koronawirus szczepienie
AdobeStock
Newsy

Czy przed szczepieniem na COVID trzeba być na czczo czy można coś zjeść? Sprawdźcie a unikniecie przykrej niespodzianki

Jak się przygotować do szczepienia na koronawirusa? Czy można wcześniej coś zjeść? Jakie dokumenty należy ze sobą zabrać? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

Długo wyczekiwana szczepionka na koronawirusa nareszcie dostępna jest w Polsce. Osoby spełniające odpowiednie kryteria, mogą już szczepić się przeciwko COVID-19, a kolejka chętnych jest bardzo długa. Czy przed szczepieniem trzeba się odpowiednio przygotować? Sprawdzamy.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Kto może się szczepić przeciw COVID-19?

Szczepienia na koronawirusa zostały rozłożone w czasie i podzielone na etapy. Dzięki temu osoby najbardziej narażone na zakażenie dostaną szczepionkę najwcześniej, co da im odporność na koronawirusa.

Zobacz także

Etapy szczepień na koronawirusa:

 • Etap 0: Osoby najbardziej narażone, czyli pracownicy służby zdrowia, Domów Pomocy Społecznej oraz Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej, a ponadto, osoby pracujące w administracji placówek medycznych i sanitarno-epidemiologicznych.
 • Etap 1: osoby starsze (powyżej 60. roku życia), pracownicy służb mundurowych oraz nauczyciele.
 • Etap 2: osoby poniżej 60. roku życia, które cierpią na choroby przewlekłe oraz ludzie pracujący w sektorach, których nieprzerwana działalność jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania państwa. Mowa tutaj o infrastrukturze zapewniającej dostawy wody, prądu i gazu oraz pracownikach poczty czy ludziach pracujących w transporcie publicznym.
 • Etap 3: Szczepienia powszechne pozostałej części społeczeństwa.

Kto nie może się zaszczepić na COVID-19?

Ze względu na wciąż trwające badania nad szczepionką i niepewność co do jej zastosowania u części ludzi, nie zaleca się wykonywania szczepień u osób z poniższych grup:

 • Dzieci do 16. roku życia,
 • Kobiety w ciąży,
 • Kobiety karmiące piersią,
 • Alergicy,
 • Osoby chorujące na HIV oraz stosujące terapię immunopresyjną.

Jak należy się przygotować przed szczepieniem na COVID-19?

Osoby, które dostały skierowanie na szczepienie, muszą pamiętać o poniższych zasadach dotyczących tego szczepienia:

 • Do lekarza należy się zgłosić z ważnym dokumentem tożsamości,
 • Osoby, które są w trakcie leczenia różnych chorób, muszą przynieść ze sobą dokumentację medyczną,
 • Osoby przyjmujące stale leki, muszą przygotować listę tych leków,

Czy szczepienie podaje się na czczo?

Uspokajamy – nie musicie być na czczo przed podaniem szczepienia na koronawirusa. Niezbędne jest zastosowanie się do wymienionych wyżej wymogów. Po szczepieniu lekarz poprosi was o pozostanie w gabinecie przez około 15–30 minut. Ma to zapobiec sytuacjom, w których wystąpi u was reakcja alergiczna na szczepienie, by lekarz mógł szybko zareagować i podać odpowiednie leki. Przeprowadzone zostaną też badania, które sprawdzą, czy wasz stan zdrowia pozwala na podanie szczepionki.

Czytaj także:

Komentarze