Większość z was gotuje pewnie ziemniaki praktycznie codziennie. Na pewno macie swój sprawdzony sposób gotowania ziemniaków. Jesteście pewni, że gotujecie je tak, by zachować najwięcej wartości odżywczych i smaku w tych bulwach? Pomagamy w uzyskaniu odpowiedzi na to pytanie.

Ziemniaki

Ziemniaki nieodłącznie kojarzą się z polską kuchnią. Choć znane i kochane na całym świecie, my mamy do nich wyjątkowy sentyment. Niezależnie od tego, czy najbardziej lubicie je w formie prostej: ugotowane w kawałkach, posypane koperkiem i ewentualnie masłem, czy wolicie zrobić z nich puree lub inne przetwory: kluski, czy kopytka, ziemniaki - muszą być dobrze ugotowane. Przeczytajcie co to dokładnie znaczy.

Jak gotować ziemniaki by traciły mniej wartości odżywczych?

  • Gotujcie ziemniaki w mundurkach lub jeśli je obieracie, róbcie to tak, by obierki były jak najcieńsze. To pod skórką znajduje się najwięcej wartości odżywczych w ziemniaku.
  • Im krótsze gotowanie, tym mniejsza utrata wartości odżywczych. Gotujcie wiec ziemniaki pod przykrywką, by były gotowe szybciej.
  • Jeśli macie taką możliwość, zastosujcie szybkowar, który przyśpieszy proces gotowania pyr.
  • Ziemniaki zawsze wrzucajcie do gotującej się wody. Dzięki temu, że bulwy będą miały styczność z wodą przez krótszy czas, zostanie z nich wymytych mniej cennych składników odżywczych.

Woda do gotowania ziemniaków

Na pewno macie swój sprawdzony garnek do gotowania ziemniaków. Czy jednak jest on wystarczająco duży i zapewnia właściwe proporcje ziemniaków do wody przy ich gotowaniu?

Właściwa proporcja wody do ziemniaków to około 3 litrów wody na 1 kg ziemniaków. Ziemniaki powinno się gotować w dużej ilości wody, by ciepło dostarczane było do nich równomiernie. Jeśli ziemniaki w garnku przy gotowaniu będą ściśnięte i nie wszystkie będą miały ten sam dostęp do wody i ciepła, gorzej się ugotują. Taka sytuacja może doprowadzić do tego, że niektóre części ziemniaków będą ugotowane, a inne niedogotowane. Zapobiegnijcie tej sytuacji. Na pewno nie chcecie przecież częstować domowników lub gości ziemniakami z twardszymi częściami.

Zobacz także: