Czy od soboty może nas czekać nas luzowanie obostrzeń? Czy w końcu zostaną otwarte wszystkie sklepy? Prof. Horban wyjaśnia
AdobeStock
Newsy

Czy od soboty może nas czekać luzowanie obostrzeń? Czy w końcu zostaną otwarte wszystkie sklepy? Prof. Horban wyjaśnia

Już za 3 dni koniec lockdownu. Czy to oznacza, że wszystkie sklepy ponownie się otworzą? Sprawdźcie.
Katarzyna Wyborska
kwiecień 06, 2021

Do 9 kwietnia 2021 trwa w Polsce kolejny lockdown. Jego wprowadzenie było konieczne ze względu na rekordową dobową liczbę zakażeń koronawirusem. Szpitale są przepełnione i w wielu z nich nie ma już miejsca dla kolejnych chorych, którzy wymagają podawania tlenu albo nawet podłączenia do respiratora. Do tego dochodzą ludzie chorzy na inne choroby, którzy również wymagają leczenia szpitalnego. W tej sytuacji rząd zdecydował się na lockdown, który niedługo się kończy. Czy sytuacja ustabilizowała się już na tyle, by wszystkie sklepy zostały ponownie otwarte? Sprawdźcie szczegóły.

Kotlety schabowe bez bułki tartej

Zapowiedzi godziny policyjnej

Trudno nie odnieść wrażenia, że rząd przy wprowadzaniu obostrzeń, nie kieruje się tylko sytuacją epidemiczną w kraju, ale także nastrojami społecznymi. Przed świętami wielkanocnymi pojawiały się głosy, że minister zdrowia rozważa wprowadzenie na ten czas godziny policyjnej. Spotkało się to z gigantycznym sprzeciwem społeczeństwa i godziny policyjnej nie ogłoszono. Zalecano za to, by Wielkanoc spędzać w jak najwęższym gronie – najlepiej tylko z domownikami.

Zobacz także

Kiedy otwarcie sklepów?

Skoro lockdown kończy się już za 3 dni, Polacy chcieliby wiedzieć czy to oznacza, że od poniedziałku będą już mogli normalnie zrobić zakupy w sklepach, które teraz zostały zamknięte. Mowa o galeriach handlowych, sklepach budowlanych, meblowych i ze sprzętem RTV. Profesor Andrzej Horban, jeden z ekspertów na których powołuje się rząd, szczerze powiedział, że nie wie czy sklepy zostaną otwarte po zakończeniu lockdownu. Dziwi fakt, że zostało tak mało czasu, a nadal nic nie wiadomo – z pewnością niecierpliwią się zwłaszcza przedsiębiorcy, którzy są właścicielami zamkniętych placówek.

Niepewna majówka

Niestety, podobno sytuacja w Polsce jest bardzo nieciekawa. Podczas, gdy w sąsiednich krajach coraz więcej osób jest zaszczepionych i niektóre państwa rozważają stopniowe znoszenie obostrzeń (jak np. Wielka Brytania), Polska jest jednym z krajów najgorzej radzących sobie z koronawirusem. Mówi się nawet o tym, że rząd nie wyklucza wprowadzenia godziny policyjnej na majówkę! Czy takie plany dojdą do skutku?

Czytaj także:

 

Komentarze