papryki mają płeć
Adobe Stock
Newsy

Czy to prawda, że papryka ma płeć? Męska i żeńska mają zupełnie inne zastosowanie

Z pewnością spotkaliście się kiedyś ze stwierdzeniem, że papryka, podobnie jak człowiek, ma płeć. Sprawdza się ją od spodu, licząc wybrzuszenia. Bez względu na kolor, ta z czterema wybrzuszeniami ma płeć żeńską, z kolei ta z trzema płeć męską. Choć to wszystko brzmi interesująco, w rzeczywistości wygląda zupełnie inaczej…
Weronika Kępa
grudzień 23, 2020

Uznawana za warzywo papryka w rzeczywistości pochodzi ze świata roślin, u których możliwe jest sklasyfikowanie płci. Jak się okazuje, ta jest determinowana genetycznie i określa zdolność do wytwarzania gamet męskich lub żeńskich. Jednak niestety, stwierdzenie jakoby papryka, w zależności od ilości wybrzuszeń, posiadała daną płeć jest nieprawdą… 

Kasia gotuje z Polki.pl - Ciasto marchewkowe z orzechowym kremem

Ilość wybrzuszeń i pestek nie świadczy o płci papryki

Papryki mogą mieć od 2 do nawet 5 wybrzuszeń, co nie ma nic wspólnego z ich płcią. Niektórzy uważają również, że rodzaj żeński lub męski warzywa można określić po mnogości zawartych w nim pestek, to także mit. Bowiem, im papryka jest większa tym więcej ma pestek, z kolei im mniejsza, tym nasion jest mniej.

Wiele osób twierdzi także, że płeć papryki wpływa na jej smak i wartości odżywcze. Ten argument też łatwo obalić. Bowiem papryki w istocie różnią się między sobą tymi czynnikami, jednak w zależności od koloru, a nie od płci. Na rynku mamy przecież paprykę czerwoną, żółtą, zieloną, a nawet pomarańczową.

Smak i wartości odżywcze zależą od koloru papryki

Okazuje się, że kolor papryki oznacza różne stadia jej dojrzewania. Najwcześniej z krzaka zostało zerwane zielone warzywo, żółty i pomarańczowy to kolory pośrednie, z kolei najdłużej na krzaku wisiała ta w kolorze czerwonym - to właśnie ona zdążyła pochłonąć najwięcej promieni słonecznych.

Papryka to generalnie bardzo zdrowy produkt bogaty w witaminy C, B oraz E, ale również beta-karoten, fosfor, potas, magnez, żelazo i przeciwutleniacze. Mimo że warzywo we wszystkich kolorach zawiera ich  stosunkowo dużo, to niekwestionowanym zwycięzcą pod względem odżywczym, ale również smakowym okazuje się papryka czerwona. Bez względu na ilość wybrzuszeń jest lekko słodka i smakuje po prostu obłędnie! 

Drugie miejsce pod względem zdrowotnym zajmuje papryka zielona. Choć jej spożywanie pozytywnie wpływa na ludzki organizm to w istocie niewiele osób ją lubi. Być może głównie dlatego, że jej smak jest zbyt gorzki. 

Najbardziej nijakie pod względem zdrowotnym i smakowym okazują się papryki w kolorze żółtym i pomarańczowym. Niewielka ilość zawartych w niej składników odżywczych oraz bardzo łagodny smak sprawiają, że rzadko ląduje w sklepowych koszykach Polaków.

Komentarze
leczo papryka
AdobeStock
Newsy Większość Polaków gotuje leczo ze złej papryki. Też taką kupujecie?
Leczo - wszyscy je lubimy i wygląda na to, że nie wiemy jak je przygotowywać! Ekspert kulinarny Robert Makłowicz wyjaśnia, jak powinno się przyrządzać prawdziwe, węgierskie leczo.
Katarzyna Wyborska
grudzień 08, 2020

Kto by pomyślał, że jedno z najbardziej lubianych przez Polaków dań może być źle przygotowywane! Pozornie proste danie, a jak widać całkiem łatwo można je zepsuć. Czy wy też popełniacie ten błąd? Wszystko wyjaśniamy w poniższym artykule!   Głos w sprawie zabrał znany ekspert od gotowania Robert Makłowicz. Na swoim kanale na YouTube podzielił się z widzami swoimi uwagami co do błędów popełnianych przy przygotowywaniu popularnej potrawy, jaką jest leczo. Przypomniał, że poprawne, węgierskie leczo składa się z poniższych składników: Papryka Cebula Czosnek Olej roślinny lub smalec Kiełbasa (opcjonalnie) Robert podkreślił, że to, co gotują Polacy absolutnie nie może być nazywane leczo po węgiersku! Danie to z dodatkiem cukinii, pieczarek i innych lubianych przez nas dodatków może być prędzej rodzajem francuskiego ratatouille, też bardzo smacznej potrawy i uwielbianej przez wegetarian. Węgierskie leczo też jest daniem jarskim, choć można dodać do niego kiełbasę. Chcąc być całkowicie poprawnym, powinno się użyć do niego specjalnej kiełbasy przygotowywanej na Węgrzech – nazywa się ona „lecso kolbasz”, choć Robert przyznaje, że za nią nie przepada. Jego zdaniem smak tego specjału bliski jest do smaku… tektury. Częsty błąd Jaki jest jednak inny, kardynalny błąd popełniany przez Polaków przygotowujących leczo? To wybór papryki! Robert Makłowicz zwrócił uwagę na to, że do leczo używamy hiszpańskiej odmiany papryki czerwonej, najczęściej spotykanej w supermarketach. A prawdziwe, węgierskie leczo powinno zawierać węgierskie papryki, czyli pochodzącą z tego kraju odmianę, która charakteryzuje się podłużnymi warzywami w zielonym i żółtym kolorze.   Jednak czy to, w jaki sposób przyrządzamy leczo jest aż tak istotne?...

Przeczytaj