Czy święcenie pokarmów będzie w kościele czy na świeżym powietrzu? Już wiadomo. Są wytyczne
AdobeStock
Newsy

Czy święcenie pokarmów będzie w kościele czy na świeżym powietrzu? Już wiadomo

W Polsce padł kolejny rekord zakażeń koronawirusem, a tymczasem nie ma żadnych konkretnych decyzji w sprawie obchodów świąt wielkanocnych w kościołach. W końcu pojawiły się wytyczne dotyczące święceń pokarmów.

Już 31 tysięcy zakażeń koronawirusem w ciągu doby – dziś padł kolejny rekord. Zamknięto już praktycznie wszystkie miejsca, w których gromadzą się ludzie. Nie można już iść do sklepu meblowego, kupić materiałów budowlanych do remontu mieszkania ani sprzętu RTV. Możecie zapomnieć też o kupieniu nowych ubrań i obuwia, ponieważ galerie handlowe także są zamknięte.

Uprawianie sportu na powietrzu i basenie także jest zabronione, choć nie ma żadnych danych wskazujących na to, że w tych miejscach ryzyko zakażenia koronawirusem jest wyższe. Zamknięto również przedszkola i żłobki, wobec czego wielu Polaków znalazło się w trudnej sytuacji i zmuszeni są szukać opieki nad dziećmi lub wziąć urlop w pracy.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Kościół odporny na koronawirusa

Tymczasem Kościół w Polsce wydaje się być zupełnie odporny na obostrzenia wprowadzane ze względu na koronawirusa. Przedstawiciele Kościoła dostąpili nawet zaszczytu spotkania z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, który postanowił „negocjować” z biskupami w sprawie obostrzeń przed zbliżającymi się świętami wielkanocnymi. Rozgoryczeni przedsiębiorcy zauważają, że im minister nawet nie proponował rozmowy i po prostu kazał zamknąć działalność gospodarczą bez żadnych negocjacji.

Zobacz także
Od dziś nowe limity w sklepach. Ile osób na raz może zrobić zakupy spożywcze?

Od dziś nowe limity w sklepach. Ile osób na raz może zrobić zakupy spożywcze?

Nie dacie rady poświęcić pokarmu w kościele? Prymas Polski powiedział, jak zrobić to w domu

Nie dacie rady poświęcić pokarmu w kościele? Prymas Polski powiedział, jak zrobić to w domu

Specjalne przywileje

Rząd postanowił najwyraźniej zaufać Kościołowi i poprosił po prostu duchownych o przestrzeganie reżimu sanitarnego w trakcie wielkanocnych uroczystości. Można się zastanowić dlaczego nie można wyjść z podobną prośbą do restauratorów albo właścicieli siłowni, którzy są chętni otwierać swoje przedsiębiorstwa, zachowując przy tym wszystkie zalecenia Sanepidu.

Zalecenia dla wiernych

Wobec tego poszczególne diecezje w Polsce samodzielnie wydają „zalecenia” dotyczące obchodzenia świąt wielkanocnych w kościołach. Na przykład Prymas Polski abp Wojciech Polak poprosił, by archidiecezji gnieźnieńskiej poświęcenie pokarmów nie odbywało się wewnątrz świątyni, tylko na zewnątrz:

 Niech uczestniczą w nim tylko przedstawiciele rodzin. Jeżeli takiego błogosławieństwa nie będzie można zorganizować lub wierni nie zdecydują się w nim uczestniczyć, bardzo zachęcam do tego, aby przed śniadaniem wielkanocnym w gronie rodzinnym uroczyście pobłogosławić pokarmy.

W przypadku archidiecezji łódzkiej nie ma przeciwskazań do święcenia pokarmów w środku kościoła – jest jedynie prośba o zachowanie reżimu sanitarnego:

Podobnie jak w poprzednim roku, pokarmy na stół wielkanocny można pobłogosławić w gronie rodzinnym. Możliwe jest także organizowanie błogosławienia pokarmów w kościołach z zachowaniem wszystkich obowiązujących przepisów sanitarnych.

Jedynie diecezja warszawsko-praska zdaje się najbardziej troszczyć o zdrowie wiernych i poza święceniem pokarmów na zewnątrz wprowadza godziny święcenia tak, by na raz nie gromadziło się wiele osób:

Należy wyznaczyć konkretne godziny, kiedy odbywać się będzie pobłogosławienie i wcześniej poinformować o nich wiernych, aby nie było sytuacji, że stoją i czekają oni dłuższy czas na zewnątrz.

Czy kościoły powinny być otwarte w Wielkanoc?

Obostrzenia coraz większe. Czy wrócą w sklepach spożywczych godziny dla seniorów?
AdobeStock
Newsy
Obostrzenia coraz większe. Czy wrócą w sklepach spożywczych godziny dla seniorów?
Do 9 kwietnia z powodu wzrostu zakażeń COVID-19 trwa w Polsce lockdown. Czy w związku z tym wrócą godziny dla seniorów?

Jest coraz więcej zakażeń koronawirusem. Niedawno padł rekord dziennych nowych przypadków COVID-19, a rząd zdecydował się na wprowadzenie lockdownu w całym kraju do 9 kwietnia. Wiele osób zastanawia się, czy w tej sytuacji wrócą godziny dla seniorów w supermarketach. Konferencja ministerstwa zdrowia Wczoraj na konferencji ministerstwa zdrowia rzecznik Wojciech Andrusiewicz odpowiadał na pytania dotyczące sytuacji w służbie zdrowia oraz szczegółów na temat przebiegającego lockdownu. Kwestią, która najbardziej nurtuje Polaków, są oczywiście święta wielkanocne. Niektórzy martwią się, że rząd mógłby się zdecydować na wprowadzenie godziny policyjnej i zakazu przemieszczania się, by powstrzymać ludzi przed odwiedzaniem rodzin na święta. Rzecznik odniósł się do tych obaw i zaapelował o spędzenie świąt w gronie najbliższych: Apelujemy do mieszkańców Polski, by ten najbliższy czas spędzili z dala od szeregu bliskich osób. Te święta nie będą świętami, które będziemy mogli spędzić w dużym gronie rodzinnym. Nie ustają kontrowersje wokół kwestii Kościoła, który pozostaje odporny na wszelkie rządowe obostrzenia. Podczas gdy zamknięte jest już wszystko poza supermarketami ze względu na dużą ilość zakażeń koronawirusem, nie zdecydowano się na zamknięcie kościołów – i to pomimo zbliżających się świąt wielkanocnych, gdy wiadomo, że wielu ludzi uda się w tym czasie do kościoła. Rzecznik podziękował jedynie duchownym za przestrzeganie reżimu sanitarnego: Podziękowania dla Episkopatu i Kościoła, bo w większości miejsc Niedziela Palmowa przebiegła w reżimie sanitarnym. Godziny dla seniorów A co z godzinami dla seniorów? W sytuacji, gdy tak wielu ludzi jest zarażonych, część osób zastanawia...

Nie dacie rady poświęcić pokarmu w kościele? Prymas Polski powiedział, jak zrobić to w domu
Adobe Stock
Newsy
Nie dacie rady poświęcić pokarmu w kościele? Prymas Polski powiedział, jak zrobić to w domu
Sprawdźcie jak poradzić sobie z obchodami Wielkanocy w pandemii.

Wielkanoc to według tradycji chrześcijańskiej najbardziej tradycyjne święto. Wiąże się ze spotkaniami z rodziną i znajomymi, licznymi odwiedzinami kościołów i wspólnym wesołym świętowaniem. Niestety w tym roku z uwagi na pandemię prawie wszystkie te aktywności nie będą dozwolone. Obchody Wielkiego Tygodnia będą inne i wszyscy muszą się z tym liczyć. Zmiany w obchodzeniu Wielkanocy w 2021 Na pewno wasze życie w 2021 roku wygląda inaczej niż we wcześniejszych latach. Musicie dostosować się do panujących reguł i obostrzeń. W tym roku Wielkanoc też będzie inna. Ścisły reżim sanitarny zabrania niektórych czynności, które wydawały się wam zupełnie naturalne przy obchodach Wielkanocy. Zmiany dotyczą między innymi: Zakazu całowania krzyża w kościołach Nakazu przyjmowania komunii na rękę, a nie bezpośrednio do ust Udostępnienia środków dezynfekujących Święcenia pokarmów możliwego w domach Arcybiskup Stanisłam Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski zwrócił się ostatnio do wiernych. Przedstawił apel związany z obostrzeniami. Prosi on wiernych i duchownych o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa w trakcie zbliżających się liturgii. Podczas Konferencji Episkopatu Polski nie wydano ogólnopolskich zaleceń. Dokładne doprecyzowanie zasado pozostawiono poszczególnym diecezjom. Wiele z nich wydało już decyzje. Jak będzie wyglądać święcenie pokarmów w Wielkanoc 2021? Reguły mówią, że można zorganizować święcenie pokarmów , ale jedynie na otwartym terenie, nie wewnątrz kościoła. W trakcie świecenia powinny być zachowane wszelkie normy sanitarne. W walce z pandemią ważne jest unikanie ryzyka zakażenia i minimalizowanie wszelkich kontaktów międzyludzkich. Być może w tym roku zdecydujecie, że nie weźmiecie udziału w ...

WHO przedstawiło specjalne zalecenia dotyczące Wielkanocy. Będą przestrzegane w Polsce?
AdobeStock
Newsy
WHO przedstawiło specjalne zalecenia dotyczące Wielkanocy. Będą przestrzegane w Polsce?
W tym roku ponownie zaleca się pozostanie w Wielkanoc w domu. Czy wszyscy się do tego zastosują?

Duży wzrost zakażeń koronawirusem w Polsce postawił pod znakiem zapytania obchody świąt wielkanocnych. Wiele wskazuje na to, że spędzimy je podobnie jak przed rokiem, czyli w domu, w gronie najbliższych. Niektórzy zostaną w Wielkanoc sami, w trosce o zdrowie członków swojej rodziny. Przestrzeganie zaleceń dotyczących bezpiecznych obchodów świąt może być wyzwaniem. W końcu to już druga Wielkanoc spędzana w ten sposób, a również Boże Narodzenie wiele osób spędziło w domach i zrezygnowało z odwiedzin rodziny. Do tego w święta ludzie gromadzą się nie tylko w domu, ale także w miejscach kultu religijnego – w przypadku Polski w kościołach. Jak pogodzić to z szalejącą pandemią koronawirusa? WHO wydało oficjalne zalecenia dotyczące spędzania świąt wielkanocnych. Zalecenia WHO Przedstawiciele WHO oświadczyli, że wydane przez nich zalecenia dotyczą zwłaszcza krajów, w których sytuacja związana z COVID-19 jest szczególnie ciężka. Jednym z nich jest Polska (przypomnijmy, że na 53 kraje ujęte w rankingu Bloomberga sprawdzającego jak różne państwa radzą sobie z pandemią, Polska wylądowała na 50 miejscu): Wszelkie posługi religijne powinny odbywać się na zewnątrz, jeśli to tylko możliwe, a w przeciwnym wypadku należy ograniczyć liczbę osób biorących udział w uroczystościach, czas ich trwania oraz stosować się do wszelkich zaleceń sanitarnych. Dodali również, że najlepiej, gdyby wszelkie uroczystości religijne odbywały się w tym czasie online, by maksymalnie ograniczyć spotykanie się z innymi ludźmi. Pomysł przyjął się w Niemczech, gdzie msze wielkanocne będą transmitowane w telewizji i internecie, a sami biskupi apelują do swoich wiernych o to, by w trosce o swoje zdrowie oraz innych osób wyjątkowo zostali w tym czasie w domu i wzięli udział w zdalnej mszy. WHO...

wielkanoc 2021
AdobeStock
Newsy
Czy w Wielką Sobotę będzie można pójść ze święconką do kościoła?
Obostrzenia w Wielkanoc 2021 – jak będą wyglądały? Czy można będzie iść do kościoła? Sprawdźcie.

Dokładnie rok temu w Polsce na dobre rozpoczęła się pandemia koronawirusa. Dziś trudno sobie wyobrazić oszalałe tłumy w sklepach, które masowo wykupowały papier toaletowy, makarony i konserwy. Nikt jednak nie przypuszczał, że ta nadzwyczajna sytuacja potrwa tak długo. Pandemia koronawirusa trwa już od roku i niewiele wskazuje na to, by coś się miało w tej kwestii szybko zmienić. Polacy chcą jednak wiedzieć, czy będą mogli normalnie pójść ze święconką do kościoła – rząd zmienia zasady obostrzeń z dnia na dzień i nic nie jest pewne. Poznajcie najnowsze informacje. Wielkanoc rok temu W zeszłe święta wielkanocne sytuacja była jasna. Wirus był wielką niewiadomą i nie potrzeba było żadnych nakładanych przez rząd oficjalnych obostrzeń do tego, by ludzie dla własnego bezpieczeństwa zostali w domu. Tak naprawdę w tamtym czasie Polacy ograniczali kontakty z innymi ze zdrowego rozsądku i trudno im się dziwić – nikt wtedy nie miał pewności, czym kończy się zakażenie koronawirusem. Lepiej dmuchać na zimne! Rok temu Watykan wydał oficjalne zalecenia dla księży na Wielkanoc, w których proszono o przeprowadzanie nabożeństw z jak najmniejszą ilością wiernych. Udzielono również dyspensy wszystkim katolikom, by nie czuli się w obowiązku uczestniczyć w mszach świętych w trakcie Wielkanocy. Wszystko ze względów bezpieczeństwa – by nikt nie zaraził się w kościele. Czy w Wielkanoc 2021 kościoły będą otwarte? Przed rokiem większość wiernych dobrowolnie została w domu i nie wybierała się do kościoła ze święconką. Dziś jednak sytuacja wygląda inaczej. Po roku z koronawirusem część ludzi stwierdziła, że nie jest on tak groźny i nie ma się czego bać. Coraz więcej Polaków jest zaszczepionych, a inni zdobyli odporność, przechorowując COVID. Dochodzi do tego zmęczenie całą sytuacją i chęć powrotu...