Sklep spożywczy
Adobe Stock
Newsy

Czy w niedzielę 27 grudnia też zrobimy zakupy? Są już pierwsze przecieki

Pandemia koronawirusa sprawiła, że zmiany dotknęły też niedziel handlowych. Co z ostatnią niedzielą grudnia?

Zakaz handlu w niedzielę podzielił Polaków. Jedni są zdania, że zakupy powinno się robić wtedy, kiedy się po prostu ma na to ochotę. Inni uważają, że niedziela jest dniem odpoczynku, na który zasługują także kasjerzy i sklepowi sprzedawcy.

Ogólnonarodowa dyskusja w tym temacie chyba długo nie będzie miała końca. Ostatnio rozgorzała ze zdwojoną siłą. Powód? Oczywiście pandemia koronawirusa.

COVID-19 wywrócił wszystko do góry nogami. Zwłaszcza w dziedzinie handlu. Od momentu rozpoczęcia zarazy, zakupy w sklepach przestały być zwykłą, codzienną czynnością.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Sposób na COVID

Maseczki, płyny dezynfekujące, a w niektórych okresach ograniczenia w liczbie klientów w sklepach i kolejki przed wejściami – to wszystko stało się pewnego rodzaju normą w dzisiejszych czasach.

Sposobów na rozładowanie tłumów klientów w sklepach i ograniczenie możliwości transmisji wirusa COVID-19 jest kilka.

Jednym z nich było wspomniane ograniczenie liczby klientów. Niektóre sieci postanowiły także przedłużyć czas otwarcia swoich placówek.

Wszyscy poznaliśmy już bardzo dobrze działanie tak zwanych godzin dla seniorów. W grudniu, w związku ze świąteczną zakupową gorączką, rząd wdrożył kolejny pomysł.

Tą ideą jest oczywiście otwarcie sklepów w niedziele niehandlowe. Po długich negocjacjach ze związkami zawodowymi i związkami pracodawców, prezydent podpisał wreszcie ustawę o handlu 6 grudnia.

W drodze wyjątku

Teraz gra idzie o datę 27.12. Kolejnym argumentem za umożliwieniem handlu w ten dzień jest to, że tę właśnie datę poprzedza długi okres świąteczny z zamkniętymi sklepami.

Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii prowadzi w tym temacie zaawansowane rozmowy. Decyzje mają zapaść w najbliższych dniach.

Jedno wiemy na pewno. Z zapowiedzi rządu jasno wynika, że grudniowe zmiany dotyczące niedziel handlowych to wyjątek. W przyszłym roku ma obowiązywać wypracowany wcześniej model z zakazem handlu w większość niedziel w roku, z wyjątkiem 7 tygodni.

No chyba, że 2021 rok zaskoczy nas wszystkich, tak jak ten właśnie mijający…

Niezwykła akcja w Carrefourze! Zwrócicie butelki bez paragonu i jeszcze… dostaniecie za to prezent!
Flickr
Newsy
Niedziele handlowe. Carrefour omija przepisy i otwiera sklepy w niedzielę
Niedziele handlowe i niehandlowe nadal są szeroko komentowanym tematem, a także utrudnieniem dla wielu Polaków. Coraz więcej sklepów szuka więc luk prawnych, aby móc otworzyć lokale.

Niedziele handlowe i niehandlowe funkcjonują już od wielu miesięcy. Jak się okazuje, z rozwiązania tego wcale nie są zadowoleni ani klienci, ani przedsiębiorcy, którzy stale szukają furtek w ustawie o zakazie handlu. Pojawiają się także komentarze, że zakaz handlu w niedzielę jest niezgodny z Konstytucją . Tuż po wprowadzeniu niedziel niehandlowych, zakaz ten obeszła sieć sklepów Żabka, która przekształciła wiele swoich punktów w placówki pocztowe. Teraz podobny zabieg zastosuje sieć Carrefour. Carrefour otwarty w niedzielę Francuska sieć otworzy w niedziele nawet 120 swoich placówek. Na decyzję tę wpłynęli głównie franczyzobiorcy, którzy stale ponoszą straty przez zakaz handlu w niedzielę. Otwarte zostaną niektóre placówki Carrefour Express i Carrefour Market, które chcą w tym celu wykorzystać luki prawne pozostawione w ustawie regulującej niedziele handlowe. W niedzielę otwiera się coraz więcej sklepów takich jak placówki sieci Lewiatan, Intermarche, Delikatesy Centrum, a nawet niektóre Biedronki. Otwarcie sklepu w niedzielę. Czy to legalne? Prawo jasno wskazuje, że otwarcie sklepu w niedzielę jest legalne, kiedy za ladą stanie sam właściciel sklepu (bądź franczyzobiorca) oraz członkowie jego rodziny. Jest to sposób, z którego korzystają właściciele mniejszych, osiedlowych sklepów. Zamknięcie dużych supermarketów jest dla nich szansą na lepszy utarg. Nie we wszystkich sklepach jednak właściciel może sobie samodzielnie poradzić. W takich sytuacjach sklep można zarejestrować jako punkt pocztowy. To właśnie z tego „triku” korzysta wielu franczyzobiorców oraz sklepikarzy. Chociaż związkowcy zapowiadają ograniczenie tej luki w przepisach, co niedzielę pod sklepami otwartymi w ten sposób ustawiają się kolejki...

Tutaj zrobicie zakupy w niedzielę. Kolejna sieć mówi „nie” rządowemu zakazowi handlu
Adobe Stock
Newsy
Tutaj zrobicie zakupy w niedzielę. Kolejna sieć mówi „nie” rządowemu zakazowi handlu
Po przykładzie jaki dały sklepy sieci Żabka, na kolejne otwarte sklepy w niedzielę nie trzeba było długo czekać. Do grona marketów otwartych w siódmy dzień tygodnia dołącza duża sieć spożywcza.

Niedziele niehandlowe podzieliły Polaków na dwa obozy. Jedni są za zakazem handlu w niedziele i święta, bo ich zdaniem kasjerom i kasjerkom należy się zasłużony odpoczynek. Przeciwnicy tego rozwiązania mówią krótko – to ograniczenie wolności Polaków. Właściciele sieci spożywczych nie zamierzali patrzeć  z założonymi rękami na całe zamieszanie z niedzielami niehandlowymi, które trwa już ładnych kilka lat. Postanowili wykorzystać sprytny patent i uruchomić sklepy w niedziele. Jak sklepy omijają zakaz handlu w niedzielę? Zaczęło się oczywiście od Żabki, która to masowo zaczęła wykorzystywać ustawowy zapis o zwolnieniu z zakazu w wypadku funkcjonowania danego sklepu jako placówki pocztowej. Oto niepełna lista sieci sklepów spożywczych, które w dużej części są czynne w niedziele handlowe: Żabka Delikatesy Centrum Lewiatan ABC Stokrotka Intermarché Carrefour Express Teraz do tego grona dołączają sklepy sieci Polomarket. Popularne delikatesy tej marki także wykorzystają „pocztową” lukę w prawie o zakazie handlu w niedzielę. W tej sieci będzie można odebrać i nadać „Paczkę w Ruchu”. Ile niedziel handlowych pozostało jeszcze w tym roku? Lista niedziel handlowych w tym roku nie wygląda już zbytnio okazale. Poza dwiema niedzielami w grudniu tuż przed Bożym Narodzeniem, ustawodawcy zapewnili klientom w drugiej połowie 2021 roku jeszcze zaledwie dwa terminy. Pozostałe niedziele handlowe w tym roku: 27 czerwca 29 sierpnia 12 grudnia 19 grudnia Jeżeli chcecie przeczytać, jak wyglądał proces obchodzenia przepisów dotyczących zakazu handlu w niedzielę , przeczytajcie nasz inny tekst na ten temat. Kwestia niedziel handlowych stała się przedmiotem analizy nawet dla...

Sklep spożywczy
Adobe Stock
Newsy
Rząd rozważa zniesienie zakazu handlu, by można było kupować jedzenie w niedzielę. Czy byłaby to dobra decyzja?
Co z niedzielami handlowymi w tym roku? Czy pandemia wymusi zmiany na rządzie Mateusza Morawieckiego?

Handel w niedziele podzielił Polaków na dobre. Jedni optują za tym, by klienci mogli sami wybierać sobie, kiedy zrobią zakupy. Druga strona pozostaje przy stanowisku, że niedziela należy się pracownikom sklepów jako dzień odpoczynku. Przekonują także, że 1 dzień bez zakupów nikomu nie powinien przeszkadzać. Na ten moment lista niedziel, w których będzie można pójść do sklepu, by zrobić duże zakupy, jest niezwykle krótka. Pozostałe niedziele handlowe w 2021 roku 31 stycznia 2021 28 marca 2021 25 kwietnia 2021 27 czerwca 2021 29 sierpnia 2021 12 grudnia 2021 19 grudnia 2021 Zaledwie 7 terminów w ciągu roku obejmuje ostatnie niedziele stycznia, marca, kwietnia, sierpnia, a także 2 niedziele przed tegorocznymi świętami Bożego Narodzenia. Inne powody możliwej zmiany Argumenty obu stron konfliktu na pewno dobrze znacie. Okazuje się, że jednak co innego może zadecydować o tymczasowym zniesieniu zakazu handlu w niedziele. Chodzi tu oczywiście o pandemię koronawirusa. Rząd Mateusza Morawieckiego wciąż szuka różnych rozwiązań, które mogłyby pomóc w walce z epidemią COVID-19. Jednym z nich, miałoby być zniesienie zakazu handlu w niedziele na okres walki z pandemią. Jak długo miałoby to potrwać, tego oczywiście nie wiadomo. „Rozrzedzanie” ruchu w sklepach Zmagania z koronawirusem przedłużają się, tak jak wydaje się, że długo ciągnąć będzie się proces szczepień. Wiceminister pracy, rozwoju i technologii, Olga Semeniuk w jednym z programów publicystycznych ujawniła, że taki pomysł rzeczywiście został wzięty pod rozwagę przez rząd Mateusza Morawieckiego. Otwarcie handlu w niedziele miałoby „rozrzedzić” ruch w sklepach w pozostałych dniach tygodnia. Taki zabieg mógłby spowodować, że zmniejszona...

Pamiętacie o tym, że dzisiaj niedziela handlowa? W Intermache tylko dzisiaj banany za mniej niż 3 zł!
Adobe Stock
Newsy
Pamiętacie o tym, że dzisiaj niedziela handlowa? W Intermarche tylko dzisiaj banany za mniej niż 3 zł!
Zapomnieliście o zakupach w sobotę? Nic straconego. Dzisiaj niedziela handlowa!

Polacy przywykli już do przepisu mówiącego o zakazie handlu w niedzielę. Wielu z nas zapomniało już o tym, że ustawodawcy wprowadzili w treść ustawy kilka dat-wyjątków. Ile niedziel handlowych zostało jeszcze w tym roku? Trzeba jednak uczciwie przyznać, że niedziel handlowych jest tyle, co kot napłakał. Traf chciał, że jeden z tych terminów wypada właśnie dzisiaj, czyli 27 czerwca 2021 r. Ile niedziel handlowych przed nami jeszcze w tym roku? Lista tych dni jest doprawdy niezmiernie krótka: 29 sierpnia 2021 12 grudnia 2021 19 grudnia 2021 Dla jednych to wiadomość zła, inni z takiego obrotu sprawy się cieszą. Nie od dziś przecież wiadomo, że kwestia niedziel handlowych podzieliła Polaków jak zwykle na dwa walczące ze sobą obozy. Co dalej z zakazem handlu w niedziele? Oliwy do ognia w dyskusji o niedzielach handlowych dolewają ostatnio niektóre sieci handlowe. Dlaczego? Do grona sklepów omijających zakaz niedzielnego handlu dzięki sztuczce z punktami pocztowymi dołączył ostatnio m.in. Kaufland. Presja ze strony mediów, związków zawodowych handlowców, a także Kościoła Katolickiego, doprowadziła jak na razie do wstrzymania decyzji o otwarciu wszystkich Kauflandów w niedziele handlowe. Zamieszanie z Kauflandem wzbudziło także określone reakcje partii rządzącej. Politycy Prawa i Sprawiedliwości zdążyli już zapowiedzieć „ uszczelnienie” dziurawej ustawy o niedzielach handlowych , w trakcie których spora część sklepów i tak jest otwarta… Promocje na niedzielę handlową w Intermarche Tak czy siak, dzisiaj wszyscy Polacy mają w końcu szansę na skorzystanie z dobrodziejstw otwartych sklepów. Sieci chcą zwabić klientów do swoich placówek dzięki promocjom. W ten sposób postąpiło choćby Intermarche....