
Macie problem z piciem wody? Nie działają na was sztuczki, które mają pomóc w piciu większej ilości wody? Możecie z powodzeniem wybrać zamiast tego wodę gazowaną. Niektórzy przypisują jej nawet właściwości uzdrawiające. Sprawdźcie, czy warto pić wodę sodową i kto raczej powinien jej unikać.
Woda gazowana – jak powstaje?
Woda gazowana to nic innego, jak woda, do której został dodany dwutlenek węgla. Woda gazowana jest równie zdrowa, co zwykła woda mineralna.
Woda sodowa, którą zazwyczaj kupujecie w sklepach, została sztucznie nasycona dwutlenkiem węgla. Istnieją jednak ody naturalnie bogate w ten gaz. Zazwyczaj są one jednocześnie bardzo zdrowe, bo zawierają też dużo wapnia, magnezu i innych minerałów.
Od dawien dawna pija się wodę sodową, gdyż uważa się, ze lepiej gasi pragnienie niż zwykła woda. Naturalnie woda mineralna z zawartością dwutlenku węgla występuje w Polsce w:
- Beskidzie Sądeckim: w rejonach Piwnicznej i Muszyny
- Kotlinie Kłodzkiej
- Na Kujawach
Jeśli chodzicie czasem na górskie wędrówki, możecie kojarzyć, że woda ze strumyków także ma posmak dwutlenku węgla. To dzięki temu, że strumyk płynąc, miesza się z dwutlenkiem węgla. Zyskuje wtedy ten charakterystyczny aromat.
Czy woda sodowa jest zdrowa?
Zdrowe osoby mogą z powodzeniem pijać wodę gazowaną. Ma ona bardzo podobny skład do wody bez gazu, a jeśli wybieracie wodę naturalnie gazowaną, ma też więcej minerałów, więc jest też trochę zdrowsza.
Niektóre osoby muszą jej jednak unikać. Nie jest polecana dla:
- Osób z podrażnieniami żołądka
- Osób cierpiących na wrzody
- Tych, którzy skarżą się na gazy
- Cierpiących na refluks
- Z Zespołem Jelita Nadwrażliwego
Woda sodowa a masa ciała
Woda gazowana nie ma żadnych kalorii, nie będzie więc podwyższać masy ciała. U niektórych picie wody gazowanej wzmaga jednak pragnienie. Wybierajcie raczej wodę niegazowaną, jeśli jesteście w trakcie kuracji odchudzającej.
Z drugiej strony może być to też zaleta wody gazowanej. Można ją podawać osobom o osłabionym apetycie w celu jego poprawy.
Czytaj także: