Czy warto pić wodę sodową? Zdziwicie się, jakie ma właściwości
Pixabay
Newsy

Czy woda gazowana jest mniej zdrowa od niegazowanej? Sprawdzamy fakty o wodzie sodowej

Woda gazowana powstaje przez dodatek dwutlenku węgla. Jest tak samo zdrowa jak woda naturalna, ale są pewne grupy ludzi, które powinny jej unikać.

Macie problem z piciem wody? Nie działają na was sztuczki, które mają pomóc w piciu większej ilości wody? Możecie z powodzeniem wybrać zamiast tego wodę gazowaną. Niektórzy przypisują jej nawet właściwości uzdrawiające. Sprawdźcie, czy warto pić wodę sodową i kto raczej powinien jej unikać.

Woda gazowana – jak powstaje?

Woda gazowana to nic innego, jak woda, do której został dodany dwutlenek węgla. Woda gazowana jest równie zdrowa, co zwykła woda mineralna.

Woda sodowa, którą zazwyczaj kupujecie w sklepach, została sztucznie nasycona dwutlenkiem węgla. Istnieją jednak ody naturalnie bogate w ten gaz. Zazwyczaj są one jednocześnie bardzo zdrowe, bo zawierają też dużo wapnia, magnezu i innych minerałów.

Od dawien dawna pija się wodę sodową, gdyż uważa się, ze lepiej gasi pragnienie niż zwykła woda. Naturalnie woda mineralna z zawartością dwutlenku węgla występuje w Polsce w:

  • Beskidzie Sądeckim: w rejonach Piwnicznej i Muszyny
  • Kotlinie Kłodzkiej
  • Na Kujawach

Jeśli chodzicie czasem na górskie wędrówki, możecie kojarzyć, że woda ze strumyków także ma posmak dwutlenku węgla. To dzięki temu, że strumyk płynąc, miesza się z dwutlenkiem węgla. Zyskuje wtedy ten charakterystyczny aromat.

Zobacz także
Aquafaba: woda z ciecierzycy. Właściwości i zastosowanie

Aquafaba: woda z ciecierzycy. Właściwości i zastosowanie

Który napój najlepiej gasi pragnienie? To wcale nie jest woda

Co najlepiej gasi pragnienie? Nie jest to woda, a więc piwo czy mleko? Cola czy herbata?

Czy woda sodowa jest zdrowa?

Zdrowe osoby mogą z powodzeniem pijać wodę gazowaną. Ma ona bardzo podobny skład do wody bez gazu, a jeśli wybieracie wodę naturalnie gazowaną, ma też więcej minerałów, więc jest też trochę zdrowsza.

Niektóre osoby muszą jej jednak unikać. Nie jest polecana dla:

  • Osób z podrażnieniami żołądka
  • Osób cierpiących na wrzody
  • Tych, którzy skarżą się na gazy
  • Cierpiących na refluks
  • Z Zespołem Jelita Nadwrażliwego

Woda sodowa a masa ciała

Woda gazowana nie ma żadnych kalorii, nie będzie więc podwyższać masy ciała. U niektórych picie wody gazowanej wzmaga jednak pragnienie. Wybierajcie raczej wodę niegazowaną, jeśli jesteście w trakcie kuracji odchudzającej.

Z drugiej strony może być to też zaleta wody gazowanej. Można ją podawać osobom o osłabionym apetycie w celu jego poprawy.

Czytaj także:

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA