Czy to prawda, że cola pomaga na ból brzucha? Ekspert nie pozostawia złudzeń
Adobe Stock
Newsy

Czy to prawda, że cola pomaga na ból brzucha? Ekspert nie pozostawia złudzeń

Picie coli nie jest zbyt dobre dla zdrowia, ale naukowcy odkryli, że ten kultowy gazowany napój może być przydatny w inny sposób. Jaki?

Coca-Cola nie tylko usuwa tłuste plamy z ubrań i tkanin oraz czyści i nabłyszcza toaletę. Naukowcy odkryli, że ten popularny napój bezalkoholowy może także pomóc w przypadku bólu żołądka. Czy to jednak aby na pewno w pełni zdrowe?

Czy to prawda, że cola pomaga na ból brzucha?

Jeżeli mieliście kiedyś tzw. jelitówkę, na pewno wiecie, jak uciążliwy i wyczerpujący jest to stan. Podczas grypy żołądkowej nie tylko walczymy z ostrymi wymiotami i biegunką, ale też dokucza nam osłabienie, ból brzucha i podwyższona temperatura.

Wiele osób sięga podczas jelitówki po colę. Co sądzi na ten temat lekarz? Portal abczdrowie.pl zapytał o to gastrologa dr Żanetę Krzyszowiak-Żak:

- Leczenie colą nie jest regułą, przy poważnej chorobie nie można jej pić. Nie powinniśmy spożywać jej na co dzień. Nie jest dobra dla naszego zdrowia ogólnego. Chociażby dlatego, że zawiera cukier. Jednak w przypadku zatrucia może pomóc przetrwać ten najgorszy i najostrzejszy okres. Organizm może ją tolerować, gdy wymiotujemy. W dalszym etapie może pomóc nam zacząć przyjmować inne płyny, ponieważ napój ten przywraca perystaltykę jelit do normalnego stanu – mówi Żaneta Krzyszowiak-Żak.

Zobacz także
Który napój najlepiej gasi pragnienie? To wcale nie jest woda

Co najlepiej gasi pragnienie? Nie jest to woda, a więc piwo czy mleko? Cola czy herbata?

Cola zmienia swój skład, mniej cukru

Cola zmieni swój smak? Przez podatek cukrowy firmy zmieniają receptury napojów

Czy cola łagodzi objawy podczas jelitówki?

Zdaniem ekspertki, cola nie pomoże na wymioty, czy podwyższoną temperaturę, ale na pewno dostarczy organizmowi kalorii i zgasi pragnienie:

- W przypadku grypy żołądkowej pacjent pijąc colę dostarcza sobie kalorii. Cola jest słodka, a odwodnionemu organizmowi spada cukier. Przy wymiotach ważne jest, aby chory przyjął cokolwiek. Na zatrucia polecamy gastrolit i elektrolity, ale nie każdy jest w stanie je wypić, bo zaraz zwymiotuje. Inaczej jest z colą, która dostarczy kalorii i gasi pragnienie - mówi Krzyszowiak-Żak, gastrolog.

Pamiętajcie, że cola jest niezdrowa i nie powinna znajdować się w dużych ilościach w waszej diecie.

Napój ten:

  • zawiera ogromne ilości cukru
  • to puste kalorie - ponieważ napoje gazowane nie mają wartości odżywczych, spożywane kalorie – około 140 kalorii na puszkę – to puste kalorie, które przyczyniają się do przybierania na wadze
  • zawiera kwas fosforowy, który powoduje niedobór wapnia i może przyczyniać się do zmiękczenia kości
  • kwas ten może również podrażniać wyściółkę żołądka i powodować zgagę i refluks żołądkowy
  • może powodować zaburzenia poziomu magnezu, żelaza i potasu w organizmie, powodując osłabienie mięśni
  • kwas zawarty w coli niszczy szkliwo zębów i sprzyja próchnicy

Źródło: portal.abczdrowie.pl

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA