Czy osoby zaszczepione powinny mieć specjalne przywileje? W Izraelu mogą chodzić do restauracji. Czy to samo powinno być u nas?
Adobe Stock
Newsy

Czy osoby zaszczepione powinny mieć specjalne przywileje? W Izraelu mogą chodzić do restauracji. Czy to samo powinno być u nas?

W Izraelu osoby zaszczepione na koronawirusa zyskają specjalne uprawnienia. Czy Polskę czeka to samo?
Hubert Rój
marzec 31, 2021

Akcja szczepień w Polsce wchodzi w decydującą fazę. Niedawno premier Mateusz Morawiecki chwalił się 6 milionami przeprowadzonych szczepień.

By nadać akcji większą dynamikę, planowane są szczepienia nie tylko w przychodniach i w szpitalach, ale także w takich miejscach jak zakłady pracy czy nawet apteki.

Wzrasta więc liczba osób zaszczepionych w polskim społeczeństwie. W związku z tym, pojawiają się pytania, czy powinny one dostać z tego tytułu specjalne przywileje.

Kotlety schabowe bez bułki tartej

Co zyskają osoby zaszczepione w Izraelu?

Tą drogą podążyły władze chociażby Izraela, w którym już miesiąc temu zaszczepionych było już ponad 50% obywateli.

Co da status osoby zaszczepionej Izraelczykom? Oto niektóre z przywilejów, które dostaną osoby zaszczepione w Izraelu:

  • Możliwość udziału w wydarzeniach kulturalnych – kina, teatry, opery, koncerty, wystawy itp.
  • Możliwość zjedzenia posiłku przy stoliku w restauracji
  • Wyłączenie z obowiązku kwarantanny po kontakcie z osobą zarażoną SARS-Cov-2
  • Dostęp do zakupów w galeriach handlowych

Tak będą wyglądały korzyści posiadania tzw. zielonego paszportu covidowego w postaci aplikacji na telefon czy też karty magnetycznej w Izraelu.

Czy w Polsce osoby zaszczepione będą miały przywileje?

Dyskusja na ten temat powoli zaczyna się także i w Polsce. W celu zachęcenia Polaków do szczepień, rząd początkowo zapowiadał bliżej niesprecyzowane gratyfikacje dla szczepionych.

Kiedy szczepienie weszło już na pełne obroty, premier Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski, a także koordynator akcji szczepień z ramienia rządu Michał Dworczyk, wycofali się rakiem z tych zapowiedzi.

Zobacz także

Ostatnie wypowiedzi przedstawicieli rządu jasno dają do zrozumienia, że raczej nie ma co się spodziewać na specjalne traktowanie dla osób zaszczepionych.

Dostaną one jedynie tzw. status osoby zaszczepionej, który jednak nie będzie niósł za sobą żadnych przywilejów poza poczuciem bezpieczeństwa.

Czy inne kraje Unii Europejskiej wprowadzą przywileje dla osób zaszczepionych?

Rządzący tłumaczą się niechęcią do dzielenia obywateli, którzy jak na razie nie w pełni mają nawet dostęp do szczepionek.

Na pewno wpływ na tego rodzaju stanowisko rządu ma także zdanie Polaków. Duża część naszego społeczeństwa po prostu nie chce szczepić się na COVID-19.

Podobne nastroje co do nadawania przywilejów osobom zaszczepionym, panują także w krajach Unii Europejskiej. Żaden kraj wspólnoty nie zdecydował się jak na razie na takie rozwiązanie.

Co sądzicie o nadawaniu specjalnych uprawnień osobom, które przeszły już szczepienie na COVID-19?

 

Komentarze