Czy najbliższa niedziela jest handlowa? Sprawdźcie, kiedy możecie zrobić zakupy
AdobeStock
Newsy

Czy najbliższa niedziela jest handlowa? Sprawdźcie, kiedy możecie zrobić zakupy

Czy 28 sierpnia w niedzielę będzie można zrobić zakupy? Dowiedzcie się, kiedy wypada najbliższa niedziela handlowa.

Odkąd od 2020 roku zaczął obowiązywać zakaz handlu we wszystkie niedziele (poza kilkoma wyjątkami), można powiedzieć, że klienci sklepów przyzwyczaili się już do tego, że w ostatni dzień tygodnia nie zrobią zakupów.

Do tego stopnia, że zapominają o wyjątkach ujętych w ustawie - a tych jest kilka i pomimo zakazu kilka razy w roku można zrobić zakupy w niedzielę. Niedługo przypada taki dzień, dlatego warto sprawdzić, kiedy wybrać się do sklepu.

Czy 28 sierpnia jest niedziela handlowa?

Wrzesień za pasem, a to oznacza początek roku szkolnego dla tysięcy uczniów w Polsce. Rodzice muszą kupić wyprawki, książki, zeszyty, ubrania i wszystkie inne rzeczy niezbędne dla każdej uczennicy i ucznia. Choć na skompletowanie takiego zestawu rodzice mieli całe wakacje, najczęściej bywa tak, że biegną z dziećmi na zakupy dopiero pod sam koniec sierpnia. 

Autorzy ustawy o zakazie handlu w niedzielę pewnie zdawali sobie sprawę z tego, że tuż przed początkiem września nastąpi szturm na sklepy, dlatego umożliwili działalność handlową właśnie 28 sierpnia, czyli w ostatnią niedzielę przed rozpoczęciem roku szkolnego. Nie martwcie się więc, że nie zdążycie kupić wyprawki do szkoły dla dzieci - macie na to cały nadchodzący weekend.

A kiedy jeszcze będzie można zrobić zakupy w niedzielę w tym roku? Do końca 2022 roku czekają nas jeszcze 3 niedziele handlowe, tj.:

  • 28 sierpnia

  • 11 grudnia

  • 18 grudnia

Nie dziwi, że aż dwie niedziele handlowe wypadają w jednym miesiącu właśnie w grudniu - w końcu to czas gorączki zakupów przed świętami.

Zobacz także
Biedronka rezygnuje z handlu w niedzielę? Przyczyny zamkniętych sklepów 7 sierpnia

Biedronka jednak rezygnuje z handlu w niedzielę? 7 sierpnia sklepy były zamknięte

Pracownicy sklepów spożywczych stracą pracę. Efekty zakazu handlu zbierają żniwa?

Pracownicy sklepów spożywczych stracą pracę. Efekty zakazu handlu zbiorą żniwa?

Rząd zapowiada uszczelnienie przepisów 

Choć zakaz handlu w niedzielę obowiązuje już dość długo, sieci handlowe wciąż starają się obejść ten przepis, by móc otworzyć swoje sklepy w ostatni dzień tygodnia. Był czas, w którym supermarkety zaczęły działać jako punkty pocztowe, jednak jest to już niemożliwe przez wprowadzenie odpowiedniego zapisu w ustawie.

Kolejne pomysły polegające na wypożyczaniu książek czy sprzętu sportowego nie weszły w życie z powodu kontroli przeprowadzanych przez organizacje państwowe.

Informowaliśmy już o tym, że minister Marlena Maląg zapowiada dialog z branżą handlową w celu „wytłumaczenia” przedsiębiorcom, że zakaz handlu jest potrzebny i nie powinni próbować go obchodzić.

Źródło: businessinsider.pl 

Magda Gessler odpowiada na pytania

niedziele handlowe 2021
AdobeStock
Newsy
Czy 7 lutego przypada niedziela handlowa? Które sklepy spożywcze będą otwarte? Sprawdźcie
Kiedy przypadają niedziele handlowe w 2021 roku? Czy 7 lutego sklepy będą otwarte? Wszystkiego dowiecie się z tego artykułu.

Od 2017 roku w Polsce obowiązuje zakaz handlu w niedzielę. Wprowadzano go stopniowo kilka lat. Najpierw handel był zakazany tylko w jedną niedzielę w miesiącu. Rok później w dwie niedziele miesięcznie, następnie tylko jedna niedziela była handlowa, a od 2020 roku zakaz obowiązuje przez cały rok, z kilkoma wyjątkami. Na przykład w grudniu handlowe były aż trzy niedziele, ze względu na duży ruch klientów przed świętami Bożego Narodzenia. Również w 2021 roku przewidziane są pewnie wyjątki w ustawie – w zeszłym tygodniu można było zrobić zakupy w niedzielę. Czy w ten weekend zakupy będą możliwe? Sprawdźcie koniecznie! Zakupy w pandemii Przez pandemię koronawirusa sklepy są cały czas otwierane i zamykane. A nawet, jeśli są otwarte, to z pewnymi ograniczeniami – do środka może wejść ograniczona liczba osób. Prowadzi to do absurdów, gdy w sklepie znajduje się garstka klientów, a reszta stoi w ścisku przed wejściem czekając. Przedsiębiorcy apelują do rządu o zniesienie zakazu handlu w niedzielę z powodu strat, jakie ponieśli przez pandemię koronawirusa. Przekonują, że tylko w ten sposób będzie można szybciej postawić gospodarkę kraju na nogi. W końcu Polacy płacąc za zakupy odprowadzają jednocześnie podatki, które są niezbędne do tego, by kraj funkcjonował prawidłowo. Mniej zakupów oznacza mniej wpływów z podatków. Czy Polska może sobie na to pozwolić? Czy 7 lutego zrobimy zakupy? Tydzień temu była niedziela handlowa. Czy jutro też będzie można zrobić zakupy? Otwarto już galerie handlowe, więc z pewnością wielu ludzi chce się dowiedzieć, czy możliwe będzie wyjście na zakupy. Niestety, musimy ich rozczarować – niedziela 7 lutego jest niehandlowa. Co więcej, w lutym nie będzie żadnej niedzieli handlowej. Najlepiej zanotujcie sobie listę poniżej, gdzie zawarte są...

6 grudnia niedziela handlowa
AdobeStock
Newsy
Wciąż nie wiadomo na 100% czy w niedzielę 6 grudnia zrobimy zakupy
Zaplanowaliście już zakupy 6 grudnia? Mamy złą wiadomość - decyzja o uchyleniu zakazu handlu tego dnia wciąż nie jest zatwierdzona.

Gdy gruchnęła wiadomość o tym, że galerie handlowe zostały otwarte, Polacy natychmiast ruszyli na zakupy. Wielometrowe kolejki przywodzą na myśl minione czasy, gdy trzeba było odstać swoje przed każdym sklepem. Dlaczego ludzie rzucili się do galerii handlowych, skoro zapowiedziano, że w grudniu będą aż trzy handlowe niedziele i powinniśmy spokojnie zrobić świąteczne zakupy? Trzecia handlowa niedziela? Niepokój wśród Polaków jest jak najbardziej uzasadniony. Przyzwyczailiśmy się już do tego, że przepisy są uchwalane kilka godzin przed ich wejściem w życie, a w dodatku do ostatniej chwili nie wiadomo jakie decyzje podjęli rządzący. Dlatego nie dziwi, że gdy tylko otwarto znów sklepy, to Polacy pobiegli zrobić zakupy – nie wiadomo, czy niedługo znów nie zostaną zamknięte, a przecież trzeba kupić prezenty na święta! Żyjemy w bardzo ciekawych czasach i nasze przyzwyczajenia zostały postawione na głowie. Rząd obiecał trzecią handlową niedzielę w tym miesiącu – jednak czy nowe zarządzenie dojdzie do skutku? Na ostatnią chwilę Okazuje się, że przepis zezwalający na handel w niedzielę 6 grudnia wciąż nie jest uchwalony. Musi jeszcze przejść przez Senat, który zbierze się pod koniec tego tygodnia, oraz zostać podpisany przez prezydenta Andrzeja Dudę. Raczej wszystko powinno się odbyć bezproblemowo, jednak podejmowanie decyzji na ostatnią chwilę niepokoi przedsiębiorców, którzy tak naprawdę prawdopodobnie dopiero w piątek będą na 100% wiedzieli, czy w niedzielę 6 grudnia będą mogli otworzyć sklepy. Przepis uzyskał poparcie wszystkich zrzeszonych pracodawców oraz dwóch największych związków zawodowych. Przeciwna jest tylko „Solidarność”, której zawdzięczamy obowiązujący od 2017 roku zakaz handlu w niedzielę. Wybierzecie się na zakupy 6 grudnia?

Rząd wytłumaczy handlowcom, że zakaz handlu jest potrzebny? "To czas dla rodziny, na modlitwę"
Kancelaria Premiera/Flickr
Newsy
Rząd wytłumaczy handlowcom, że zakaz handlu jest potrzebny? „To czas dla rodziny, na modlitwę"
Sieci handlowe wciąż szukają sposobu na obejście przepisów o zakazie handlu w niedzielę, co nie podoba się politykom. Minister Marlena Maląg zapowiedziała, że odbędą się rozmowy z branżą na ten temat.

Zakaz handlu w niedzielę obowiązuje w Polsce już 4 lata, jednak wciąż wzbudza kontrowersje. Nie każdy jest zadowolony z tego przepisu, a już najmniej podoba on się przedsiębiorcom, którzy nieustannie szukają sposobu na to, by zakaz ominąć. Przez jakiś czas udawało się to dużym sieciom handlowym, które, zgodnie z przepisami, zaczęły oferować usługi pocztowe, dzięki czemu ich sklepy mogły być otwarte w niedzielę. Nie spodobało się to jednak rządowi, który wprowadził nowy zapis mówiący o tym, że konieczne jest wykazanie, iż dochód z działalności pocztowej wynosi aż 40% całości, by otwarcie sklepu w niedzielę było możliwe. Wobec tego handlowcy szukają kolejnych sposobów na obejście przepisów, a rząd - na ich uszczelnienie. Teraz minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg zapowiada, że chce porozmawiać na ten temat z branżą handlową.  Jak sklepy obchodzą zakaz handlu? Na skutek kombinacji sieci handlowych powstały więc nowe zapisy w ustawie, które uniemożliwiły wykorzystanie furtek w prawie. Niedawno pojawiły się nowe pomysły - w niektórych sklepach można na przykład wypożyczyć książki, sprzęt sportowy albo zamówić jedzenie na miejscu. Oferowanie takich usług sprawia, że dana placówka może prowadzić działalność handlową w niedzielę.  Minister zwraca się do handlowców i chce rozmów  Po tylu próbach obejścia zakazu handlu i ilości klientów w sklepach otwartych w niedzielę można by pomyśleć, że może jednak Polacy wcale tak bardzo tego zakazu nie chcą i chętnie zrobiliby zakupy we wszystkie dni tygodnia. Politycy jednak nie doszli jeszcze do takich wniosków i wolą najpierw porozmawiać z branżą handlową na ten temat, by przekonać przedsiębiorców do tego, że zakaz handlu w niedzielę jest słuszny i potrzebny. Oddajmy głos pani minister: – Ten dzień powinno się...

Niedziela handlowa: czy 25 kwietnia zrobicie zakupy spożywcze?
Adobe Stock
Newsy
Niedziela handlowa: czy 16 maja zrobicie zakupy spożywcze?
W 2021 roku zaplanowano zaledwie 7 niedziel handlowych. Czy sklepy będą otwarte w niedzielę 16 maja?

Za tydzień, 23 maja, sklepy na pewno będą zamknięte, bo są Zielone Świątki. Czy w takim razie jutro, 16 maja, zrobimy zakupy? Jeśli spojrzycie na tegoroczny kalendarz, pól z hasłem „niedziela handlowa” jest w nim jak na lekarstwo, bo zaledwie siedem. To oczywiście pokłosie decyzji większości parlamentarnej sprzed paru lat. Ustawodawcy z roku na rok „podkręcali śrubę” i ograniczali niedziele handlowe. Które sklepy są otwarte w niedziele? W 2021 roku takich kalendarzowych pozycji pozostało już naprawdę niewiele. Wciąż czynne pozostają w niedziele sklepy, w których za ladą stanie właściciel. Innym zwolnieniem z obowiązku zamknięcia sklepu w niedzielę jest funkcjonowanie danej placówki jako punktu pocztowego. W ten sposób od samego początku funkcjonowania ustawy o niedzielach handlowych przepis omijają skutecznie takie sklepy jak m.in. Żabka, Delikatesy Centrum, Lewiatan i wiele innych, mniejszych sieci spożywczych. Ostatnio do tej grupy doszła kolejna sieć sklepów, która będzie otwarta w niedziele . O tym,  jak dokładnie działa mechanizm wykorzystywania takich luk w prawie za pomocą patentu z punktem pocztowym , pisaliśmy w jednym z naszych poprzednich artykułów. Czy 16 maja to niedziela handlowa? 16 maja to niedziela niehandlowa, co oznacza, że otwarte będą jedynie sklepy przy stacjach benzynowych, a także niektóre mniejsze sklepy osiedlowe czy sklepy franczyzowe takie jak Żabki, czy Lewiatany. Ostatnią niedzielą handlową był 25 kwietnia.  Oto lista pozostałych niedziel handlowych w 2021 roku: 27 czerwca 29 sierpnia 12 grudnia 19 grudnia Jeszcze w trakcie trwania drugiej fali pandemii koronawirusa, głośno było o planach rządu w kontekście zawieszenia funkcjonowania ustawy o zakazie handlu w niedzielę. Wbrew oczekiwaniom...