Czy gdy kupujecie 10 jaj spodziewacie się, że w którymś z nich może rozwijać się pisklę? Kilka lat temu taka historia przydarzyła się klientce sklepu Netto, która to zdarzenie opisała tak oto na profilu grupy „Co dziś na obiad”:

- Mały kurczak, pisklę... O mój... Jajka kupione w Netto. Przestrzegam. Gdyby nie te nitki, co pływały w wodzie, to bym to jajko pokroiła na talerzu. Coś przykrego, wstręt pozostanie.

Sieć przeprosiła klientkę za wstrząs, który przeżyła i zajęła się wyjaśnianiem sprawy z hodowcą. 

Kurczak w jajku kupionym w sklepie? Na ile to możliwe?

Jajka znoszone przez kury na fermach niosek, to niezapłodnione jaja, w których nie ma szans rozwinąć się zarodek. Żeby to było możliwe, jajko najpierw trzeba zapłodnić, a na fermach kury czasem przez całe życie nie widzą nawet koguta, który mógłby to zrobić. Dlatego kupując jajka ze zwykłych hodowli, nie spodziewajcie się, że znajdziecie w nim żywy zarodek.

Teoretycznie zarodek mógłby pojawić się w jajkach pochodzących z ferm ekologicznych, z wolnego wybiegu czy z wiejskich podwórek, pod warunkiem, że miały kontakt z kogutem. Tak się jednak nie dzieje, ponieważ po pierwsze koguty w hodowlach na jaja są izolowane, a jajka są zbierane na bieżąco, zanim kura zdoła je wysiedzieć.

Zobacz także:

Żeby z jajka mogło się wykluć pisklę, musi ono przejść inkubacje w bardzo określonych warunkach: inkubacja trwa do 21 dni i w pierwszym okresie wymaga temperatury nawet 39 st. Celsjusza, a ostatnim tygodniu o 1-2 stopnie niższej, ale cały czas bardzo wysokiej. Natomiast jajka sprzedawane w sklepach po zebraniu trzymane są chłodzie, podobnie jak potem u nas w domach.

Jak prawidłowo przechowywać jajka?

Zanim jajka pokonają drogę z kurnika do waszych domów, są wcześniej magazynowane i transportowane. Wszystko powinno odbywać się w niskiej temperaturze, żeby wydłużyć czas ich świeżości  i przydatności do spożycia.

Także po przyniesieniu do domu powinny być przechowywane w lodówce. Nie wymagają bardzo niskiej temperatury, wystarczy im dla zachowania świeżości, tylko kilku stopni mniej niż wynosi temperatura pokojowa. Dlatego producenci lodówek przewidują jako miejsce przechowywania jajek, drzwi lodówki, gdzie panuje najcieplejsza temperatura w chłodziarce.

Jajka można przechowywać do miesiąca, jednak okres trwałości zależy ostatecznie od tego, jak były przechowywane:

  • W temperaturze powyżej 20°C świeże jajko wytrzyma jedynie tydzień
  • W temperaturze poniżej 20°C można je zostawić na ok. 3 tygodnie
  • W lodówce (2-8°C) wytrzymają ok. miesiąca

Źródło: Interia.pl, o-kurczaki.pl, expondo.pl, 02