Czy po obiedzie świątecznym nie będzie można wyjść na spacer przez godzinę policyjną? Niepokojące słowa ministra
Adobe Stock
Newsy

Czy po obiedzie świątecznym nie będzie można wyjść na spacer przez godzinę policyjną? Niepokojące słowa ministra

Sprawdźcie, jakie są prognozy dotyczące obostrzeń w Polsce.

Pandemia w Polsce wciąż przybiera na sile. Z dnia na dzień bite są kolejne rekordy w liczbie zakażeń. Nie ma wątpliwości, że sytuacja nie jest ciekawa. Szpitale są przepełnione. Nie wygląda na to, że szybko się to zmieni. Mamy do czynienia z trzecią falą pandemii. Czego możecie spodziewać się w najbliższych tygodniach? Minister zdrowia odpowiada na pytania.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Szczyt trzeciej fali koronawirusa

Prognozuje się, że szczyt trzeciej fali koronawirusa będzie miał miejsce w święta wielkanocne. Obchody Wielkanocy będą w tym roku zdecydowanie inne niż zazwyczaj. Adam Niedzielski, aktualny minister zdrowia ostrzega, że to nie jest czas na łamanie obostrzeń. Sytuacja jest zła, ale może być jeszcze gorsza. 

Mamy obecnie 31757 nowych zakażeń koronawirusem w Polsce. Liczba ta dalej rośnie. To aż o 5 tysięcy więcej zachorowań niż tydzień temu. Minister podkreśla, że dynamika pandemii jest w calszym ciągu ogromna, choć dzienny przyrost jest mniejszy niż tydzień temu. Pozwala to ekspertom spekulować, że apogeum trzeciej fali pandemii koronawirusa przypadnie na okres okołoświąteczny. Oprócz apelów do społeczeństwa o przestrzeganie zasad, rząd wprowadza kolejne obostrzenia, które mają motywować Polaków do ograniczania kontaktów społecznych i uniknąć tak szybkiego wzrostu tempa pandemii.

Stan epidemii w Polsce

Szef resortu zdrowia udzielił wywiadu na antenie jednej ze stacji radiowych.

„Stan jest krytyczny, bierzemy wszystkie scenariusze pod uwagę – i te optymistyczne, ale przede wszystkim te pesymistyczne” – tak wypowiedział się w niedanym wywiadzie, odpowiadając na pytanie prowadzącego o ewentualność wprowadzenia w Polsce godziny policyjnej lub stanu nadzwyczajnego.

Adam Niedzielski podkreśla, że statystyki i regulacje jasno wskazują na to, że to nie jest czas na obchodzenie zakazów. To narażanie siebie i bliskich na poważne konsekwencje.

Zobacz także
Szykujcie się na kolejki do sklepów jak za PRL-u. Policja i sanepid skontrolują liczbę klientów

Szykujcie się na kolejki do sklepów jak za PRL-u. Policja i sanepid skontrolują liczbę klientów

Czy święcenie pokarmów będzie w kościele czy na świeżym powietrzu? Już wiadomo. Są wytyczne

Czy święcenie pokarmów będzie w kościele czy na świeżym powietrzu? Już wiadomo

Czy wprowadzą dodatkowe obostrzenia w Wielkanoc?

Minister został zapytany, czy jest możliwość wprowadzenia dodatkowych obostrzeń. Między innymi takich, które zakazywałyby w Niedzielę Wielkanocną wyjścia z domu czy spaceru. Odpowiedź ministra jest niejednoznaczna, ale otwiera furtkę do takiego rozwiązania.

„Jak patrzę na porównania międzynarodowe dotyczące obostrzeń, które są stosowane  nas w Polsce i za granicą, to jedynym elementem, który odróżnia nad w poważny sposób, to zastosowanie godzin policyjnych, czyli całkowitego zakazu wychodzenia z domu”.

Szef resortu zdrowia dodaje, że prawo w Polsce nie ułatwia takiego rozwiązania. Podobne obostrzenia musiałyby być wprowadzone przez ustawę.

Nic nie jest więc jeszcze przesądzone. Wygląda na to, że w ciągu najbliższych dni wyklaruje się, czy rząd planuje jeszcze ostrzejsze rozwiązania. Na ten moment jest to jak najbardziej możliwe.

 

Niedzielski: „Mamy już 4 falę pandemii w Polsce”. Czy ponownie zamkną restauracje?
AdobeStock_
Newsy
Adam Niedzielski: „Mamy już czwartą falę pandemii w Polsce”. Czy rząd znów zamknie restauracje?
Według słów ministra zdrowia, czwarta fala pandemii stała się faktem. Czy czeka nas kolejny już lockdown i ponowne zamknięcie restauracji?

Sytuacja pandemiczna w Polsce bardzo niepokoi ekspertów do spraw zdrowia. Liczba zakażeń rośnie, a chętnych na szczepienie przeciwko COVID-19 dalej brakuje. Jeszcze w lipcu minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, że w połowie sierpnia czeka nas czwarta fala pandemii. Jego słowa niestety się potwierdziły, ponieważ liczba zakażeń koronawirusem w Polsce rośnie. Liczba zakażonych zdecydowanie rośnie. Dynamika tydzień do tygodnia przekracza już 20 proc. W kolejnych tygodniach, pod koniec sierpnia, na początku września będziemy mieli przyspieszenie, a liczba zakażonych może zbliżać się do 1 tys., a nawet go przekraczać – powiedział Niedzielski. Jeśli liczba nowych zakażeń koronawirusem wyniesie 1000 zakażeń dziennie, minister nie wyklucza wprowadzenia obostrzeń, które najpierw miałyby w pierwszej kolejności dotknąć regiony z najniższą liczbą szczepień, takich jak m.in. Podlasie, Podkarpacie i Lubelszczyzna: Tereny, gdzie jest niski poziom zaszczepienia, będą w pierwszej kolejności podlegały wprowadzaniu obostrzeń, bo tam jest większe ryzyko transmisji koronawirusa - dodał Niedzielski. „Mamy czwartą falę pandemii” Wczoraj minister zdrowia powiedział wyraźnie, że możemy już mówić o początku czwartej fali pandemii. Jeżeli falę zaczniemy definiować od samego dołu, czyli minimum, które było osiągnięte po trzeciej fali, to my już faktycznie mamy czwartą falę. Te najniższe poziomy zakażeń odnotowywaliśmy 3-4 tygodnie temu. Wtedy średnia 7-dniowa była poniżej 100. W tej chwili ona już jest na stałe powyżej 100, a w zasadzie zbliża się do 200. Ta czwarta fala praktycznie idzie – powiedział Niedzielski w rozmowie w RMF FM. Liczba dziennych zakażeń koronawirusem rośnie a rząd bezskutecznie próbuje zachęcić Polaków do szczepień. Jak dotąd...

Godziny dla seniorów
Adobe Stock
Newsy
Nowe obostrzenia od 1 lutego. Godziny dla seniorów zostały zniesione. Co o tym sądzicie? 
Stało się to, na co wielu czekało. Godziny dla seniorów zniesione. Oprócz tego minister zdrowia ogłosił jeszcze kilka innych zmian.

Czwartkowa konferencja prasowa ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, przyniosła nam nowe zmiany w strategii walki rządu z pandemią koronawirusa. Jak przyznał szef resortu zdrowia, powodem zmian była spadająca liczba zakażeń COVID-19, a także zgonów nim wywołanych. Minister Niedzielski dodał również, że coraz mniej szpitalnych łóżek zajmują chorzy na COVID-19 pacjenci, a sytuacja powoli się normalizuje. W związku z tym, rząd zdecydował się na bardzo ostrożne poluzowanie obostrzeń. Gdzie więc będzie można się udać od lutego? Otwarte zostaną sklepy w galeriach handlowych. Dotyczy to zamkniętych dotąd sklepów odzieżowych itd. Ponadto, minister zdrowia pozwolił na ponowne otwarcie galerii sztuki i muzeów. Jak powiedział szef resortu zdrowia, wynika to z badań, jakie przeprowadzono w Stanach Zjednoczonych – podobno właśnie w sklepach i w muzeach transmisja koronawirusa nie jest zbyt wysoka. W knajpach bez zmian Nic nie zmieniło się jednak w kontekście restauracji. Tam stare obostrzenia będą obowiązywały przynajmniej do 14 lutego. Nic sobie z tego nie robią niektórzy restauratorzy. Mimo wciąż obowiązujących obostrzeń w wielu lokalach w kraju prowadzona jest działalność. Bunt części niezadowolonego społeczeństwa trwa. W tym temacie nie zmieni się prawdopodobnie nic do 14 lutego. To właśnie dzień walentynek został wyznaczony na kolejną datę graniczną, przed którą podjęte zostaną dalsze kroki w walce z epidemią. O tym, czy kolejne obostrzenia zostaną zniesione, czy też nastąpi powrót do dalszego lockdownu, zadecyduje dynamika zakażeń i statystyka zgonów. Adam Niedzielski przyznał, że pewne zaniepokojenie, może budzić sytuacja w innych krajach związana z kolejnymi mutacjami wirusa. Niezależnie od mutacji, a także od tempa prowadzenia akcji...

W grudniu wrócą limity w sklepach. Minister Adam Niedzielski podał nowe obostrzenia
AdobeStock
Newsy
W grudniu wrócą limity w sklepach. Minister Adam Niedzielski podał nowe obostrzenia
Już jutro wracają obostrzenia, które będą obowiązywały do piątku 17 grudnia. Sprawdźcie, co nas czeka.

W związku z coraz wyższą liczbą zakażeń koronawirusem, minister zdrowia Adam Niedzielski postanowił wprowadzić nowe obostrzenia, które będą obowiązywały w dniach 1-17 grudnia. Jakie zmiany czekają nas w ciągu najbliższych ponad dwóch tygodni? Drastyczny wzrost zakażeń koronawirusem Liczba zakażeń koronawirusem w Polsce drastycznie wzrasta. Na dodatek pojawił się nowy wariant wirusa – zmutowany wariant Omikron. - Sytuacja od kilku dni jest alertowa. Game changerem jest nowa mutacja wirusa, który został nazwany Omikronem. Spodziewaliśmy się, że będą powstawały nowe warianty wirusa. Ten nowy wariant zawiera ok. 30 nowych mutacji. Taka modyfikacja może oznaczać większą zaraźliwość - powiedział dyrektor NIZP-PZH Grzegorz Juszczyk. Obostrzenia w sklepach wracają Podczas wczorajszej konferencji minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował o nowych obostrzeniach, które wejdą w życie już jutro: - We wszystkich obiektach, w których do tej pory mieliśmy limit zapełnienia do 75 proc., limity zostaną ograniczone do 50 proc. - to m.in. kościoły, aquaparki, teatry. W wydarzeniach jak wesela, chrzciny mają być zmniejszane limity do 100 osób – poinformował podczas konferencji prasowej Adam Niedzielski, szef resortu zdrowia. - Siłownie, centra fitness i inne obiekty sportowe w których obecnie może przebywać jedna osoba na 10 m2 - limit zostanie podniesiony do 1 osoby na 15 m2 - dodał. Co ze sklepami spożywczymi i marketami? W przypadku sklepów – będzie obowiązywał limit 1 osoba na 15 mkw. Na chwilę obecną to 1 osoba na 10 mkw. Minister dodał, że do limitów nie wliczają się osoby, które są zaszczepione: - Podstawową rekomendacją jest szczepienie, bo możemy zyskać tarczę przed działaniem nowego wirusa - dodał Adam Niedzielski, minister...

Czy wrócą godziny dla seniorów w sklepach spożywczych? Minister zdradził, kiedy mogą wrócić obostrzenia
AdobeStock
Newsy
Czy wrócą godziny dla seniorów w sklepach spożywczych? Minister zdradził, kiedy mogą wrócić obostrzenia
Liczba zakażeń koronawirusem znów zaczęła rosnąć. Czy to oznacza, że już wkrótce wrócą obostrzenia?

Choć liczba zakażeń koronawirusem bardzo w ostatnim czasie zmalała w stosunku do wyników choćby sprzed pół roku, eksperci do spraw zdrowia ostrzegają przed możliwością pojawienia się czwartej fali COVID-19. Głównym powodem dla którego pandemia znowu może przybrać na sile, jest niechęć Polaków do szczepień oraz nieprzestrzeganie zaleceń dotyczących noszenia maseczek i organizowanie publicznych zgromadzeń. Minister zdrowia Adam Niedzielski nie ma złudzeń, że pandemia znów jest w natarciu. W lipcu polityk stwierdził, że kolejna fala epidemii koronawirusa SARS-CoV-2 może do nas dotrzeć już w drugiej połowie sierpnia. Wszystkiemu winny ma być chłodny stosunek dużej części Polaków do szczepień. Liczba zakażeń koronawirusem rośnie Po wielotygodniowym spadku liczby zakażeń koronawirusem, dane dotyczące nowych przypadków zakażenia zaczynają być powoli coraz bardziej niepokojące. W środę resort zdrowia poinformował o 164 kolejnych przypadkach zakażenia COVID-19. Nie jest to wynik, który budziłby nasz ogromny niepokój, chociaż budzi na pewno niepokój tendencja wzrostowa - powiedział szef resortu zdrowia w rządzie Mateusza Morawieckiego. Minister Niedzielski przyznał, że jeśli dzienna liczba zakażeń będzie wynosiła 1000, będzie zmuszony wprowadzić w Polsce obostrzenia. Liczba zakażonych zdecydowanie rośnie. Dynamika tydzień do tygodnia przekracza już 20 proc. W kolejnych tygodniach, pod koniec sierpnia, na początku września będziemy mieli przyspieszenie, a liczba zakażonych może zbliżać się do 1 tys., a nawet go przekraczać – powiedział. Kogo najpierw dotkną obostrzenia? Zostaną one wprowadzone w regionach z najniższą liczbą szczepień, takich jak m.in. Podlasie, Podkarpacie i Lubelszczyzna. Tereny, gdzie...