Czy w truskawkach też są robaki? Bardzo często! Wiemy jak to sprawdzić
YouTube
Newsy

Czy w truskawkach też są robaki? Bardzo często! Wiemy, jak to sprawdzić

Robaczywe truskawki zdarzają się równie często, co robaczywe czereśnie lub wiśnie. Sprawdzacie to?

Robaki w truskawkach to bardzo powszechny problem. Słyszy się o tym rzadziej niż o robakach w czereśniach czy wiśniach, ponieważ robaki obecne w truskawkach są znacznie mniejsze i dość filigranowe. Czasem ciężko zauważyć je gołym okiem. W przeciwieństwie do czereśni, w których łatwo do się sprawdzić obecność nieproszonych lokatorów na przykład za pomocą obserwacji skórki i wyszukania na niej czarnej plamki, w przypadku truskawek nie jest to tak proste.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Robaczywe truskawki

Nawet po przekrojeniu robaczywej truskawki, możecie nie zauważyć obecności robaczków. Nie zostawiają one bowiem widzialnych odchodów, jak ma to miejsce w przypadku czereśni lub innych sezonowych owoców. Robaki w truskawkach są zazwyczaj bardzo małe i ledwo widoczne gołym okiem. Najczęściej są to larwy muszek owocówek, ale zdarzają się też inne rodzaj robaków.

Zobacz także
Nie wyrzucajcie ogonków od czereśni. Nie uwierzycie, do czego mogą się przydać

Nie wyrzucajcie ogonków z czereśni. Nie uwierzycie, do czego mogą się przydać

Tutaj dostaniecie truskawki za pół darmo. Jest jeden warunek

Tutaj dostaniecie truskawki za pół darmo. Jest jeden warunek

Jak sprawdzić czy truskawki są robaczywe?

O tym, że w truskawkach znajdują się robaki przekonała się na przykład ta kobieta. Opublikowała ona wideo na TikToku, które zdobyło ogromną popularność. Wiele osób było zaskoczonym widokiem robaków na z pozoru idealnych truskawkach.

Żeby sprawdzić czy truskawki są robaczywe, wystarczy przygotować miskę z letnią wodą i wsypać do niej łyżeczkę soli. W takiej miksturze trzeba zamoczyć truskawki i odczekać, aż robaki wyjdą na powierzchnię.

Podobny eksperyment został przeprowadzony i nagrany w tym wideo:

Zobaczcie, że na powierzchnie truskawki wychodzą mikroskopijne larwy. Są białe i wiją się. Niektórzy są tym widokiem obrzydzeni.

Czy robaki w truskawkach szkodzą?

Larwy i robaki nie są wcale w truskawkach rzadkością. Ich zjedzenie jednak nie szkodzi. Jeśli nie czujecie się nimi obrzydzeni, nie przejmujcie się ich obecnością w owocach. Jeśli chcecie jednak pozbyć się tych larw, możecie wykorzystać metodę moczenia truskawek w słonej wodzie. Niektóre larwy zapewne wyjdą z truskawek i pozbędziecie się ich w ten sposób.

Źródło: YouTube

Oglądnęła truskawki pod mikroskopem i krzyknęła. Już nigdy ich nie zje
YouTube/Gloom
Newsy
Obejrzała truskawki pod mikroskopem i krzyknęła. Już nigdy ich nie zje!
Ta kobieta nabawiła się urazu na całe życie. Długo nie sięgnie po truskawki…

Obecność robaków w czereśniach lub wiśniach nikogo nie dziwi. Znacie pewnie sposoby na sprawdzenie czy w czereśniach są robaki, a może nawet wiecie  jak się ich pozbyć . Inaczej wygląda sprawa z truskawkami. To owoce, w których robaki raczej nie powinny się znaleźć. Możecie się mocno zdziwić… Robaki w truskawkach Okazuje się, że w truskawkach równie często znajdują się nieproszeni lokatorzy . Robaki z truskawek są jednak o wiele mniejsze niż robaki z innych owoców i warzyw. Boleśnie przekonała się o tym kobieta, która postanowiła sprawdzić, czy w jej truskawkach są robaki. Wyciągnęła truskawki z plastikowego pudełka w którym je kupiła. Kobieta włożyła truskawki do wody ze słoną wodą. Po pewnym czasie z truskawek zaczęły wypełzać mikroskopijne owady . Kobieta umieściła nagranie z relacją z eksperymentu na TikToku. Film szybko zyskał ogromną popularność i obiegł dosłownie cały Internet. Wiele osób nie zdawało sobie sprawy z tego, że w truskawkach mogą znajdować się żyjątka. Niestety, obrzydziło to jedzenie truskawek wielu osobom. Podobny eksperyment możecie wykonać też w domu. Musicie wlać wodę do miski, posolić ją kilkoma łyżkami soli i włożyć tam truskawki. Po kilku minutach wszystkie obecne w owocach robaki powinny wyjść na powierzchnię. Test z mikroskopem Eksperyment kobiety z TikToka zapoczątkował nowy trend. Wiele innych YouTuberów, Instagramerów i osób działających prężnie w sieci, postanowiło sprawdzić działanie tej metody. Jedna kobieta poszła o krok dalej. Oprócz przetestowania truskawek za pomocą wody z solą, postanowiła obejrzeć je pod mikroskopem. Młoda kobieta zrobiła relację z tego eksperymentu i opublikowała ją na swoim kanale na YouTube. Pod mikroskopem widać nawet więcej żyjątek! Niejednokrotnie była ona obrzydzona i...

Po czym poznać, że czereśnie są robaczywe? To informacje prosto od sadowników
AdobeStock
Newsy
Po czym poznać, że czereśnie są robaczywe? To informacje prosto od sadowników
Sprawdźcie, czy czereśnie są robaczywe w prosty sposób. Wystarczy zwrócić uwagę na mały szczegół.

W końcu nadszedł sezon na czereśnie. Niedawno informowaliśmy was o bardzo wysokich   cenach czereśni . Ostatnio owoce te jednak staniały. Już można dostać je na ryneczkach i bazarach w całkiem okazyjnych cenach. Zanim zdecydujecie się na zakup czereśni, koniecznie dokładnie się im przyjrzyjcie. Sadownicy zdradzili, jak sprawdzają jakość czereśni. Według nich, trzeba bardzo mocno przyjrzeć się skórce owoców. Jak sprawdzić czy czereśnie są robaczywe? Jest kilka metod na pozbycie się robaków z czereśni , ale znacznie lepiej jest po prostu kupić owoce, które nie są robaczywe. Czasem pięknie wyglądające i soczyste owoce, są niestety pełne robaków. Niektórzy mimo wszystko decydują się na jedzenie czereśni z białkowym dodatkiem, ale eksperci to odradzają. Plantatorzy i sadownicy oraz osoby, które pracują na co dzień przy uprawach czereśni, znają skuteczny trik na rozpoznanie, czy w owocach znajdują się robaki. Żeby sprawdzić czy dana czereśnia zawiera "nieproszonego lokatora", trzeba obejrzeć z bliska jej skórkę. O obecności robaka może świadczyć mała, ciemna plamka. Taka czereśnia jest najprawdopodobniej robaczywa. Czasami plamki pojawiają się na owocach z innych przyczyn, dlatego najlepiej sprawdźcie kilka owoców z danej partii. Inną metodą jest oczywiście zapytanie o to sprzedawców. Zazwyczaj dobrze znają oni swój towar i mogą podpowiedzieć, czy dane czereśnie bywają robaczywe. Właściwości zdrowotne czereśni Jeśli czereśnie okażą się zdrowe i nie będą miały wewnątrz robaków, jedzcie je garściami. Wykorzystajcie w pełni sezon na te owoce i zajadajcie je często. Czereśnie są przede wszystkim przepyszne, ale też bardzo zdrowe. Są niskokaloryczne i mogą je spożywać osoby odchudzające się, a nawet cukrzycy. Czereśnie mają też inne...

Kupiła truskawki i po umyciu przeżyła prawdziwy szok. Ohyda?
Pixabay
Newsy
Kupiła truskawki i po umyciu przeżyła prawdziwy szok. Ohyda?
Pewna internautka przeraziła się znaleziskiem, które... wyszło z jej truskawki! Czy na pewno wiecie jak dokładnie myć swoje owoce?

Sezon na truskawki zbliża się wielkimi krokami. Są one dostępne już w coraz większej liczbie supermarketów – czasem nawet na targach. Szczyt sezonu przypada na początek wakacji i to właśnie wtedy Polacy sięgają po truskawki najczęściej – w formie samodzielnej, a także przerabiając je na koktajle, sosy do makaronu, ciasta czy dżemy.  Każdemu zdarza się sięgać po truskawki prosto z łubianki, a nawet z krzaka. Przeważnie jednak po przyjeździe do domu myjecie je pod bieżącą wodą. Okazuje się, że nie jest to wystarczające. Internauci posługujący się aplikacją TikTok byli przerażeni, kiedy zauważyli, co kryje się w truskawkach – nawet tych, które już umyli! Jak umyć truskawki? W truskawkach często mogą zdarzać się malutkie robaki. Nie są one szkodliwe dla zdrowia, jeśli zdarzy wam się któregoś zjeść. Niektórzy jednak są wyjątkowo obrzydzeni taką perspektywą. Jak więc umyć truskawki, aby na pewno pozbyć się z nich wszystkich żyjątek?  Zanurzcie je w wodzie z rozpuszczoną solą, a także odrobiną octu. Wszystkie robaczki zamieszkujące owoc natychmiast wyjdą na zewnątrz, a wy będziecie mieli gwarancję, że truskawka jest czysta i gotowa do spożycia. Niektórzy twierdzą, że truskawkom wystarczy zaledwie 5 minut takiej kąpieli. Użytkowniczka TikToka, która ujawniła, jak pozbyć się wszelkich robaków z owoców, moczyła je aż 30 minut. Sama też kupiła truskawki w plastikowym opakowaniu, które może nie dostarczać owocom wystarczająco dużej ilości tlenu i sprawiać, że łatwiej się gniotą i są bardziej podatne na małe owady oraz psucie.  Poniżej znajdziecie wideo, w którym zobaczycie, jak internautka oczyściła truskawki i… co w nich znalazła! @callmekristatorres WAIT FOR IT... Still trying to think happy thoughts today....

Czy można jeść maliny z robakami lub z ich odchodami? Sprawdźcie, czy może wam to zaszkodzić
AdobeStock
Newsy
Czy można jeść maliny z robakami lub z ich odchodami? Sprawdźcie, czy może wam to zaszkodzić
Zjedliście robaczywe maliny i zastanawiacie się, czym to może grozić? Rozwiewamy ewentualne wątpliwości.

Latem nie brakuje świeżych owoców – zarówno w sklepach, jak i we własnym ogródku. Jednak ten, kto uprawia własne owoce doskonale wie, ze nie da się całkowicie pozbyć nieproszonych gości, którzy się w nich pojawiają – zwłaszcza w malinach. Czy zjedzenie robaczywych malin czymś grozi? Sprawdźcie. Skąd biorą się robaki w malinach? Jeśli macie własny ogródek, to na pewno dobrze wiecie, że maliny przed zjedzeniem trzeba bardzo dokładnie obejrzeć. Często bowiem w środku tych owoców można znaleźć białe larwy, które zdecydowanie nie zachęcają do konsumpcji. Skąd się tam wzięły? Często robaczywe maliny nie powinny być powodem do zmartwień, ale do dumy! Obecność robaków świadczy bowiem o ekologicznej hodowli. Kupowane w sklepach owoce sezonowe są najczęściej pozbawione larw i innych niechcianych lokatorów ponieważ przy ich uprawie stosuje się chemiczne opryski. Jeśli więc znajdziecie robaczka w malinach lub innych owocach ze sklepów, to powinniście się tylko cieszyć – oznacza to, że były one uprawiane bez użycia pestycydów! Co się stanie po zjedzeniu robaczywych malin? Robaczywe maliny są ekologiczne. To już wiemy. Ale czy są zdrowe? Okazuje się, że przypadkowe zjedzenie białych robaków nie tylko nie jest szkodliwe dla zdrowia, ale może się mu nawet przysłużyć! W końcu owady to doskonałe źródło białka i w niektórych częściach świata są przysmakiem, choć u nas wzbudzają głównie obrzydzenie. Robaczywa malina nie jest wcale inna w smaku, dlatego możliwe jest, że nie raz zjedliście owoce z larwami i nawet o tym nie wiedzieliście. Przypadkowe zjedzenie robaczywych malin nie powinno nawet spowodować bólu brzucha, który często jest raczej konsekwencją malinowego obżarstwa, a nie zjedzenia kilku larw. Czy...