Nie jecie śniadań, bo nie macie na nie rano czasu? Przekąszacie coś w biegu, najlepiej nie wymagającego przygotowywania? Na przykład kupione wczoraj śliwki, które leżą na talerzu w kuchni, pięknie wyglądają i zachęcają do zjedzenia?

Czy to dobry pomysł, czy może wielki błąd, złapać w biegu kilka śliwek i zjeść je w drodze do autobusu? Sprawdzamy.

Czy śliwki można jeść na czczo? 

Cóż, chciałoby się powiedzieć: zamiast śliwek zjedzcie zwykłe śniadanie! Owoce, w tym śliwki są zdrowe, ale trzeba je jeść w odpowiedni sposób, w odpowiednim czasie. Mogą być jedzone na śniadanie, pod warunkiem, że poza nimi na śniadaniowym talerzu znajdzie się coś jeszcze, np. płatki owsiane. Zawarty w nich błonnik pokarmowy przyczyni się do przedłużenia uczucia sytości po posiłku.

Bardzo pozytywnie na żołądek działają też śliwki suszone i można je jeść z samego rana, pod warunkiem, że głównym uzasadnieniem sięgania po nie na czczo, są problemy z żołądkiem. W każdym innym przypadku lepiej, zamiast wyciągać rękę po pięknie prezentujące się śliwki, zjeść normalne śniadanie, które obudzi żołądek po stanie nocnego uśpienia i dostarczy energii na pierwszą połowę dnia.

Zobacz także:

Jakie śniadanie jest zdrowe?

Mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Gdy jecie trzy posiłki dziennie, śniadanie powinno dostarczyć wam aż 30% dziennych wartości kalorycznych. To oznacza, że powinno mieć 450-660 kcal. Jeśli jecie cztery razy dziennie – śniadanie powinno zapewnić 25% dziennych kalorii.

Jakie powinno być śniadanie? Przede wszystkim urozmaicone. Komponujcie je z produktów z różnych grup żywieniowych, a więc zarówno zboża, białko zwierzęce i roślinne, dobrej jakości tłuszcze, a także owoce i warzywa.

Śniadaniowe produkty zbożowe

Wybierajcie pieczywo pełnoziarniste, płatki zbożowe, suszone owoce i orzechy

Mleko i produkty mleczne

Wybierajcie te, których zawartość tłuszczu nie przekracza 2%. Na śniadanie świetne są jogurty, ale pod warunkiem, że omijacie te z dodatkiem cukru oraz desery mleczne na bazie jogurtu. Warto też jeść sery i twarogi, które są źródłem białka i wapnia.

Warzywa i owoce

Wybierajcie świeże owoce i w warzywa sezonowe, a zimą owoce mrożone i warzywa dostępne w sklepach przez cały rok. Można je wykorzystać jako dodatek do kanapek lub przygotowywać pasty.

Wędliny, ryby i jajka

Wybierajcie chude wędliny i ryby, nie nadużywajcie jajek. Te produkty są dobrym źródłem białka zwierzęcego. ale możecie tez je zastępować białkiem roślinnym, w postaci past z roślin strączkowych.

Tłuszcze

Nie nadużywajcie masła, a używając tłuszczy zwracajcie uwagę, aby były dobrej jakości i miały jak najniższą zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych, tzw. kwasów trans.

Czego nie jeść na śniadanie?

Waszym śniadaniowym wyborem są płatki? To dobra śniadaniowa potrawa, pod warunkiem, że sięgacie po te owsiane. Unikajcie  płatków czekoladowych, kukurydzianych, pieczywa pszennego

Jeśli na śniadanie jadacie zwykle kanapki, przygotowujcie je wyłącznie z pieczywa ciemnego i pełnoziarnistego. Kanapki będą zdrowe gdy dodacie do nich warzywa. Nie wkładajcie do śniadaniówek kajzerek z białego pieczywa, z masłem i tłustymi wędlinami.

Są osoby, które zaczynają dzień od wygodnych i szybkich koktajli mlecznych. Koktajle bananowe nie są przez dietetyków zalecane do jedzenia na czczo. Przygotujcie je raczej na drugie śniadanie.

Gotowe jogurty z owocami to także wbrew pozorom nie najlepszy śniadaniowy wybór. Zamiast deserków w kubeczkach z dodatkiem cukru, zmieszajcie jogurt naturalny z płatkami owsianymi i dopiero do tego dodajcie ulubione owoce.

Owoce, choć zdrowe, jak już wspomnieliśmy nie powinny być jedzone na czczo. Inaczej, gdy dodamy do nich pozostałe składniki owsianki. Owsianka z owocami na mleku lub jogurcie to doskonała potrawa na śniadanie. 

Źródło: poradnikzdrowie.pl, NOIZZ.pl, bionica.pl, ohme.pl, parenting.pl