koronawirus szczepienie
AdobeStock
Newsy

Czy przed szczepieniem na COVID trzeba być na czczo czy można coś zjeść? Sprawdźcie a unikniecie przykrej niespodzianki

Jak się przygotować do szczepienia na koronawirusa? Czy można wcześniej coś zjeść? Jakie dokumenty należy ze sobą zabrać? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

Długo wyczekiwana szczepionka na koronawirusa nareszcie dostępna jest w Polsce. Osoby spełniające odpowiednie kryteria, mogą już szczepić się przeciwko COVID-19, a kolejka chętnych jest bardzo długa. Czy przed szczepieniem trzeba się odpowiednio przygotować? Sprawdzamy.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Kto może się szczepić przeciw COVID-19?

Szczepienia na koronawirusa zostały rozłożone w czasie i podzielone na etapy. Dzięki temu osoby najbardziej narażone na zakażenie dostaną szczepionkę najwcześniej, co da im odporność na koronawirusa.

Zobacz także
Cebula z solą może wyleczyć koronawirusa? Ten domowy sposób bije rekordy popularności

Cebula z solą może wyleczyć koronawirusa? Ten domowy sposób bije rekordy popularności

Straciła węch przez COVID. Wypiła kieliszek tego produktu i go odzyskała

Straciła węch przez COVID. Wypiła kieliszek tego produktu i go odzyskała

Etapy szczepień na koronawirusa:

 • Etap 0: Osoby najbardziej narażone, czyli pracownicy służby zdrowia, Domów Pomocy Społecznej oraz Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej, a ponadto, osoby pracujące w administracji placówek medycznych i sanitarno-epidemiologicznych.
 • Etap 1: osoby starsze (powyżej 60. roku życia), pracownicy służb mundurowych oraz nauczyciele.
 • Etap 2: osoby poniżej 60. roku życia, które cierpią na choroby przewlekłe oraz ludzie pracujący w sektorach, których nieprzerwana działalność jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania państwa. Mowa tutaj o infrastrukturze zapewniającej dostawy wody, prądu i gazu oraz pracownikach poczty czy ludziach pracujących w transporcie publicznym.
 • Etap 3: Szczepienia powszechne pozostałej części społeczeństwa.

Kto nie może się zaszczepić na COVID-19?

Ze względu na wciąż trwające badania nad szczepionką i niepewność co do jej zastosowania u części ludzi, nie zaleca się wykonywania szczepień u osób z poniższych grup:

 • Dzieci do 16. roku życia,
 • Kobiety w ciąży,
 • Kobiety karmiące piersią,
 • Alergicy,
 • Osoby chorujące na HIV oraz stosujące terapię immunopresyjną.

Jak należy się przygotować przed szczepieniem na COVID-19?

Osoby, które dostały skierowanie na szczepienie, muszą pamiętać o poniższych zasadach dotyczących tego szczepienia:

 • Do lekarza należy się zgłosić z ważnym dokumentem tożsamości,
 • Osoby, które są w trakcie leczenia różnych chorób, muszą przynieść ze sobą dokumentację medyczną,
 • Osoby przyjmujące stale leki, muszą przygotować listę tych leków,

Czy szczepienie podaje się na czczo?

Uspokajamy – nie musicie być na czczo przed podaniem szczepienia na koronawirusa. Niezbędne jest zastosowanie się do wymienionych wyżej wymogów. Po szczepieniu lekarz poprosi was o pozostanie w gabinecie przez około 15–30 minut. Ma to zapobiec sytuacjom, w których wystąpi u was reakcja alergiczna na szczepienie, by lekarz mógł szybko zareagować i podać odpowiednie leki. Przeprowadzone zostaną też badania, które sprawdzą, czy wasz stan zdrowia pozwala na podanie szczepionki.

Czytaj także:

makłowicz instagram
Wikipedia
Newsy
Mistrz kulinarny Robert Makłowicz zabrał głos w sprawie szczepień celebrytów. Wyznał co myśli
Szczepienia gwiazd wzbudziły ostatnio spore kontrowersje w opinii publicznej. Pytano o zasadność, kolejność i poszanowanie ustalonego z góry harmonogramu. Co sądzi na ten temat Robert Makłowicz?

Robert Makłowicz podczas trwania pandemii niejednokrotnie określił swoje stanowisko wobec COVID-19. Od samego początku jest przeciwnikiem teorii spiskowych i popiera stosowanie środków ochrony bezpośredniej. Nadal bowiem w większych skupiskach ludzi obowiązkowe jest noszenie maseczek.  Zachęta do szczepień na COVID-19 Końcówkę roku zdominowała informacja o dostępności szczepionek na koronawirusa. Firma Pfizer, odpowiedzialna za znane na rynku produkty farmaceutyczne, zdecydowała się wypuścić masową partię szczepionek. Kolejno miała być ona przekazana krajom, które chcą szczepić swoich obywateli. Kwestia szczepionki nie jest jednoznaczna nawet teraz, kiedy realne szczepienia mają już miejsce. Dużo osób nie ufa produktowi firmy Pfizer. Zdarzają się głosy, że minęło za mało czasu na testowanie szczepionki i równie głośne o efektach ubocznych, o których będzie można się dowiedzieć dopiero za kilka lat. Jest też znacząca grupa ludzi, która nie odczuwa podobnego niepokoju. W pełnym zaufaniu i trosce o zdrowie postanawiają się zaszczepić, kiedy tylko będzie na to najlepsza możliwość. Szczepionka nie jest jednak na życzenie. Ustalono chronologię szczepień, wedle których niektóre osoby mają pierwszeństwo. Makłowicz ambasadorem kampanii "COVID zabija - zaszczep się" Niektórzy, w tym celebryci, w otwarty sposób popierają ideę szczepienia. Robert Makłowicz zachęca do szczepień na COVID-19 w ramach śląskiej kampanii, organizowanej przez Śląski Uniwersytet Medyczny i Śląską Izbę Lekarską. W celu zachęcenia jak największej liczby osób wciąż się wahających, nagrał film, w którym przekonuje widzów, że szczepionka na COVID-19 jest bezpieczna - przynajmniej tak, jak znieczulenie u dentysty, czy zabieg usunięcia wyrostka...

szczepionka koronawirus
AdobeStock
Newsy
Te osoby mogą zapomnieć o szczepieniu na COVID-19. Lekarze będą  wypraszać z gabinetu tych, którzy spożyli...
Zanim pójdziecie się zaszczepić na koronawirusa pamiętajcie, że nie wolno wam spożywać wcześniej tego produktu!

Prawdopodobnie już niebawem rozpoczną się masowe szczepienia Polaków przeciw koronawirusowi. Dzięki szczepionce będzie można wrócić do normalnego życia i być może za jakiś czas, pandemia będzie tylko przykrym wspomnieniem. Jednak aby móc zostać zaszczepionym, trzeba spełnić kilka warunków. Za przestrzeganie zwłaszcza jednego z nich każdy jest sam odpowiedzialny, a osoby nie stosujące się do tego nie zostaną zaszczepione. O co dokładnie chodzi?   Bardzo wiele osób zainteresowanych jest szczepionką. Chyba jeszcze nie przeprowadzono tak masowych szczepień wśród dorosłych ludzi – w końcu zaszczepione ma być prawie całe społeczeństwo z wyłączeniem osób, które nie mogą dostać szczepionki ze względu na różne przeciwwskazania. Ponieważ większość dorosłych była ostatnio szczepiona jako dzieci, nie zdają sobie sprawy z tego, jak należy się przygotować przed dostaniem zastrzyku. Zakazane substancje Światowa Organizacja Zdrowia przypomniała, że absolutnie nie wolno spożywać alkoholu przed przyjęciem szczepionki na COVID-19. Może on bowiem wywoływać następujące komplikacje: Osłabienie organizmu Skoki ciśnienia tętniczego Zaburzenia oddychania Wszystkie te objawy są przeciwwskazaniem do szczepienia i osoby będące pod wpływem alkoholu będą wypraszane z gabinetów. Abstynencja Co więcej, by dostać szczepionkę na koronawirusa nie wystarczy przyjść trzeźwym na szczepienie. Lekarze zalecają, by zachować abstynencję przez co najmniej 42 dni przed podaniem szczepionki. Zwracają też uwagę na fakt, że alkohol nie sprzyja rekonwalescencji, a wręcz przeciwnie – około 16% osób trafiających do szpitali z powodu ciężkiego przebiegu zakażenia koronawirusem, to ludzie otyli i cierpiący na cukrzycę. 30% spośród tych pacjentów umiera, a wielu z...

czy pracownicy handlu kasjerzy będą szczepieni na covid
Adobe Stock
Newsy
Obsługa w sklepach spożywczych jest szczególnie narażona na koronawirusa. Czy powinna być pilnie zaszczepiona?
Obok pracowników służby zdrowia i seniorów, to właśnie osoby zatrudnione w sklepach spożywczych są najbardziej narażone na zarażenie koronawirusem. Kiedy zostaną zaszczepione?

Kasjerzy, ekspedientki, magazynierzy – ich praca przez ostatni rok nie należała do najprzyjemniejszych. Zwłaszcza chodzi tutaj o pierwszy etap pandemii koronawirusa, kiedy to tak na dobrą sprawę nie wiadomo było, czym do końca grozi zarażenie się SARS-COV-19. Po niemal roku życia w czasach koronawirusa wszyscy przywykli już nieco do panującej atmosfery zagrożenia. Która grupa społeczna jest szczególnie narażona na zakażenie koronawirusem? Jednak pracownicy obsługi sklepów spożywczych długo z cierpliwością i spokojem godnym buddyjskich mnichów znosili trudności. Wielogodzinna praca w maseczkach, ciągły kontakt z ogromną liczbą klientów - to dla kasjerów była i  dalej jest norma. Dla całego społeczeństwa światełkiem w tunelu były szczepionki. Akcja szczepionkowa miała raz na zawsze zakończyć męczarnie Polaków związane z koronawirusem. Jak można było się domyślać, po rozpoczęciu procedury szczepienia Polaków, rozpoczęły się targi i dywagacje – która grupa społeczna powinna być zaszczepiona w pierwszej kolejności. Nie ulegało wątpliwości tylko jedno – na pewno w tym ścisłym gronie powinni znaleźć się szczególnie zagrożeni seniorzy, a także lekarze i pielęgniarki. Kto powinien być zaszczepiony w pierwszej kolejności? Kto stoi dalej w kolejce? Tutaj dyskusja zaczęła toczyć wokół kolejnych grup zawodowych. Głośno było choćby o artystach. O swoje upomnieli się także pracownicy handlu, których warunki pracy nie są godne pozazdroszczenia w dzisiejszych czasach. W przeciwieństwie do dużej części nauczycieli, którzy także „stoją w kolejce” po szczepionki, kasjerzy i magazynierzy nie mogą przejść na tryb pracy zdalnej. Jakby tego było mało, lokalne stacje epidemiczno-sanitarne coraz częściej...

Czy osoby zaszczepione powinny mieć specjalne przywileje? W Izraelu mogą chodzić do restauracji. Czy to samo powinno być u nas?
Adobe Stock
Newsy
Czy osoby zaszczepione powinny mieć specjalne przywileje? W Izraelu mogą chodzić do restauracji. Czy to samo powinno być u nas?
W Izraelu osoby zaszczepione na koronawirusa zyskają specjalne uprawnienia. Czy Polskę czeka to samo?

Akcja szczepień w Polsce wchodzi w decydującą fazę. Niedawno premier Mateusz Morawiecki chwalił się 6 milionami przeprowadzonych szczepień. By nadać akcji większą dynamikę, planowane są szczepienia nie tylko w przychodniach i w szpitalach, ale także w takich miejscach jak zakłady pracy czy nawet apteki. Wzrasta więc liczba osób zaszczepionych w polskim społeczeństwie. W związku z tym, pojawiają się pytania, czy powinny one dostać z tego tytułu specjalne przywileje. Co zyskają osoby zaszczepione w Izraelu? Tą drogą podążyły władze chociażby Izraela, w którym już miesiąc temu zaszczepionych było już ponad 50% obywateli. Co da status osoby zaszczepionej Izraelczykom? Oto niektóre z przywilejów, które dostaną osoby zaszczepione w Izraelu: Możliwość udziału w wydarzeniach kulturalnych – kina, teatry, opery, koncerty, wystawy itp. Możliwość zjedzenia posiłku przy stoliku w restauracji Wyłączenie z obowiązku kwarantanny po kontakcie z osobą zarażoną SARS-Cov-2 Dostęp do zakupów w galeriach handlowych Tak będą wyglądały korzyści posiadania tzw. zielonego paszportu covidowego w postaci aplikacji na telefon czy też karty magnetycznej w Izraelu. Czy w Polsce osoby zaszczepione będą miały przywileje? Dyskusja na ten temat powoli zaczyna się także i w Polsce. W celu zachęcenia Polaków do szczepień, rząd początkowo zapowiadał bliżej niesprecyzowane gratyfikacje dla szczepionych. Kiedy szczepienie weszło już na pełne obroty, premier Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski, a także koordynator akcji szczepień z ramienia rządu Michał Dworczyk, wycofali się rakiem z tych zapowiedzi. Ostatnie wypowiedzi przedstawicieli rządu jasno dają do zrozumienia, że raczej nie ma co się spodziewać na specjalne traktowanie dla osób zaszczepionych. Dostaną one...