Czy naprawdę potrzebujemy na Wigilię aż 12 potraw?  Oto jak je zrobić bez wysiłku (tyt. na końcu)
Adobe Stock
Newsy

Czy naprawdę potrzebujemy na Wigilię aż 12 potraw? Jeśli uważacie, że tak, zróbcie je prościej

Podpowiadamy jak zmienić tradycję przejadania się i tycia podczas świąt. Te sprawdzone porady zaoszczędzą też pieniądze i czas.

Kiedyś na wigilijną kolację przygotowywało się 7 potraw, które symbolizowały 7 dni tygodnia. Później liczbę dań zwiększono do 9 – to tyle, ile w wierze katolickiej jest chórów anielskich. Znacznie później powstał zwyczaj 12 potraw. Tę liczbę kojarzono z bogactwem, a 12 potraw na stole to prawdziwie bogata i wystawna uczta. Tłumaczenie 12 dań, dwunastoma apostołami było wtórne, do pojawienia się suto zastawionego stołu. I tak na długie lata zostaliśmy ze zwyczajem przygotowywania 12 dań.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Jak zmienić tradycję przejadania się i tycia?

Tradycja to bardzo silnie działające zwyczaje, od których nie chcemy lub nie możemy się uwolnić. Ale skoro tradycja wigilijnej wieczerzy tak często się zmieniała w przeszłości, może warto kontynuować ten zwyczaj i znowu coś w tym zakresie zmienić?

Dawniej święta były takim czasem w roku, gdy rodzina przygotowywała dużo żywności, a domownicy mogli się wreszcie najeść do syta. Dziś, gdy najadamy się do syta na co dzień, powinniśmy raczej myśleć, jak jeść mniej i nie dodawać sobie przez ten czas dodatkowych kilogramów, które będzie nam później ciężko zrzucić.

 

Oto świąteczny stół dla każdego:

  • 12 dań – dla zwolenników tradycji
  • Drobne kęski zamiast dużych dań – dla tych, którzy dbają o linię
  • Mniej pracy – dla gospodyń, które zaczynają gotowanie tydzień wcześniej
Zobacz także
Bigos rybny z przepisu Karola Okrasy. Będzie doskonały na Wigilię

Bigos rybny z przepisu Karola Okrasy. Będzie doskonały na Wigilię

Śledzie w śmietanie wg przepisu Magdy Gessler. Spróbucie ich z gorącymi ziemniakami

Śledzie w śmietanie wg przepisu Magdy Gessler. Spróbujcie ich z gorącymi ziemniakami

Świąteczne menu degustacyjne — mniejsze porcje, mniej przygotowań, mniej jedzenia

Przede wszystkim zaplanujcie dania wigilijne i świąteczne jednocześnie. Dzięki temu ten sam barszcz, który podacie na wieczerzę z uszkami, na świąteczny obiad wypijecie z kokilki do kulebiaka. Także farsz z kapustą i grzybami, który wykorzystacie w kulebiaku, możecie użyć do przyrządzenia pierogów. Smażąc karpia część wykorzystajcie do podania na ciepło, a część zalejcie octem i przygotujcie poświąteczne octówki.

Z tego samego śledzia, którego tylko raz wymoczycie w mleku z nadmiaru soli, możecie przyrządzić całą masę dań. W łatwy sposób z obowiązkowych 12 potraw możecie mieć już 4:

  • Klasyczny — drobno pokrojony z dodatkiem cebulki, pieprzu i oleju
  • Korzenny — z imbirem, cynamonem, goździkami, kolendrą i chili, także w oleju
  • Pod pierzynką — z cebulką, jabłkiem przykryty gęstą śmietaną
  • Smażony na zimno – obtoczone w mące małe dzwonki śledzia mocno podsmażone i podane z natką i cytryną

Przygotowując nowoczesne święta, nawet jeśli nadal uważacie, że na stole powinno stać 12 półmisków, zmieńcie podejście do porcji. Dzielcie rybę na mniejsze kawałki, lepcie mniejsze pierożki, sałatki podawajcie w mniejszych salaterkach.

Ilość dań spowoduje, że próbowanie każdego z nich i tak nasyci biesiadników. A po świętach pozostanie ich wdzięczność i niezmieniona waga.

Źródło: dziennikkłodzki.pl

Arystokraci Jan i Helena Lubomirscy zdradzili, co zjedzą na święta. Menu różni się od jadłospisu Polaków
Instagram/HelenkaScz
Newsy
Arystokraci Jan i Helena Lubomirscy zdradzili, co zjedzą na święta. Menu różni się od jadłospisu Polaków
Para arystokratów Jan i Helena Lubomirscy przygotowuje się powoli do świąt. Sprawdźcie, co pojawi się w ich świątecznym menu. Potrawy mogą was przyprawić o zawrót głowy.

Książę Jan Lubomirski-Lanckoroński i hrabianka Helena Mańkowska, planują już powoli święta. Para spędzi je w towarzystwie rodziny na zamku w Lubniewicach. Czym będą się raczyć podczas wigilijnej kolacji i pozostałych dni świąt? Sprawdźcie. Kim są Jan i Helena Lubomirscy? Jan Eugeniusz Lubomirski-Lanckoroński urodził się w 1978 w Krakowie. To polski prawnik, inwestor i działacz społeczny. Lubomirski-Lanckoroński jest kontynuatorem rodu Lanckorońskich. Pochodzi z polskiego rodu książąt Lubomirskich, herbu Szreniawa bez krzyża. W latach 2001–2013 Lubomirski był żonaty z Dominiką Kulczyk, z którą doczekał się dwójki dzieci: Jeremiego Sebastiana oraz Weroniki Konstancji. W sierpniu 2020 roku wziął ślub z pochodzącą z arystokratycznej rodziny Heleną Mańkowską. W jednym z ostatnich wywiadów para opowiedziała co nieco o swoich przygotowaniach do świąt. Z ich słów wnioskujemy, że będzie pysznie i na bogato.         Wyświetl ten post na Instagramie                       Post udostępniony przez H.S.H. Prince Jan Lubomirski (@princeslubomirskifoundation) Świąteczne menu Jana i Heleny Lubomirskich Tegoroczne święta para spędzi na zamku w Lubniewicach. Z kim będą świętować? - Dołączą do nas moi rodzice, moje dzieci z pierwszego małżeństwa - Jeremi i Weronika, być może uda nam się również pozyskać część rodziny mojej małżonki, która ma w Polsce dwóch braci - powiedział Jan w rozmowie z „Vivą!". Lubomirski z wielką dumą przyznał, że tradycja przygotowywania świątecznych dań sięga w jego rodzinie aż...

W tym regionie obchodzą i Wigilię, i Soczelnik. Oto, co znajdziecie na świątecznych stołach na Podlasiu
Wikipedia Commons
Newsy
W tym regionie obchodzą i Wigilię, i Soczelnik. Oto, co znajdziecie na świątecznych stołach na Podlasiu
W regionie dwóch wyznań zwyczaje i tradycje przenikają się od wieków. Tak obchodzone są święta Bożego Narodzenia na Podlasiu

Podlasie to region Polski, w którym celebrowane są święta Bożego Narodzenia obrządku zarówno katolickiego, jak i prawosławnego. To okazja do obserwowania na jednym terenie różnych tradycji, zwyczajów oraz spróbowana różnych dań nieznanych w innych regionach. Czym różni się opłatek od prosfory? Katolicka wigilia, jak w całej Polsce, obchodzona jest oczywiście na Podlasiu także 24 grudnia. Z kolei mieszkańcy tego regionu wyznania prawosławnego zaczynają świętować 6 stycznia. Z tego powodu  na obszarze Podlasia, zarówno w szkołach, jak i w zakładach pracy, okres świąteczny jest tak długi, jak w żadnym innym regionie kraju. Data obchodzenia świąt to jedna z nielicznych różnic pomiędzy obrzędami katolickimi i prawosławnymi. Porównując zwyczaje, a nawet świąteczne przesądy widać, że oba obrządki więcej łączy niż dzieli. Dyrektor Białostockiego Muzeum Wsi Artur Gaweł tak wyjaśniał te podobieństwa dla Faktu: - Jeżeli chodzi o katolicyzm i prawosławie to w zdecydowanej większości wierzenia i obrzędy pokrywają się, ponieważ źródło wierzeń jest takie samo, czyli chrześcijaństwo. Według polskich bożonarodzeniowych zwyczajów, biesiadnicy, siadając do wigilijnej kolacji dzielą się opłatkiem. Z kolei prawosławni mieszkańcy Podlasia na koniec czterdziestodniowego postu zasiadają do Soczelnika, odpowiednika Wigilii i dzielą się prosforą, zamiennikiem opłatka, który jednak bardziej przypomina bułeczkę niż cienki płatek ciasta. Świąteczne dania z Podlasia Wśród różnych przysmaków na podlaskich stołach, znajduje się jeden, który ze wschodu powędrował do innych regionów Polski. To kutia. Jest tradycyjną potrawą kuchni ukraińskiej, białoruskiej, rosyjskiej, litewskiej oraz dawnej polskiej kuchni...

Jarosław Kaczyński, opłatek
ONS/Pixabay, pasja1000
Newsy
Smutne święta Jarosława Kaczyńskiego. Opłatkiem podzielił się na ...
Boże Narodzenie to czas spotkań z bliskimi i ucztowania w najlepsze. Niestety nie dla wszystkich. Przez pandemię niektórzy święta spędzili samotnie. Na dodatek w dość nietypowych okolicznościach.

Wigilia mija zazwyczaj zanim na dobre się zacznie. Podobnie jak święta. Przygotowania na wszystkie świąteczne dni trwają dłużej niż sama radość z przebywania z najbliższymi. Tu jak nigdzie indziej sprawdza się znane przysłowie, że wszystko co dobre, szybko się kończy.  Boże Narodzenie Jarosława Kaczyńskiego Prezes PiS postanowił spędzić święta inaczej niż większość Polaków. Jak donosi jeden z portali internetowych Jarosław Kaczyński wybrał się bowiem na grób swoich bliskich. Lech i Maria Kaczyńscy mają symboliczny grób na warszawskich Powązkach. Kaczyński postanowił wykonać wzruszający gest, który w sposób szczególny kojarzy się z Bożym Narodzeniem. Mowa o opłatku, którym zwyczajowo Polacy dzielą się z rodziną na święta.  Skąd wziął się zwyczaj łamania opłatkiem?  Na wigilijnym stole, oprócz postnych dań, pojawia się również opłatek. Tradycja ta wywodzi się od pierwszych chrześcijan, którzy dzielili się chlebem na znak, że są wspólnotą. Przełamując się opłatkiem, dzielicie się w końcu radością, pokojem i miłością. Dzielenie się opłatkiem to symbol pojednania i przebaczenia. Jest to zwyczaj wyłącznie polski , spotykany jednak gdzieniegdzie na Litwie. Dawniej wypiekano opłatki w specjalnej formie. Dziś wystarczy mąka pszenna i woda. Możecie zrobić go w pełni samodzielnie. Nietypowe święta Kaczyńskiego Opłatkiem dzielicie się zazwyczaj z najbliższymi. Niektórzy bliskich już nie mają. Podobnie jak prezes PiS, który na opłatek musiał wybrać jak na Powązki. Właśnie tam znajduje się symboliczna mogiła upamiętniająca Lecha i Marię Kaczyńskich. Prezes PiS postanowił pomodlić się przy grobie rodziny. Jarosław Kaczyński bardzo przeżył śmierć swoich bliskich. Nie...

Helena Vondráčkova piecze słodki, tradycyjny, świąteczny chleb. Tak świętują Czesi
ONS.pl, Adobe Stock
Newsy
Helena Vondráčkova piecze słodki, świąteczny chleb. Sprawdźcie, jak świętują Czesi
Czesi jak my ubierają choinkę, ale na stole stawiają jedno danie, którego my byśmy nie zaakceptowali. Nie zgadniecie jakie.

Choć w Czechach liczba ateistów przekracza liczbę katolików, święta Bożego Narodzenia są obchodzone w większości domów. Nasi sąsiedzi podkreślają kultywowanie tradycji, a nie wiary. Przed świętami Czesi jak my ubierają choinkę i przygotowują świąteczne dania. Co gotują na wigilię? Boże Narodzenie po czesku Na początku grudnia Czesi ścinają gałązki czereśni, jabłoni i forsycji i umieszczają je w ciepłych piwnicach. Kilka dni przez Bożym Narodzeniem schodzą do piwnicy, żeby sprawdzić, czy gałązki już zakwitły. Według ludowych wierzeń takie kwiaty, to dobra wróżba na następny rok. A jakie dania szykują nasi sąsiedzi na święta? Nie uwierzycie, ale obok smażonego karpia, jednym z ważniejszych dań jest... kotlet schabowy. Serwuje się go z sałatką ziemniaczaną podawaną z drobno posiekanymi jajkami, ugotowanymi na twardo i majonezem. Na wigilijnym stole zawsze też są suszone owoce, łuskane orzechy oraz ciasta i ciasteczka. Przepis na jedno z ciast zdradziła czeska piosenkarka dobrze znana także w Polsce, legendarna Helena Vondráčkova.         Wyświetl ten post na Instagramie                       Post udostępniony przez Helena Vondráčková ® (@helenavondrackovacz) Przepis na „Vánoční štola" - świąteczny chlebek wg. Heleny Vondráčkovej "Vánoční štola" to tradycyjny czeski świąteczny chlebek, przypominający nieco struclę. Przygotowuje się go z ciasta drożdżowego. Składniki: 2 jajka 1 kg mąki pszennej 150 g cukru 380 g miękkiego masła Pół szklanki mleka 1...