Szczęśliwi ci, co mają drzewka mirabelkowe na swoich działkach. Właśnie rozpoczyna się okres zbiorów i robienia z nich różnorakich przetworów. Dżem mirabelkowy to klasyk klasyków, lekko kwaśny, ale złamany słodyczą cukru, z zachowanymi skórkami owoców i nieco żelową konsystencją. Sprawdźcie ten przepis, a przy okazji wypróbujcie prosty trik na drylowanie góry mirabelek. 

Jak szybko wydrylować mirabelki do dżemu? 

Ten dżem jest krótko gotowany, by zachować skórki mirabelek. Wiele owoców, które zamieniają się w dżemy, całkowicie traci w trakcie gotowania skórkę. W dżemie mirabelkowym skórki są ważne. Zawarta w nich pektyna skraca czas ich gotowania. 

Mirabelki można drylować nożykiem lub za pomocą szpilki do koków. Wbijcie jej zaokrąglony koniec w owoc w miejscu ogonka i szybkim ruchem usuńcie pestkę. Jeśli macie dorodne owoce, pójdzie to naprawdę sprawnie. Wypróbujcie. 

Zobacz także:

Przepis na złoty dżem z mirabelek 

Składniki: 

  • 2 kg mirabelek 

  • 600-700 g cukru (Ilość cukru zależy od kwaśności owoców) 

  • Opcjonalnie i dodatkowo: 30 g pektyny owocowej 

Sposób przygotowania: 

  1. Mirabelki umyjcie i wydrylujcie (nożem lub szpilką do koków). Umieśćcie je w garnku. 

  1. Owoce zasypcie cukrem, a na wierzch wsypcie pektynę. Cukier i pektynę wymieszajcie razem.  

  1. Gotujcie około 5 minut od zagotowania.  

  1. Gorący dżem przełóżcie do wyparzonych, suchych, gorących słoików i od razu zakręćcie. Ten dżem nie wymaga pasteryzowania ani odwracania do góry dnem słoików. 

Dżem mirabelkowy najlepiej smakuje rozsmarowany po prostu na świeżym wiejskim chlebie z masłem. Można też dodawać go do gofrów i ciast. Koniecznie spróbujcie. Smacznego! 

Źródło: chillibite.pl