gotowanie rosołu
Adobe Stock
Newsy

Czy na pewno powinno się zbierać szumowiny z rosołu? Będziecie zaskoczeni

Podczas gotowania rosołu, zazwyczaj z góry zbiera się szum. Zbiera się go w celu uzyskania przejrzystego wywaru. Jednak ten zabieg nie do końca jest zalecany, gdyż wówczas usuwa się cenny składnik.

Aromatyczny rosół to nie tylko świetny pomysł na niedzielny obiad, ale także doskonały lek na przeziębienie. Dzięki składnikom, z jakich się składa, ma wiele wartości, które sprzyjają pozytywnemu funkcjonowaniu organizmu. Powstająca szumowina na wierzchu jest przez wiele osób usuwana. Jednak nie zawsze to jest dobry krok.

Kotlety schabowe bez bułki tartej

Historia rosołu

Bulion powstał na skutek długiego gotowania mięsa w wodzie, które w następstwie było konserwowane poprzez solenie oraz suszenie. Z czasem do gotującego się wywaru zaczęto dodawać warzywa. Rosół na większą skalę zyskał popularność w czasach PRL-u. Jest uznawany za jedno z tradycyjnych polskich potraw, które pojawiają się na stole nie tylko od święta, ale i na co dzień.

Przygotowanie bulionu

Ugotowanie wywaru warzywno-mięsnego nie należy do najtrudniejszych czynności, aczkolwiek należy pamiętać o kilku kluczowych kwestiach. Przede wszystkim w tej potrawie liczy się czas. Im dłużej się gotuje, tym bardziej bulion jest wyrazisty i bardziej aromatyczny. Kolejną zasadą są składniki. Dobry rosół powinien być ugotowany na mięsie ze sprawdzonego źródła. Najlepszym wyborem jest wiejski, ekologiczny kurczak, gdyż wówczas macie pewność iż nie zawiera zbędnych dodatków w składzie. Ugotowany z niego wywaru będzie miał zdecydowanie bogatszy smak niż z mięsa kupionego w osiedlowym sklepie. Inną sprawą są warzywa. Ważne jest, aby było ich dużo, dzięki temu rosół będzie miał więcej cennych składników. Do przyrządzenia rosołu należy przygotować takie produkty jak marchewki, korzeń pietruszki, seler, por oraz opalana nad ogniem cebula. Nieodzownym składnikiem bulionu są również przyprawy, które podkreślają cały aromat. Poprzez odpowiednią proporcję rosół jest delikatny, aromatyczny, a przede wszystkim pełen cennych wartości.

Właściwości zdrowotne rosołu

Wywar warzywno-drobiowy dzięki odpowiedniej kompozycji składników ma wiele wartościowych właściwości. Wpływają one pozytywnie na funkcjonowanie organizmu, a także poprawiają działanie niektórych narządów. Dzięki wielu składnikom oraz odpowiedniej obróbce termicznej rosół idealnie sprawdza się w chłodniejsze dni, gdyż doskonale rozgrzewa. Poza tym wspomaga osłabiony przez przeziębienie organizm i poprawia stan osłabionych kości czy stawów.

Szumowina z rosołu

Podczas gotowania mięsa na wierzchu często zbiera się szum, zwany również szumowiną. To są ścięte białka z gotowanych składników. Wraz z ich wyrzuceniem, usuwa się również cenny kolagen, który może być pomocny dla obolałych stawów bądź poprawy stanu skóry. Z czasem opada on na dno. Zachowując ten szum, zatrzymujecie również wartościowe składniki dla organizmu. Mogą one pomóc  w jego odnowie i regeneracji.  Dlaczego  najczęściej usuwa się szumowinę? Głównie po to, aby uzyskać klarowny wywar.

Komentarze