Czy można zjeść śliwki na pusty żołądek? Róbcie to tylko pod 1 warunkiem
Własne
Newsy

Czy można zjeść śliwki na pusty żołądek? Róbcie to tylko pod 1 warunkiem

Co lepsze: zdrowa śliwka złapana w biegu, drożdżówka czy ominięcie śniadania? Każdy z waszych wyborów będzie miał wpływ na zdrowie.

Nie jecie śniadań, bo nie macie na nie rano czasu? Przekąszacie coś w biegu, najlepiej nie wymagającego przygotowywania? Na przykład kupione wczoraj śliwki, które leżą na talerzu w kuchni, pięknie wyglądają i zachęcają do zjedzenia?

Czy to dobry pomysł, czy może wielki błąd, złapać w biegu kilka śliwek i zjeść je w drodze do autobusu? Sprawdzamy.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Czy śliwki można jeść na czczo? 

Cóż, chciałoby się powiedzieć: zamiast śliwek zjedzcie zwykłe śniadanie! Owoce, w tym śliwki są zdrowe, ale trzeba je jeść w odpowiedni sposób, w odpowiednim czasie. Mogą być jedzone na śniadanie, pod warunkiem, że poza nimi na śniadaniowym talerzu znajdzie się coś jeszcze, np. płatki owsiane. Zawarty w nich błonnik pokarmowy przyczyni się do przedłużenia uczucia sytości po posiłku.

Bardzo pozytywnie na żołądek działają też śliwki suszone i można je jeść z samego rana, pod warunkiem, że głównym uzasadnieniem sięgania po nie na czczo, są problemy z żołądkiem. W każdym innym przypadku lepiej, zamiast wyciągać rękę po pięknie prezentujące się śliwki, zjeść normalne śniadanie, które obudzi żołądek po stanie nocnego uśpienia i dostarczy energii na pierwszą połowę dnia.

Zobacz także
58-letnia mama Blanki Lipińskiej wygląda, jak bogini. To także świetna kucharka. Jak przygotowuje śliwki w occie?

58-letnia mama Blanki Lipińskiej wygląda jak bogini. Dzięki diecie? Oto jak przygotowuje śliwki w occie

Niektórzy dodają do ogórków małosolnych czereśnie, śliwki i nektarynki. Przetestujecie?

Niektórzy dodają do ogórków małosolnych czereśnie, śliwki i nektarynki. Przetestujecie?

Jakie śniadanie jest zdrowe?

Mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Gdy jecie trzy posiłki dziennie, śniadanie powinno dostarczyć wam aż 30% dziennych wartości kalorycznych. To oznacza, że powinno mieć 450-660 kcal. Jeśli jecie cztery razy dziennie – śniadanie powinno zapewnić 25% dziennych kalorii.

Jakie powinno być śniadanie? Przede wszystkim urozmaicone. Komponujcie je z produktów z różnych grup żywieniowych, a więc zarówno zboża, białko zwierzęce i roślinne, dobrej jakości tłuszcze, a także owoce i warzywa.

Śniadaniowe produkty zbożowe

Wybierajcie pieczywo pełnoziarniste, płatki zbożowe, suszone owoce i orzechy

Mleko i produkty mleczne

Wybierajcie te, których zawartość tłuszczu nie przekracza 2%. Na śniadanie świetne są jogurty, ale pod warunkiem, że omijacie te z dodatkiem cukru oraz desery mleczne na bazie jogurtu. Warto też jeść sery i twarogi, które są źródłem białka i wapnia.

Warzywa i owoce

Wybierajcie świeże owoce i w warzywa sezonowe, a zimą owoce mrożone i warzywa dostępne w sklepach przez cały rok. Można je wykorzystać jako dodatek do kanapek lub przygotowywać pasty.

Wędliny, ryby i jajka

Wybierajcie chude wędliny i ryby, nie nadużywajcie jajek. Te produkty są dobrym źródłem białka zwierzęcego. ale możecie tez je zastępować białkiem roślinnym, w postaci past z roślin strączkowych.

Tłuszcze

Nie nadużywajcie masła, a używając tłuszczy zwracajcie uwagę, aby były dobrej jakości i miały jak najniższą zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych, tzw. kwasów trans.

Czego nie jeść na śniadanie?

Waszym śniadaniowym wyborem są płatki? To dobra śniadaniowa potrawa, pod warunkiem, że sięgacie po te owsiane. Unikajcie  płatków czekoladowych, kukurydzianych, pieczywa pszennego

Jeśli na śniadanie jadacie zwykle kanapki, przygotowujcie je wyłącznie z pieczywa ciemnego i pełnoziarnistego. Kanapki będą zdrowe gdy dodacie do nich warzywa. Nie wkładajcie do śniadaniówek kajzerek z białego pieczywa, z masłem i tłustymi wędlinami.

Są osoby, które zaczynają dzień od wygodnych i szybkich koktajli mlecznych. Koktajle bananowe nie są przez dietetyków zalecane do jedzenia na czczo. Przygotujcie je raczej na drugie śniadanie.

Gotowe jogurty z owocami to także wbrew pozorom nie najlepszy śniadaniowy wybór. Zamiast deserków w kubeczkach z dodatkiem cukru, zmieszajcie jogurt naturalny z płatkami owsianymi i dopiero do tego dodajcie ulubione owoce.

Owoce, choć zdrowe, jak już wspomnieliśmy nie powinny być jedzone na czczo. Inaczej, gdy dodamy do nich pozostałe składniki owsianki. Owsianka z owocami na mleku lub jogurcie to doskonała potrawa na śniadanie. 

Źródło: poradnikzdrowie.pl, NOIZZ.pl, bionica.pl, ohme.pl, parenting.pl

Czy można zjeść banana na pusty żołądek? Lekarze nie pozostawiają złudzeń
Adobe Stock
Newsy
Czy można zjeść banana na pusty żołądek? Lekarze nie pozostawiają złudzeń
Wstaliście rano i macie ochotę na banana? Sprawdźcie, czy jedzenie bananów na pusty żołądek jest zdrowe.

Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Nigdy nie powinno się go jeść w pośpiechu i zawsze powinno ono być pożywne i zdrowe, aby zapewnić nam odpowiednie składniki odżywcze i energię na resztę dnia. Niestety, nie zawsze mamy czas na przygotowanie śniadania. Wielu z nas zazwyczaj sięga po coś, co akurat znajduje się pod ręką, aby szybko zaspokoić swój głód. Nie wszystkie produkty jedzone na czczo są jednak dla nas dobre. Jak to więc jest z bananami? Prozdrowotne właściwości bananów Banany to jedne z najzdrowszych owoców na świecie. Zawierają witaminy A, B6 i C oraz są bogatym źródłem magnezu, potasu i fosforu. Banany składają się głównie z węglowodanów. Niedojrzałe banany zawierają przyzwoite ilości skrobi, która działa jak błonnik, wspomagając pracę jelit. Podobnie jak inne owoce, banany zawierają kilka zdrowych przeciwutleniaczy, które odpowiadają za wiele korzyści zdrowotnych. Należą do nich m.in. dopamina i katechina. Banany mogą być korzystne dla zdrowia serca ze względu na wysoki poziom potasu i przeciwutleniaczy. Co więcej, ich tzw. oporna skrobia i pektyny mogą promować zdrowie okrężnicy. Banany nie tylko dodają nam energii, ale też odtruwają organizm, wspomagają naszą oporność i pomagają w regeneracji mięśni. Banany są ogólnie uważane za zdrowe, jednak osoby z cukrzycą typu 2 powinny unikać spożywania dużych ilości dojrzałych bananów. A co, jeżeli chodzi o jedzenie bananów na czczo? Czy można jeść banany na pusty żołądek? Zdaniem lekarzy to najlepsze, co możemy zrobić, ponieważ banany: mają bogatą wartość odżywczą wprawiają nas w dobry nastrój, dzięki tryptofanowi, który odpowiada za wydzielanie serotoniny  wspomagają trawienie pomagając nam uniknąć zaparć doskonale działają...

Dlaczego nie powinno się jeść pomidorów z samego rana?
Flickr
Newsy
Dlaczego nie powinno się jeść pomidorów z samego rana?
Lubicie pomidory? Lepiej uważajcie z ich jedzeniem z samego rana. Mogą sprawić więcej szkód, niż przynieść korzyści.

Pomidory są zdrowe i basta – ten temat nie podlega żadnej dyskusji. Zawierają bardzo silny przeciwutleniacz, czyli likopen, wiele cennych składników i minerałów. Ich spożycie pozytywnie wpływa na funkcje całego ludzkiego organizmu. Jest jednak jedna pora dnia, podczas której lepiej wystrzegać się spożycia pomidorów. Chodzi o śniadanie. Nie można zabronić nikomu oczywiście pysznej kanapki z serem, szynką, pomidorem i sałatą na pierwszy posiłek dnia, ale stanowczo niewskazane jest jedzenie samych pomidorów na czczo. Dlaczego? Dlaczego nie powinno się jeść pomidorów na czczo? Szkodliwość jedzenia pomidorów z samego rana wynika z ich charakterystycznych właściwości. Zobaczcie zresztą sami, dlaczego nie powinno jeść się tych warzyw na początek dnia: Taniny zawarte w składzie pomidorów przyczyniają się do gorszego wchłaniania żelaza przez organizm człowieka Jedzone z rana pomidory przyczyniają się do podwyższenia poziomu kwasowości w przewodzie pokarmowym Jedzone z rana pomidory mogą pododawać dolegliwości zwłaszcza u osób cierpiących na tak zwany refluks żołądkowo-przełykowy Pomidorów nie powinny spożywać z rana także osoby przyjmujące regularnie leki przeciwzakrzepowe ze względu na witaminę K zawartą w pomidorach. Ten związek wpływa na obniżenie skuteczności takich właśnie medykamentów Zobacz też: Kto w ogóle nie powinien jadać pomidorów? Po jakie pomidory sięgać? Warto wiedzieć, jakie pomidory kupować w sklepach , by nie kupić takich, które dodatkowo podrażniają żołądek (m.in. malinowe). Jednym z mitów pokutujących w wielu polskich domach, jest ten, że nie powinno się jeść  ogórków i pomidorów razem. To nie jest prawda, ale faktem jest, że zdrowsze są pomidory przetworzone, oraz że lepiej nie łączyć pomidorów z twarożkiem .

Jecie takie śniadania? Nic dziwnego, że z samego rana dolegają wam bóle stawów
Adobe Stock
Newsy
Jecie takie śniadania? Nic dziwnego, że z samego rana dolegają wam bóle stawów
Uważacie na to, co jecie z samego rana? Lepiej zacznijcie, bo inaczej narazicie swoje stawy na poważne kłopoty zdrowotne.

Ciężkostrawne, obfite posiłki bywają szczególnie groźne z samego rana. Niebezpieczne związki zawarte w nieodpowiednio dobranym jedzeniu to gwarancja powstawania w stawach stanów zapalnych. To one z kolei mogą w dużej mierze odpowiadać za poranne reumatyczne bóle kości. Czy śniadanie rzeczywiście jest najważniejszym posiłkiem dnia? Od lat trwa ożywiony spór na temat tego, czy śniadanie rzeczywiście jest najważniejszym posiłkiem w środku dnia, czy też ma co najwyżej wpływ na przybieranie na masie. Jedni uważają, że solidny, zdrowy posiłek z samego rana to podstawa i zapas energii na pierwszą połowę dnia. Drudzy są zdania, że tłuste i obfite śniadania to prosta droga do tego, by po prostu przeszacować swoje kaloryczne potrzeby na cały dzień. Znana jest również miejska legenda, jakoby kampanię na rzecz promocji śniadań rozpętali w Ameryce Północnej producenci płatków nomen omen śniadaniowych. Ile w tym prawdy, trudno orzec. Tak czy owak, podejście do śniadania nie powinno być lekceważące. Czego nie jeść na śniadanie wobec bólu stawów? Niezależnie od tego czy jecie z rana sporo, czy tylko symbolicznie, śniadanie może mieć wpływ na wasze zdrowie. Choćby na stan waszych stawów i ewentualne wystąpienie boleści reumatycznych. Na pewno nie pomożecie swoim stawom, jeśli na śniadanie wybieracie takie jedzenie jak np.: Potrawy smażone w głębokim tłuszczu Żywność wysoko przetworzona (gotowe półprodukty, pizze, zapiekanki i podobnego typu dania) Smażone mięso Grillowane potrawy Potrawy gotowane w wysokich temperaturach Produkty zawierające duże ilości cukru Białe pieczywo Podczas spożywania tego rodzaju produktów często wydzielane są do organizmu niebezpieczne związki i toksyny – np. smażone w głębokim tłuszczu...

Skuteczna dieta bez efektu jo-jo? Istnieje i jest bardzo prosta
AdobeStock
Newsy
Skuteczna dieta bez efektu jo-jo? Istnieje i jest bardzo prosta
Macie problem, by schudnąć? Poznajcie zasady odchudzania się bez efektu jo-jo.

Odchudzacie się, a rezultatów wciąż nie ma? Lub, co gorsza, dopadł was efekt jo-jo? Prawdopodobnie popełniacie wiele błędów które sprawiają, że wasze wysiłki spełzają na niczym. Poznajcie zasady skutecznej diety odchudzającej, która pomoże wam zgubić kilka kilogramów! Co to jest efekt jo-jo i z czego wynika? Osoby odchudzające się na pewno słyszały o efekcie jo-jo . Co to dokładnie jest? Efekt jo-jo pojawia się wtedy, gdy po diecie odchudzającej bardzo szybko wraca się do pierwotnej wagi lub nawet waży się więcej, niż przed rozpoczęciem odchudzania! O tym, jaki jest najczęstszy powód występowania efektu jo-jo, mówi Katarzyna Lichosik, konsultant dietetyczny TU Zdrowie dla portalu strefabiznesu.pl: Jednym z największych i najczęściej powtarzanych błędów jest przechodzenie na restrykcyjną dietę z dnia na dzień, a następnie nagłe jej przerwanie. To najlepsza droga do efektu jo-jo, ale jednocześnie wskazówka, aby następnym razem dobrze zaplanować walkę ze zbędnymi kilogramami. Jak się odchudzać, by nie przytyć? Zrzucanie wagi potrafi sprawić sporo kłopotu. Zwłaszcza tym, którzy robią to pierwszy raz w życiu! Nie wiadomo co jeść, kiedy i w jakich ilościach. Co, jeśli jecie za mało? Lub za dużo? Katarzyna Lichosik radzi, by skorzystać z porady specjalisty: Aby prawidłowo rozpocząć proces odchudzania, trzeba go dokładnie i rozsądnie zaplanować. Najlepiej podzielić na etapy i ustalić ze sobą, albo z dietetykiem, na czym mają się kończyć poszczególne części planu. Może to być utrata określonej liczby kilogramów albo możliwość założenia spodni, które wcześniej były za ciasne. Na końcu każdego udanego etapu powinna czekać nagroda, ale raczej w postaci nowych butów do biegania, a nie czekoladek z karmelem. Ekspert wymienia także...