Czy włókna w bananach może jeść? Mało kto zdaje sobie z tego sprawę
Flickr
Newsy

Czy włókna w bananach może jeść? Mało kto zdaje sobie z tego sprawę

Banany to jedne z ukochanych owoców wszystkich Polaków. Są względnie tanie, smaczne i niezwykle pożywne. Zwracaliście kiedyś uwagę na białe wiązki pod ich skórką?
Hubert Rój
kwiecień 08, 2021

Mało kto jednak wie, że z botanicznego punktu widzenia rosnące w tropikach słodkie, mączyste i kremowe banany to… jagody.

Żeby było jeszcze ciekawiej, zdradzimy wam, że ich międzynarodowa nazwa pochodzi z języka arabskiego, w którym określenie „banan” oznacza po prostu palec.

W czasach zamierzchłego PRL-u były synonimem dobrobytu, dzisiaj na nikim nie robią już większego wrażenia.

Kotlety schabowe bez bułki tartej

W jaki sposób jeść banany?

Banany stały się elementem codziennego krajobrazu. Bezrefleksyjnie jemy je na śniadanie, na podwieczorek, dodajemy je do wielu ciast i deserów.

Jednak na pewno zdarzyło się wam kiedyś pomyśleć o tym, po co te owoce mają pod skórką białe, podłużne włókna.

Wielu z obrzydzeniem wyrzuca je do kosza, inni nawet nie zwracają na nie uwagę. Jeśli zastanawialiście się, czy te nietypowe nitki można jeść, to dobrze trafiliście.

Zanim odpowiemy wam na to pytanie, postaramy się jednak odpowiedzieć, czym są wspomniane włókna.

Zobacz także

Czy można jeść białe włókna wokół banana?

Białe nitki pod skórką banana to nic innego jak wiązki przewodzące. Pod tą dość tajemniczą nazwą kryje się część banana, która ma za zadanie rozprowadzać po owocu substancje odżywcze.

Same w sobie wiązki przewodzące, czy jak kto woli białe włókna, są niezwykle cennym źródłem jakże potrzebnego ludzkiemu organizmowi błonnika.

Co więcej, jedzenie białych nitek absolutnie niczym nie grozi. Wnioski? Można, a nawet trzeba je jeść razem z owocem! Nie zaprzątajcie sobie głowy ich odrywaniem następnym razem.

Jedząc banany należy pamiętać jednak o umiarze. Niektórzy dietetycy uważają, że nie powinno się przekraczać dawki 3 bananów dziennie, choć znane są przypadki osób, które korzystają z radykalnej diety bananowej.

Więcej przeczytacie o niej w artykule, do którego link znajdziecie poniżej.

Czytaj także:

Komentarze