Czy stać was na swojskie wędliny? Sprawdzamy ceny szynki od gospodarza i innych wyrobów
Adobe Stock
Newsy

Czy stać was na swojskie wędliny? Sprawdzamy ceny szynki od gospodarza i innych wyrobów

Pachnąca szynka, swojska kiełbasa, prawdziwa kaszanka prosto od rolnika - to wyroby wędliniarskie najwyższej klasy. Ich smaku i zapachu nie da się porównać z tymi, które oferują sklepy spożywcze. Ile kosztują obecnie takie rarytasy? 

Jeżeli ktoś ma rodzinę na wsi, to wygrał los na loterii. Raz na jakiś czas może cieszyć się wędliniarskimi efektami świniobicia. A także spożywać pieczone i duszone gęsi i kury, które biegały po podwórku i były karmione jak należy. Większość z was zapewne jednak takiego komfortu nie ma... Co z tym fantem począć? 

Gdzie można kupić prawdziwą, wiejską wędlinę? 

Swojską wędlinę, a także mięso, można oczywiście nabyć u zaprzyjaźnionego gospodarza. Ale ilu z was może się poszczycić takimi znajomościami? Pozostali smakosze powinni wykorzystać możliwości jakie obecnie daje internet, czyli strony internetowe z zakupami online takie jak choćby witryna polskiebazarek.pl.

Znajdziecie tam ogłoszenia lokalnych sprzedawców nie tylko wędlin, ale również innych produktów spożywczych. Warto też odwiedzać lokalne targi i festiwale smaku, na których rolnicy wystawiają swoje artykuły.  

Zobacz także
Kiełbasa ze słoika z przepisu Ewy Wachowicz. Gwiazda podpowiada, jakie najlepiej wybrać mięso

Domowa kiełbasa ze słoika z przepisu Ewy Wachowicz. Gwiazda podpowiada, jakie najlepiej wybrać mięso

Szynka dojrzewająca z pończochy. Zróbcie ją odpowiednio wcześnie, a będzie hitem na stole

Szynka dojrzewająca z pończochy. Zróbcie ją odpowiednio wcześnie, a będzie hitem na stole

W sieci znajdziecie wszystko, poczynając od tłuszczu wołowego i galaretki z nóżek wieprzowych, a kończąc na świeżej wołowinie od rolnika i tuszce gęsi. „Polski e-bazarek" oferuje produkty od gospodarzy z poszczególnych województw. Wystarczy wygrać region, w którym mieszkacie i dokonać zakupu. 

Ile kosztują wędliny i mięsa od polskich gospodarzy? 

Ceny są bardzo zróżnicowane, w zależności od gospodarza i regionu. Są często niższe lub porównywalne ze sklepowymi. Po co więc przepłacać? Rzućcie okiem na przykładowe ceny: 

  • galaretka z nóżek wieprzowych - 8 zł/szt. 

  • boczek swojski 32 zł/kg 

  • szponder wołowy 25 zł/kg 

  • żeberka wieprzowe surowe 24 zł/kg 

  • tuszki gęsie 26 zł/kg 

  • tuszki brojlera 12 zł/kg 

  • pasztet z kaczki 25 zł/szt. 

  • smalec gęsi z cebulką 20 zł/szt.  

  • salceson wyborny 24 zł/kg 

  • wątrobianka we flaku 20 zł/kg 

  • pasztetowa 16 zł/kg 

  • schab wieprzowy wędzony 38 zł/kg  

  • baleron wieprzowy 34 zł/kg  

  • szynka wieprzowa 37 zł/kg 

  • szynka wołowa 70 zł/kg 

  • polędwica wędzona surowa 47 zł/kg 

  • schab wędzony 38 zł/kg 

  • salceson biały ozorkowy 18 zł/kg 

  • kiełbasa biała 45 zł/kg 

  • kiełbasa śląska 29 zł/kg  

  • kiełbasa swojska 27 zł/kg 

  • kiełbasa szynkowa 34 zł/kg 

  • pasztet wieprzowy pieczony 28 zł/kg 

  • kiełbasa chłopska wieprzowa 28 zł/kg 

Źródło: polskieebazarek.pl, stronakuchni.pl 

Magda Gessler odpowiada na pytania

Biedronka tnie ceny i sprzedaje ćwiartki z kurczaka po 6 zł/kg. Taniej nie będzie
AdobeStock
Newsy
Biedronka tnie ceny i sprzedaje ćwiartki z kurczaka po 6 zł/kg. Taniej nie będzie
Widzieliście już najnowsze promocje w Biedronce? Mięso jest tam teraz tak tanie, że aż żal nie skorzystać z oferty.

Rosnące ceny dają się wszystkim we znaki. Przy galopującej inflacji ratunkiem dla portfela jest dokładne organizowanie domowego budżetu. Korzystanie z promocji w sklepach spożywczych pozwoli zaoszczędzić sporo pieniędzy - wystarczy tylko wcześniej zaplanować sobie posiłki na kolejne dni. Teraz w Biedronce możecie kupić wiele produktów w bardzo atrakcyjnych cenach - zwłaszcza mięso, które w tym tygodniu jest o wiele tańsze niż zwykle. Sprawdźcie, jakie okazje czekają na was teraz w Biedronce.  Przeceny na dziale mięsnym w Biedronce Hitem ostatniej promocji są ćwiartki z kurczaka. Kilogram kosztuje tylko 5,99 zł, pod warunkiem okazania karty Moja Biedronka przy kasie i wydania przynajmniej 29 złotych na inne produkty. Oferta będzie dostępna tylko 10 września, dlatego lepiej zapiszcie sobie tę datę! Taniej można kupić także mięso mielone z łopatki wieprzowej i wołowiny - teraz kosztuje 8,49 zł za opakowanie 500 g przy zakupie dwóch. Jakie jeszcze produkty są dostępne w niższych cenach? Mięso mielone z indyka na kotlety Kraina Mięs, 500 g: 7,99 zł/opak.  Szyja z indyka: 9,99 zł/kg Flaki cielęce gotowane, 450 g: 9,99 zł/opak.  Kiełbasa biała surowa premium Kraina Mięs, 500 g: 10,99 zł/opak.  Świeży filet z piersi kurczaka pakowany próżniowo Kraina Mięs, Mega Paka: 19,99 zł/kg Karkówka wieprzowa bez koci pakowana próżniowo Kraina Mięs: 14,99 zł/kg Schab wieprzowy bez kości pakowany próżniowo Kraina Mięs: 13,99 zł/kg Szynka wieprzowa bez kości pakowana próżniowo Kraina Mięs: 13,99 zł/kg Łopatka wieprzowa bez kości pakowana próżniowo Kraina Mięs: 12,99 zł/kg Obniżki na warzywa i owoce w Biedronce  Sezon na świeże owoce jeszcze trwa, a to oznacza, że można je kupić w bardzo atrakcyjnych cenach. Sprawdźcie...

Za jakość słono się płaci. Tyle kosztują jajka od gospodarza. Kupujecie taniej?
Flickr
Newsy
Tyle średnio kosztują wiejskie jajka od gospodarza. Za jakość trzeba słono zapłacić
Polacy są przyzwyczajeni, że za wysoką jakość płaci się więcej. Co prawda 10 jajek w sklepie można kupić już nawet za ok. 5-6 złotych, jednak trzeba liczyć się z tym, że są to produkty niższej jakości.

Jaja od szczęśliwych kur smakują zupełnie inaczej i inaczej też wyglądają. Takie jajka mają niekiedy po dwa żółtka, a ich kolor jest zazwyczaj bardziej intensywny niż ten sklepowy. Świadomość, że kury które je zniosły, biegały wolno i swobodnie stanowi dużą wartość dodaną do zakupu.  Gdzie kupić jajka i nabiał od polskich gospodarzy?  Część z was ma zapewne wypróbowane źródła i zaprzyjaźnionych sprzedawców ekologicznych jajek. Jeżeli jednak nie macie takiego dojścia, warto rozejrzeć się na bazarku lub jarmarku lokalnej żywności.  Albo też poszukać grup na Facebooku, na których rolnicy ogłaszają się ze sprzedażą swoich produktów.  Warto także odszukać strony promujące lokalną sprzedaż, jak choćby poskiebazarek.pl. Przez takie witryny kupicie nie tylko jajka, ale również nabiał, miody czy wędliny. Po zamówieniu możecie je odebrać osobiście lub poprosić o wysyłkę.  Ile trzeba zapłacić za prawdziwe wiejskie jajka?  Oto przykładowe ceny jaj w czterech polskich województwach. Kupujecie taniej?  Jaja od szczęśliwych kur można kupić w Wielkopolsce za 80 groszy sztuka, a ekologiczne podobnie jak perlicze za 1,40 zł/szt.  W kujawsko-pomorskim wiejskie kosztują od 50 groszy do 1 zł za sztukę. Jajka od zielononóżek to wydatek 1,10 zł/szt.  W świętokrzyskim te z wolnego wybiegu możecie już kupić za 90 groszy, a wiejskie za złotówkę.  Z kolei na Podlasiu ceny wiejskich jaj rozpoczynają się od 70 groszy, a ekologiczne kosztują ok. 1 zł.  Nie jest tajemnicą, że wysoka jakość najbardziej kosztuje w sklepach spożywczych. Jeżeli macie możliwość kupujcie jajka u lokalnych sprzedawców, gospodarzy. Jeżeli dobrze poszukacie, znajdziecie produkty wysokiej jakości w cenach sporo niższych niż te w...

Tanie zakupy w Kauflandzie w sobotę. Łopatka za 11 zł/kg, a kiełbasa śląska za niecałe 10 zł/kg
Adobe Stock
Newsy
Śmiesznie tanie zakupy w Kauflandzie w sobotę. Łopatka za 11 zł/kg, a kiełbasa śląska za niecałe 10 zł/kg
Pod koniec tego tygodnia zakupy warto zrobić w Kauflandzie, gdzie teraz wiele produktów kupicie w znacznie niższych cenach.

Zaplanowaliście już zakupy na przyszły tydzień? Jeśli nie, warto zrobić to już teraz i zrobić zapasy w Kauflandzie, gdzie w piątek i sobotę będą czekały na was atrakcyjne promocje na wiele produktów. Sprawdźcie, co teraz warto kupić w tym sklepie - może się wam to bardzo opłacić.  Promocje na mięso i wędliny w Kauflandzie Na szczególną uwagę zasługują obniżki w dziale mięsnym. Znacznie taniej kupicie teraz w Kauflandzie różne rodzaje wędlin oraz mięso: Łopatka wieprzowa bez kości: 10,99 zł/kg Karkówka wieprzowa bez kości: 13,99 zł/kg Żeberka ekstra mięsne: 12,99 zł/kg Boczek wieprzowy łuskany bez kości, ze skórą: 14,99 zł/kg Sokołów, Szynka Basiuni extra, Szynka wieprzowa biała, 140/148 g: 4,99 zł/opak. Balcerzak, Kiełbasa krakowska podsuszana lub Żywiecka ekstra, 90 g: 3,49 zł/opak. Olewnik, Kiełbasa krakowska sucha, 320 g: 10,99 zł/opak. Boczek surowy wędzony, 2x90 g: 5,29 zł/opak.  Sokołów, Salami klasyczne, węgierskie, 100 g: 4,79 zł/opak. Koniecznie zajrzyjcie też na ladę z wędlinami: Sokołów, Kiełbasa biesiada z serem, 600 g: 9,99 zł/opak. Olewnik, Kiełbasa szynkowa: 1,89 zł/100 g Jan Bielesz, Polędwica wiśniowa: 1,99 zł/100 g Duda, Serdelki drobiowo-wieprzowe: 0,99 zł/100 g Kabanos, Szynka biała: 2,49 zł/100 g Sława, Kura w galarecie: 1,79 zł/100 g Obniżki na owoce i warzywa w Kauflandzie  Zajrzyjcie także na dział z owocami i warzywami, gdzie również w tym tygodniu część produktów mozna kupić w niższych cenach. Na przykład polskie pomidory mięsiste kosztują teraz 5,99 zł za kilogram, a polskie bakłażany 6,99 zł za kilogram. Z kolei za młode buraki (również uprawiane w Polsce) zapłacicie tylko 2,99 zł za...

Schab w Lidlu za 12 zł/kg już w sobotę. Uważajcie, bo dostaną go tylko wybrani klienci
Adobe Stock
Newsy
Schab w Lidlu za 12 zł/kg już w sobotę. Uważajcie, bo dostaną go tylko wybrani klienci 
Tak taniego schabu wieprzowego w Lidlu dawno nie było. Warto wykorzystać tę okazję i wybrać się w sobotę na duże zakupy do tego sklepu. Zobaczcie, jaki jest warunek promocji. 

Kotlety schabowe, schab pieczony ze śliwką, a może schab duszony w sosie grzybowym? Czas zaplanować duży obiad na niedzielę. Kupując w Lidlu kawałek tego szlachetnego wieprzowego mięsa, możecie poczynić naprawdę duże oszczędności, a przy okazji ugościć rodzinę czymś naprawdę smakowitym.  Schab wieprzowy bez kości prawie 40 procent taniej  Tania sobota w Lidlu oznacza wyjątkowe promocje. W tym tygodniu objęły one właśnie schab. Obniżka ceny jest zaskakująco wysoka i wynosi aż 38 procent. Regularna cena tego mięsa to 19 zł/kg, więc jeżeli nawet kupicie tylko jeden kilogram w promocji, to różnicę odczujecie w portfelu. Nie możecie jednak przesadzić z jego ilością, gdyż maksymalnie można kupić 4 kilogramy schabu za 11,99 zł/kg na 1 paragon. Warto na sobotę zaplanować nieco większe zakupy w Lidlu, bo chcąc skorzystać z obniżonej ceny na to mięso, musicie wydać w sklepie 69 zł. Tylko ci klienci, którzy kupią produkty w tej cenie, będą mogli cieszyć się ze schabowej promocji. Zatem zróbcie listę potrzebnych rzeczy i ruszajcie do ulubionego dyskontu jutro. Tańszy kurczak, łopatka i żeberka wieprzowe  Dziś i jutro możecie w Lidlu wybierać w tańszym mięsie. Dotyczy to ćwiartek z kurczaka, a także udek i podudzi kurczaka. Kosztują one obecnie tylko 7,99 zł/kg. Warto pomyśleć również o obiedzie z wykorzystaniem łopatki wieprzowej lub żeberek wieprzowych, gdyż obniżono ich cenę prawie o 30 procent.  Ćwiartka z kurczaka – 7,99 zł/kg (taniej o 27 proc.)  Uda lub podudzia z kurczaka – 7,99 zł/kg (taniej o 38 proc.)  Łopatka wieprzowa 12,99 zł/kg (taniej o 27 proc.)  Żeberka wieprzowe 17,49 zł/kg (taniej o 27 proc.)  Tanie warzywa i owoce na obiad i deser w Lidlu Jak schabowy, to tylko z ziemniakami i buraczkami lub...