Rosół to jedna z najpopularniejszych i ulubionych zup Polaków. Wielu nie wyobraża sobie niedzielnego obiadu bez tego dania. Oprócz wyjątkowego smaku ma również wiele cennych właściwości. 

Przygotowanie rosołu

Wbrew pozorom rosół nie jest trudny do przyrządzenia, jednak wymaga czasu oraz dobrych jakościowo składników. Aby zupa była odpowiednio aromatyczna należy do jej gotowania przygotować odpowiednie produkty.

Standardową bazą jest mięso drobiowe, najlepiej wiejski kurczaczek, gdyż wówczas będziecie mieć pewność iż rosół będzie miał właściwe wartości odżywcze. By urozmaicić i wzbogacić smak, można również do wywaru dodać kawałek wołowiny.

Obowiązkowe są również warzywa, takie jak marchewka, korzeń pietruszki, seler, por oraz cebula opalana nad ogniem. Do rosołu warto również dodać przyprawy, przykładowo ziele angielskie oraz liście laurowe, które dodatkowo podkręcą smak.

Zobacz także:

W przypadku tej potrawy, zgadza się powiedzenie im więcej tym lepiej. Im więcej dodacie warzyw czy mięs, tym bardziej zupa będzie smaczniejsza i będzie miała więcej wartości. 

Historia rosołu 

Zupa jest znana od dawien dawna. Mówi się, że przygotowywali już ją nawet Neandertalczycy. Pierwszy przepis na to danie pojawił się w książce kucharskiej “Compendium ferculorum” z 1682 roku. Jej autorem był Stanisław Czerniecki, kuchmistrz i sekretarz królewski.

Wówczas przygotowywano go z mięsa wołowego bądź cielęciny z dodatkiem ptactwa, takiego jak gołębie czy kuropatwy. Oczywiście nie mogło zabraknąć warzyw, takich jak koper, pietruszka, czosnek, cebula i pikantne przyprawy korzenne. Z upływem czasu ten przepis nieco ewoluował, zmieniły się niektóre składniki.

Właściwości zdrowotne rosołu

To danie nie tylko sprawdza się podczas niedzielnego rodzinnego obiadu czy podczas różnych uroczystości, ale także zawiera sporo wartości odżywczych, które w pozytywny sposób przekładają się na funkcjonowanie organizmu. Im dłużej rosół jest gotowany, tym więcej ma witamin i mikroelementów, takich jak żelazo, cynk, mangan, kwasy tłuszczowe bądź witaminy A czy K.

Wśród cennych właściwości należy wyróżnić zdecydowanie funkcję rozgrzewającą. Idealnie sprawdza się na chłodniejsze dni lub podczas przeziębienia. Doskonale wspomaga osłabiony organizm, pomaga mu w szybszej odnowie. Dzięki gotowaniu rosołu na kościach, wytwarza się kolagen, który po spożyciu poprawia stan skóry oraz stawów.

Odpowiednie przygotowanie cebuli do rosołu 

Cebula to obowiązkowy produkt w rosole. Dzięki niej, zupa nabiera wyjątkowego aromatu, dlatego też koniecznie musi być przypalana na ogniu bądź delikatnie podpieczona w piekarniku. Oczywiście przed tym procesem należy ją obrać z wierzchnich warstw.

Dodatkowe przekrojenie warzywa przed opalaniem sprawi, iż soki zawarte w cebuli będą lepiej uwalniać się podczas gotowania. To nada jeszcze intensywniejszy smak rosołowi oraz kolor będzie jeszcze piękniejszy. Wypróbujcie ten patent podczas przyrządzania tej potrawy.