Czego używacie do mycia naczyń - gąbki czy szczotki? Jeden z tych przedmiotów jest pełen groźnych bakterii. Naukowcy z Norwegii zbadali przybory kuchenne codziennego użytku by sprawdzić, gdzie bakterii gromadzi się najwięcej. Rezultaty są wprost szokujące. 

Czy mycie naczyń gąbką jest higieniczne?

Niestety, odpowiedź na to pytanie brzmi krótko - nie. Z badania opublikowanego w Journal of Applied Microbiology wynika, że to właśnie gąbki do naczyń są siedliskiem bakterii w kuchni.

Na szczotkach do szorowania naczyń bakterii jest znacznie mniej z jednego powodu - szczotki mają szansę wyschnąć po użyciu, w przeciwieństwie do gąbek, które są cały czas wilgotne. A wilgoć i ciepło to idealne środowisko dla różnych drobnoustrojów. W efekcie, w waszych gąbkach do naczyń mogą się znajdować takie bakterie, jak:

Zobacz także:

  • Klebsiella pneumoniae - może powodować zapalenie płuc

  • Escherichia coli - wywołuje gwałtowne w przebiegu schorzenia układu pokarmowego

  • Proteus - odpowiada za zakażenia układu moczowego

  • Campylobacter jejuni - powoduje ostre zapalenie jelit i żołądka

Umycie gąbki nie pomoże 

Jeżeli pomyśleliście, że może wystarczy po prostu wyczyścić porządnie gąbkę, którą myjecie naczynia, odpowiadamy - nic to nie da. Jak zauważa Trond Møretrø, naukowiec z Nofima (norweski instytut badań nad żywnością), praktycznie nie da się uniknąć rozwoju niebezpiecznych drobnoustrojów na gąbkach kuchennych.

Jedynym rozwiązaniem jest jej codzienne wymienianie. Wniosek jest taki, że należy jak najczęściej wyrzucać gąbki i wymieniać je na nowe, by uchronić się przed ryzykiem zakażenia różnymi chorobami powodowanymi przez bakterie żyjące w gąbkach. 

Czym lepiej myć - szczotką, czy gąbką?

Z badań wynika, że choć zarówno gąbki jak i szczotki do naczyń są siedliskiem bakterii, to te drugie zawierają ich o wiele mniej.

Ponieważ szczoteczka bardzo szybko schnie, szkodliwe bakterie wyginą. Ponadto większość szczoteczek ma rączkę, która w przeciwieństwie do gąbek zapobiega bezpośredniemu kontaktowi dłoni z potencjalnie szkodliwymi bakteriami:

- Zachęcam do wypróbowania szczotki przy kolejnej planowanej wymianie gąbki – mówi autor badania.

Źródło: zdrowie.wprost.pl, parenting.pl