Czy pokryte białym nalotem ogórki kiszone można zjeść? Zwróćcie uwagę na 1 rzecz, zanim wyciągniecie je ze słoika
Własne
Newsy

Czy ogórki kiszone pokryte białym nalotem można jeść? Zwróćcie uwagę na 1 rzecz, nim wyjmiecie je ze słoika

Biały „kożuszek” na ogórkach kiszonych może nieźle zniechęcić do jedzenia. Jeżeli zastanawialiście się nad tym, co może się stać po zjedzeniu takich ogórków, mamy odpowiedź. Sprawdźcie, zanim weźmiecie się za eksperymenty.

Po wyciągnięciu słoika z ogórkami z piwnicy pewnie niejednokrotnie zdarzyło się wam zauważyć dziwny, biały i mętny nalot na tych warzywach. Zwykle dotyczy to ogórków zeszłorocznych, które dojadamy przed rozpoczęciem kolejnego sezonu na kiszenie.

Wtedy zwykle pojawia się dylemat - jeść, czy nie jeść? W końcu nikt nie chce zmarnować swoich kiszonek, ale z drugiej strony nie każdy ma ochotę eksperymentować na sobie by sprawdzić, co się może stać po zjedzeniu ogórków z białym nalotem. Sprawdźcie, co to tak naprawdę jest.

Co oznacza biały nalot na ogórkach kiszonych?

Gdy zauważycie mętny, biały osad w słoiku z ogórkami kiszonymi, nie wpadajcie w panikę. Zamiast tego, dobrze przyjrzyjcie się zawartości słoika. Jeśli nalot równomiernie pokrywa warzywa, jest jednolity i ma biały kolor, macie do czynienia z kożuchem fermentacyjnym. Powstaje za sprawą działania bakterii kwasu mlekowego, odpowiedzialnych właśnie za fermentację i kiszenie ogórków, a nalot jest jednym z rezultatów tego procesu. 

Należy jednak pamiętać, że pojawienie się pleśni również jest możliwe. Z tego powodu ważne jest, by umieć odróżnić nalot od pleśni. Jak już wspomnieliśmy, kożuch fermentacyjny jest jednolity i pokrywa ogórki równomiernie. Natomiast pleśń może mieć różne kolory (od białego do sinego), charakterystyczny „puszek” i pojawia się na warzywach punktowo. 

Zobacz także
Kisicie tak ogórki? Mało kto ma świadomość, czym to grozi. To najgorsze, co można sobie zrobić

Kisicie tak ogórki? Mało kto ma świadomość, czym to skutkuje. Lepiej tak nie robić

Słoik z ogórkami kiszonymi syczy wniebogłosy, a woda jest okropnie mętna? Winna jest ta częsta pomyłka

Słoik z ogórkami kiszonymi syczy wniebogłosy, a woda jest okropnie mętna? Winna jest ta częsta pomyłka

Co się stanie po zjedzeniu ogórków z białym nalotem?

Kożuch fermentacyjny, który pojawia się na ogórkach kiszonych, nie jest szkodliwy. Wręcz przeciwnie - jego obecność świadczy o tym, że bakterie kwasu mlekowego działają i ogórki są prawidłowo ukiszone. Ich zjedzenie ma doskonały wpływ na cały organizm:

  • regulują mikroflorę jelitową

  • wzmacniają odporność

  • wspomagają trawienie

  • przynoszą ulgę przy zaparciach

  • przyspieszają usuwanie produktów przemiany materii z organizmu

  • zmniejszają podatność organizmu na sezonowe infekcje

Niektórzy uważają też, że jedzenie kiszonek łagodzi dolegliwości towarzyszące nietolerancji laktozy.