Mleko jest doskonałym źródłem białka, wapnia i witaminy D, których osoby starsze potrzebują, aby utrzymać zdrowe kości, zachować siłę mięśni i zapobiegać osteoporozie. Napój ten może również odgrywać istotną rolę w zmniejszaniu ryzyka zachorowania na raka okrężnicy i regulowaniu ciśnienia krwi. Osoby starsze powinny jednak uważać na spożycie mleka w jednej sytuacji. Chodzi o nietolerancję laktozy.

Czym jest nietolerancja laktozy?

Nietolerancja laktozy to dość powszechny w społeczeństwie stan, w którym osoby nie są w stanie w pełni strawić rodzaju cukru (laktozy) zawartego w mleku. W efekcie mają biegunkę, gazy i wzdęcia po jedzeniu lub piciu produktów mlecznych.

Stan, który jest również nazywany zespołem złego wchłaniania laktozy, jest zwykle nieszkodliwy, ale jego objawy mogą być dotkliwe i nieprzyjemne. 

Najczęstsze oznaki nietolerancji laktozy zwykle zaczynają się od 30 minut do dwóch godzin po zjedzeniu lub wypiciu pokarmów zawierających laktozę i należą do nich:

Zobacz także:

  • biegunka
  • nudności (a czasem wymioty)
  • skurcze żołądka
  • wzdęcia
  • gazy

Seniorzy z nietolerancją laktozy mogą się uskarżać na nasilone dolegliwości związane z obecnością tego stanu. Niektóre osoby, które od lat piją mleko, mogą nie zdawać sobie nawet sprawy, że to właśnie ono jest przyczyną ich nagłego rozstroju żołądkowo-jelitowego. Problemy z trawieniem mleka mogą również uniemożliwić seniorom prawidłowe wchłanianie wapnia i innych składników odżywczych.

Osobom starszym z nietolerancją laktozy, zaleca się sięganie po fermentowane produkty mleczne, takie jak jogurt, kefir, mleko ukwaszone, ponieważ po ich spożyciu nie występują wyżej wymienione objawy.

Dlaczego seniorzy powinni pić mleko?

  • Mleko to doskonałe źródło białka. Czy wiecie, że jedna szklanka mleka zapewnia prawie jedną piątą zapotrzebowania na białko, którego seniorzy potrzebują każdego dnia? Mleko jest pełne białek, które są niezbędne do budowy zdrowej skóry, włosów i komórek mięśniowych w całym ciele.
  • Mleko dostarcza dużej ilości wapnia. Jednym z kluczowych powodów, dla których nabiał jest często polecany osobom starszym, jest jego wysoka zawartość wapnia. Porcja nabiału zawiera 276 miligramów wapnia, a seniorzy potrzebują 1200 miligramów wapnia każdego dnia. Wapń jest kluczowy dla utrzymania zdrowych kości. Bez odpowiedniego spożycia wapnia u osób starszych może rozwinąć się osteoporoza - stan, który powoduje, że kości stają się kruche i łamliwe.

Ile mleka dziennie mogą pić seniorzy?

Z uwagi na to, że mleko jest ciężkostrawne, nie należy przesadzać z jego spożywaniem. Seniorzy mogą spokojnie pić ok. dwóch szklanek mleka dziennie, ale powinni ograniczyć tę ilość, jeśli wystąpią u nich jakiekolwiek objawy niepożądane. 

Źródło: zdrowie.radiozet.pl