Gołąbki to jedno z ulubionych dań Polaków. Ich przygotowanie wymaga jednak odrobiny czasu i pracy. Można jednak ugotować gołąbki wcześniej, a następnie je zawekować, aby były gotowe zawsze wtedy, kiedy będziecie mieli na nie ochotę. To świetny sposób na szybki obiad w dni, kiedy nie macie na nic czasu.

Gołąbki ze słoika

Gołąbki w słoiku to standard w sklepach spożywczych. Bardzo często można dostać gotowe gołąbki, które wymagają jedynie podgrzania. Nie da się jednak ukryć, że gotowe dania sklepowe często wzbogacone są dużą ilością wzmacniaczy smaku, konserwantów i innej chemii. Można jednak przygotować gołąbki ze słoika samodzielnie. Poświęćcie jeden dzień na gotowanie zapasów, aby mieć gotowe obiady nawet na kilka tygodni.

Jak zawekować gołąbki? 

Danie należy przygotować w ten sam sposób i według tego samego przepisu, który stosujecie najczęściej. Mogą to być gołąbki po litewsku, gołąbki z kaszą gryczaną i boczkiem czy gołąbki z młodej kapusty z kurczakiem i pieczarkami

Warto jednak pamiętać, że gołąbki, które umieścicie w słoiku powinny być mniejsze niż te tradycyjne. W tym celu warto kupić mniejszą główkę kapusty na gołąbki lub przyciąć liście.

Zobacz także:

Bardzo ważnym elementem wekowania gołąbków jest także konsystencja farszu: nie może on być zbyt rozgotowany, ponieważ gołąbki będą podgrzewane podwójnie. Raz w pierwszej fazie przygotowania, a następnie podczas podgrzewania po wyjęciu ze słoika. Do wekowania nieszczególnie nadają się gołąbki bez zawijania – kapusta stanowi tu barierę zapobiegającą nadmiernemu rozmiękaniu farszu.

Wekowanie - na czym polega?

Wekowanie to nic innego jak pasteryzowanie żywności, aby dłużej zachowała swoją świeżość. Można to zrobić poprzez włożenie zakręconych słoików do garnka z gotującą się wodą. Słoiki należy umieścić na około 20 minut w wodzie (w zależności od produktu, który się wekuje oraz rozmiaru słoików). Po tym czasie słoiki można wyjąć i pozostawić do wystygnięcia odstawione do góry nogami. Można też przykryć te ściereczką, aż całkowicie nie wystygną. Tak przygotowane weki można schować do szafki - nie muszą być przechowywane w lodówce. Wekować można nie tylko gołąbki, ale także zupy czy bigos.

Źródło: fajerki.pl

Czytaj także: