej lubicie je w formie prostej: ugotowane w kawałkach, posypane koperkiem i ewentualnie masłem, czy wolicie zrobić z nich puree lub inne przetwory: kluski, czy kopytka, ziemniaki - muszą być dobrze ugotowane. Przeczytajcie co to dokładnie znaczy.

Jak gotować ziemniaki by traciły mniej wartości odżywczych?

  • Gotujcie ziemniaki w mundurkach lub jeśli je obieracie, róbcie to tak, by obierki były jak najcieńsze. To pod skórką znajduje się najwięcej wartości odżywczych w ziemniaku.
  • Im krótsze gotowanie, tym mniejsza utrata wartości odżywczych. Gotujcie wiec ziemniaki pod przykrywką, by były gotowe szybciej.
  • Jeśli macie taką możliwość, zastosujcie szybkowar, który przyśpieszy proces gotowania pyr.
  • Ziemniaki zawsze wrzucajcie do gotującej się wody. Dzięki temu, że bulwy będą miały styczność z wodą przez krótszy czas, zostanie z nich wymytych mniej cennych składników odżywczych.
Zobacz także
kluski leniwe

Przepis na idealne kluski leniwe. Aby nie wyszły twarde, broń Boże nie róbcie 1 rzeczy

Ciasto drożdżowe wyjdzie puszyste i lekkie tylko wtedy, gdy zrobicie z jajami tę 1 rzecz

Ciasto drożdżowe wyjdzie puszyste i lekkie tylko wtedy, gdy zrobicie z jajami tę 1 rzecz

Woda do gotowania ziemniaków

Na pewno macie swój sprawdzony garnek do gotowania ziemniaków. Czy jednak jest on wystarczająco duży i zapewnia właściwe proporcje ziemniaków do wody przy ich gotowaniu?

Właściwa proporcja wody do ziemniaków to około 3 litrów wody na 1 kg ziemniaków. Ziemniaki powinno się gotować w dużej ilości wody, by ciepło dostarczane było do nich równomiernie. Jeśli ziemniaki w garnku przy gotowaniu będą ściśnięte i nie wszystkie będą miały ten sam dostęp do wody i ciepła, gorzej się ugotują. Taka sytuacja może doprowadzić do tego, że niektóre części ziemniaków będą ugotowane, a inne niedogotowane. Zapobiegnijcie tej sytuacji. Na pewno nie chcecie przecież częstować domowników lub gości ziemniakami z twardszymi częściami.

Solicie wodę na ziemniaki na początku gotowania czy pod koniec? 1 z tych metod spowalnia gotowanie
AdobeStock
Newsy
Solicie wodę na ziemniaki na początku gotowania czy pod koniec? 1 z tych metod spowalnia gotowanie
Obraliście ziemniaki, pokroiliście je na kawałki i włożyliście do garnka z wodą. Jak prawidłowo ugotować ziemniaki, by szybko były miękkie? Musicie pamiętać o kilku prostych zasadach.

Jak ugotować ziemniaki, aby były miękkie? Liczy się nie tylko czas gotowania, ale też moment posolenia wody, w której gotują się ziemniaki. A wy solicie wodę na ziemniaki na początku czy pod koniec gotowania? Mało kto wie o tym, że jedna z tych metod mocno przyczynia się do tego, że ziemniaki wolniej się gotują. Kiedy posolić wodę na ziemniaki? Gotowanie ziemniaków może nie wydawać się trudne, ale wymaga podjęcia pewnych kroków, dzięki którym nasze ziemniaki będą miały idealny smak i konsystencję. Czy ziemniaki należy gotować w zimnej czy we wrzącej wodzie? Lepiej je pokroić na mniejsze części czy zostawić w większych kawałkach? Przykrywać je czy lepiej nie? Wreszcie – kiedy posolić wodę na ziemniaki? Na początku, czy pod koniec gotowania? Wyjaśniamy. Ziemniaki ugotują się szybciej, jeśli pokroicie je na kawałki przed ugotowaniem. Nie muszą być bardzo małe, ale wiedzcie, że im drobniej pokroicie ziemniaki, tym szybciej się one ugotują. Starajcie się również, aby kawałki były mniej więcej tej samej wielkości, aby ugotowały się w tym samym czasie. Niektóre osoby wkładają ziemniaki do zimnej wody i zagotowują je, a inni zalewają je wrzątkiem. Który z tych sposobów jest lepszy? Wstawienie ziemniaków do gorącej wody sprawi, że ugotują się one o wiele szybciej. Poza tym,  będą one miały więcej wartości odżywczych. Zawarte w ziemniakach witaminy dużo szybciej się ulatniają w dłuższym procesie gotowania, Wówczas ucieka z nich dużo witaminy C – rozpuszcza się ona w temperaturze do 70 stopni Celsjusza. To dlatego lepiej jest wrzucić ziemniaki do wrzącej wody. Pamiętajcie też, żeby woda do gotowania ziemniaków przykrywała je wszystkie. Jeśli o tym zapomnicie, ziemniaki, które będą wystawać, będą po prostu niedogotowane....

Ile czasu gotować ziemniaki, żeby ich nie rozgotować? Czas to jedno, ale ważne są też 4 inne zasady
Adobe Stock
Newsy
Ile czasu gotować ziemniaki, żeby ich nie rozgotować? Czas to jedno, ale ważne są też inne zasady
Lubicie ziemniaki? Podpowiadamy, jak je ugotować, żeby były idealne i jaki czas jest odpowiedni do tego, by były ugotowane w sam raz.

Ziemniaki, pyry, grule to warzywa, które w Polsce jada się codziennie. Są smaczne, tanie i mogą być składnikiem bardzo wielu potraw. Gotujemy je, smażymy, pieczemy, grillujemy i w każdej postaci uwielbiamy. Czy spotkaliście kiedyś kogoś, kto nie lubiłby ziemniaków? Lubią je w każdym rejonie naszego kraju, a w wielu nawet nazywają je po swojemu. Ile czasu gotować ziemniaki? Czas gotowania ziemniaków zależy od kilku zmiennych czynników. między innymi gatunku, czy tego czy roślina jest młoda, czy nie. Nie da się więc określić czasu gotowania ziemniaków tak precyzyjnie, jak podaje się na opakowaniu czas gotowania makaronu. Można jednak kierować się pewnymi, sprawdzonymi wytycznymi i od nich uzależnić, kiedy w gotującego się ziemniaka wbić widelec i sprawdzić czy łatwo wchodzą w bulwę i czy kartofel pokruszy się po nakłuciu. Bo „test widelca” zawsze jest najlepszym sprawdzianem stanu ugotowania ziemniaka. Kiedy zacząć sprawdzać, czy ziemniaki są dobrze ugotowane? Ziemniaki mączyste – po 10 minutach od zagotowania wody. To gatunki, które najszybciej stają się miękkie Ziemniaki młode – po 15 minutach od zagotowania wody. Jeśli młode ziemniaki są do tego bardzo małe, czas gotowania będzie najkrótszy Twarde ziemniaki sałatkowe i ogólnoużytkowe – po 15-20 minutach Ważne zasady gotowania ziemniaków Wiele osób gotując ziemniaki popełnia błędy, których łatwo można uniknąć. Prawidłowo ugotowane kartofle będą miały nie tylko najwięcej wartości odżywczych, ale też najwięcej smaku. Nie popełniajcie tych 4 błędów gotując ziemniaki: Nie zaczynajcie gotować w gorącej wodzie, to psuje smak. Ziemniaki należy zalać zimna wodą, posolić i doprowadzić do wrzenia. Nie gotujcie ziemniaków w całości,...

Jak prawidłowo gotować ziemniaki? Pod przykryciem czy bez przykrycia? Prawda zaskakuje
Flickr
Newsy
Jak prawidłowo gotować ziemniaki? Pod przykryciem czy bez przykrycia? Prawda zaskakuje
Jak gotujecie ziemniaki? Sprawdźcie, jakich argumentów używają zwolennicy obydwu sposobów.

Gotowane ziemniaki to podstawa polskiej kuchni. Goszczą one praktycznie codziennie na stołach milionów Polaków. Ponieważ każdy gotuje ziemniaki prawie codziennie, każdy uważa się też za eksperta w tej dziedzinie. Okazuje się jednak, że nie wszyscy gotują ziemniaki w jednakowy sposób.  To, co przede wszystkim dzieli Polskę na pół, to fakt czy do gotowania ziemniaków trzeba używać przykrywki, czy też można to zrobić równie dobrze bez niej. Sprawdźcie, jakie są zalety i wady gotowania ziemniaków tymi sposobami i przede wszystkim: jak robić to prawidłowo. Właściwe gotowanie ziemniaków To, co przede wszystkim dzieli Polaków, to pytanie, czy gotować ziemniaki pod przykryciem czy nie. Obydwie formy będą poprawne, ale gotowanie ziemniaków bez przykrywki, będzie trochę dłużej trwało . Decydując się na gotowanie bez przykrycia, trzeba też pilnować, żeby nie dopuścić do odparowania wody i żeby ziemniaki się nie przypaliły. Gotowanie pod przykrywką trwa ok. 20 minut. Wskazówki przy gotowaniu ziemniaków Ziemniaki do gotowania powinny być mniej więcej równej wielkości. Jeśli wasze ziemniaki nie są równe, pokrójcie te większe na kawałki, by wyrównać ich wielkość. Dzięki temu będą gotowe w tym samym momencie. Pamiętajcie, by woda do gotowania ziemniaków przykrywała je wszystkie. W przeciwnym razie części, które będą wystawać, pozostaną niedogotowane! Sprawdźcie, czy ziemniaki są gotowe za pomocą widelca. Powinien gładko wbijać się w powierzchnię. Jak gotować ziemniaki, by traciły najmniej właściwości? Jeśli chcecie, żeby ziemniaki utraciły jak najmniej właściwości, nie obierajcie ich przed gotowaniem, a tylko oczyśćcie. Ziemniaki w mundurkach są znacznie zdrowsze. Jeśli mimo wszystko...

Gotujecie w ten sposób warzywa? Popełniacie fatalny błąd
AdobeStock
Newsy
Gotujecie w ten sposób warzywa? Popełniacie fatalny błąd
Wbrew pozorom nawet tak prosta czynność, jak gotowanie warzyw wymaga stosowania się do pewnych zasad. Sprawdźcie, jaki błąd popełnia wiele osób.

W waszym codziennym jadłospisie z pewnością znajdują się warzywa (o ile odżywiacie się zdrowo). Spożywane na surowo, pieczone, smażone czy gotowane - możliwości ich przyrządzenia jest mnóstwo, w zależności od wybranego przepisu. Ale czy wiecie, że bardzo wiele osób popełnia pewien błąd przy gotowaniu warzyw? Sprawdźcie, czy też to robicie. Częsty błąd przy gotowaniu warzyw Jak wygląda u was typowe przyrządzanie obiadu składającego się z ugotowanych warzyw? Pewnie wlewacie wodę do garnka, wkładacie warzywa, solicie i włączacie gaz. Tutaj właśnie pojawia się najczęściej popełniany błąd! Sól dodaje się bowiem dopiero na samym końcu (podobnie jak w przypadku rosołu). Dzięki temu warzywa zachowają pełnię swojego smaku oraz strukturę. Jeśli wsypiecie sól do garnka już na początku gotowania, wówczas mocno stracą one na swojej wartości.  Które warzywa trzeba gotować? Większość warzyw można bezpiecznie spożywać na surowo, jednak część z nich koniecznie należy ugotować przed spożyciem. W przeciwnym razie grozi wam w najlepszym wypadku zatrucie pokarmowe. Każdy dobrze wie, że gotowanie m.in. następujących warzyw jest obowiązkowe. ziemniaki fasolę soczewicę groch Co jednak z bardziej trudnymi i nieoczywistymi przypadkami? Takie warzywa jak kalafior, brokuły, por czy brukselka mogą być spożywane na surowo, jednak gotowanie sprawia, że są bardziej lekkostrawne i mniej podrażniają żołądek. Warto o tym pamiętać przyrządzając potrawy m.in. dla osób cierpiących na refluks i inne dolegliwości ze strony układu pokarmowego.  Jak prawidłowo gotować warzywa? Choć gotowanie warzyw jest zasadniczo proste, warto stosować się do sprawdzonych porad - dzięki nim przyrządzane dania będą jeszcze smaczniejsze, a do tego zdrowe! Pamiętajcie o tych zasadach:...