Jeszcze niedawno fiskus twierdził, że posiłki finansowane załodze przez pracodawcę, nie podlegają opodatkowaniu. Teraz zmienia zdanie i kompletnie inaczej tłumaczy korzyści płynące z postawienia pizzy przez szefa pracownikom. Kto na tym korzysta: pracodawca czy pracownik? I kto poza cena posiłku będzie musiał zapłacić od tego podatek?

Czy zapłacimy podatek od obiadu w pracy?

Krajowa Informacja Skarbowa jeszcze niedawno twierdziła, że zakup jedzenia pracownikom nie podlega PIT. Teraz niespodziewanie ogłosiła nową interpretację podatkową dotyczącą np. zamówienia pizzy dla pracujących do późna członków załogi. W nowej interpretacji skupia się na tym, że pracownik niezależnie od tego czy pracuje w zakładzie pracy, czy w domu, musi zapewnić sobie wyżywienie. Jeśli robi to za niego pracodawca, to zwalnia go z tego obowiązku i przysparza korzyść w postaci pieniędzy zaoszczędzonych na kupowanie jedzenia.

Fiskus uważa, że takie sfinansowanie posiłku jest korzyścią dla pracownika, która powinna zostać doliczona do wynagrodzenia, od którego to dochodu powinien być odprowadzony podatek.

Koszt zakupionych przez pracodawcę dla pracowników posiłków stanowi dla tych pracowników przychód z tytułu nieodpłatnego świadczenia, więc podlega opodatkowaniu – twierdzi dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

Czy sfinansowanie posiłku załodze to korzyść dla pracowników, czy pracodawcy? To kluczowe pytanie

Z taką interpretacją nie zgadzają się prawnicy. Uważają, że finansując posiłek pracownikowi, właściciel zakładu ponosi własną korzyść.

Zobacz także:

  • Po pierwsze, nie odrywa pracowników od pracy, zwiększa tym samym wydajność i poprawia organizację pracy.
  • Po drugie zapewnienie posiłków w niektórych sytuacjach jest obowiązkiem pracodawcy. Dotyczy to sytuacji, gdy pracownicy nie mogą odejść od maszyn, żeby zjeść, nie mogą też jeść przy stanowiskach pracy.
  • Trzecim powodem, dla którego prawnicy i pracodawcy nie zgadzają się z powstałym obowiązkiem podatkowym, jest to, że zakład organizując i finansując posiłki pracownicze, staje się atrakcyjniejszym pracodawcą. To on w takiej sytuacji zdobywa korzyść z podjętego działania.

Mówi o tym w rozmowie z INNPoland  Aneta Skowron, adwokatka w zespole podatków dochodowych GWW:

Głównym problemem jest ustalenie, czy finansowanie posiłków dla pracowników może być uznane za świadczenie spełniane w ich interesie, czy też jest to świadczenie spełniane w interesie pracodawcy – zgodnie z wytycznymi zawartymi w wyroku Trybunału Konstytucyjnego. 

Wprowadzenie zmian w interpretacji przepisów podatkowych zdaniem ekspertów doprowadza do chaosu prawnego, generuje problemy i nieprawidłowości w stosowaniu prawa. Wzywają więc fiskusa do uporządkowania własnych przepisów.

Źródło: Innpoland.pl, Money.pl