Czy można wypić za dużo wody? Uważajcie, konsekwencje mogą być poważne
Flickr
Newsy

Czy można wypić za dużo wody? Uważajcie, konsekwencje mogą być poważne

W czasie upałów zalecane jest picie dużej ilości wody. Jak się jednak okazuje, ekstremalne podejście do tego tematu nie jest wskazane, co więcej może być niebezpieczne dla waszego zdrowia. 

Przesadzić można ze wszystkim, również z piciem wody. A wtedy życiodajny napój staje się trucizną. Jeżeli jakimś zbiegiem okoliczności wypijecie jej zbyt dużo, możecie mieć poważne problemy. Zobaczcie, jak to może wyglądać. 

Dlaczego trzeba pić wodę? 

Woda jest niezbędna do życia. Pełni szereg ważnych i znaczących funkcji w waszych organizmach: 

  • nawadnia komórki i tkanki 

  • reguluje procesy metaboliczne  

  • bierze udział w przyswajaniu substancji odżywczych 

  • rozrzedza krew i tym samym zapobiega nadciśnieniu i zakrzepicy 

  • pomaga usuwać toksyny  

  • chroni przed powstawaniem piasku i kamieni w nerkach 

  • chroni przed zawałami i udarami 

  • pomaga utrzymać właściwą temperaturę ciała 

  • poprawia elastyczność skóry  

  • pomaga w odchudzaniu. 

Zobacz także
Woda pita z plastikowych butelek nie jest zdrowa. Nowe badanie pokazuje co dokładnie w niej nam szkodzi

Woda pita z plastikowych butelek nie jest zdrowa. Nowe badanie pokazuje, co dokładnie w niej nam szkodzi

Poranna woda z cytryną nie pomaga na odchudzanie. Dietetyk wyjaśnia czy warto codziennie ją pić

Poranna woda z cytryną nie pomaga na odchudzanie. Lekarz wyjaśnia, czy warto codziennie ją pić

Co się stanie z ciałem, gdy wypijecie zbyt dużo wody? 

Wasze nerki filtrują nadmiar wody z krwiobiegu. Mogą jednak przefiltrować tylko określoną ilość, jest to maksymalnie 1000 ml wody w ciągu godziny. Jeżeli zaczniecie pić więcej i szybciej niż pracują nerki, jej nadmiar zacznie gromadzić się w komórkach waszego organizmu. 

Komórki te są otoczone starannie zbilansowanym roztworem sodu i wody, Gdy pijecie zbyt dużo wody, sód się rozcieńcza, a komórki zaczynają pęcznieć. Następuje tzw. przewodnienie hipotoniczne, które jest dużym problemem.  

Większość komórek w ciele do pewnego stopnia radzi sobie z pęcznieniem, po prostu się rozciągając. Są to głównie miękkie, elastyczne tkanki, takie jak tłuszcz i mięśnie. 

Inaczej jest w przypadku komórek mózgowych, ponieważ otaczająca je czaszka nie jest rozciągliwa. Gdy mózg zaczyna pęcznieć, rośnie ciśnienie, a wówczas możecie doświadczyć bólów głowy, mętliku lub senności. Wraz z postępującym obrzękiem, a co za tym idzie wzrostem ciśnienia, może nastąpić uszkodzenie mózgu, śpiączka, a w najgorszym wypadku nawet śmierć, która następuje w ciągu kilku godzin od przedawkowania płynów. 

Kto jest szczególnie narażony na przedawkowanie wody? 

Na przewodnienie szczególnie narażeni są sportowcy. Przypadków śmierci sportowców, w tym maratończyków, której powodem było spożycie zbyt dużej ilości wody w krótkim czasie, było już wiele.   

Podobnie zagrożeni są ludzie, którzy wykonują pracę fizyczną, wymagającą dużego zużycia energii. Będą to np. górnicy czy osoby, które pracują na zewnątrz w upalne dni. 

Powinny też szczególnie uważać osoby, u których pojawiły się silnie wymioty oraz biegunka. W tym wypadku istnieje ryzyko pojawienia się przewodnienia podczas nawadniania organizmu. 

Pamiętajcie, przeciętny zdrowy dorosły człowiek powinien wypijać około 2 litrów wody dziennie. Płyny są dostarczane do organizmu również w jedzeniu i w innych napojach. Zatem ich ogólny bilans w organizmie jest i tak sporo wyższy.  

Źródło: businessinsider.com.pl 

Magda Gessler odpowiada na pytania

Przepis na zdrowe nerki: nie trujcie ich tymi 2 rzeczami, lepiej wprowadźcie 1 prosty nawyk
Adobe Stock
Newsy
Przepis na zdrowe nerki: nie trujcie ich tymi 2 rzeczami, lepiej wprowadźcie 1 prosty nawyk
Oto 3 zasady, które pomogą wam utrzymać zdrowie nerek oraz uniknąć dolegliwości i uciążliwego bólu.

Dlaczego nerki są tak ważne dla całego organizmu? Ponieważ usuwają z waszego ciała toksyny, produkty przemiany materii oraz mają wpływ na prawidłowe działanie wielu układów w organizmie. Od tego czy są zdrowie zależy więc bardzo dużo. Warto o nie dbać, tym bardziej, że nie jest to specjalnie trudne. Zapomnijcie o nadużywaniu tych 2 rzeczy. Szkodzą nerkom W nerkach odbywa się szereg ważnych procesów ustrojowych: Usuwają produkty przemiany materii z organizmu Filtrują krew z toksyn Regulują poziom soli i płynów ustrojowych Normalizują poziom pH w organizmie Wpływają na ciśnienie tętnicze Regulują ilość czerwonych krwinek we krwi Wpływają na kondycję skóry, włosów i paznokci Wytężona praca nerek staje się trudniejsza, gdy dostarczacie im więcej roboty w postaci niezdrowego pożywienia, zwiększającego ilość toksyn czy utrudniającego przemianę materii. Szczególnie obciążające są dla nich 2 rzezy: Nadmiar białka pochodzenia zwierzęcego. Białko z mięsa czy nabiału zakwasza organizm i wymaga od nerek bardzo wzmożonej pracy, żeby przywrócić odpowiednie, bezpieczne dla zdrowia pH. Do tego mięso zwykle spożywane jest w postaci np. smażonej, co dodatkowo obciąża inne narządy. Zalecenia mówią o jedzeniu mięsa nie częściej niż 2-3 razy w tygodniu. I tych zaleceń się trzymajcie. Nadmiar soli. Dopuszczalna dzienna dawka soli to 5 g, czyli tyle, ile mieści się na łyżeczce od herbaty. A ponieważ sól jest składnikiem wielu produktów i dań, które jadacie na co dzień, np. pieczywa, ciastek, wędlin, często zdarza się, że spożywana ilość znacząco przewyższa tę zalecaną i staje się szkodliwa dla nerek. Chcąc zachować zdrowe nerki, warto ograniczyć żywność przetworzoną, dania gotowe i fast foody, zawierające największe ilości soli. A przygotowując dania samodzielnie, sięgajcie po aromatyczne...

Picie wody z cytryną
fizkes/Adobe Stock
Zdrowie
Poprawia trawienie, wzmacnia odporność, pomaga w zrzucaniu kilogramów. Pijcie na czczo, zobaczycie efekty
Wielu z nas wciąż szuka metod na poprawę stanu swojego zdrowia. Ta będzie prosta, tania i całkiem smaczna. Wystarczy kilka kropel soku z tego owocu i szklanka wody.

Poranna rutyna wielu osób ogranicza się do kawy na „szybszy rozruch”. Warto poprzedzić picie czarnego napoju czymś nieco zdrowszym. Proponujemy więc szklankę wody z dodatkiem soku cytryny. Picie takiej mieszanki przekroczy wasze najśmielsze oczekiwania. Wystarczy zaopatrzyć się w zapas cytrusów i codziennie rano przygotowywać sobie małą dawkę mikstury. Czy wato pić wodę z cytryną codziennie? Co daje codzienne picie wody z sokiem cytrynowym? Plusów takiego nawyku jest niezwykle dużo. Zacznijmy od tego, że sok z cytryny zawiera w swoim składzie przeciwutleniacze. Te z kolei chronią komórki naszego DNA przed uszkodzeniem przez wolne rodniki. Po drugie, regularne picie soku z cytryny z wodą pozwala na skuteczną walkę z kamieniami nerkowymi . Kwas cytrynowy utrudnia wiązanie się związków wapnia i w ten sposób zapobiega powstawaniu nowych kamieni nerkowych i pomaga w rozpuszczaniu tych już istniejących. Picie wody z cytryną to także dobry sposób na nawadnianie organizmu . Dotyczy to zwłaszcza osób starszych, które często zapominają o regularnym dostarczeniu organizmowi odpowiedniej ilości płynów. Picie lemoniady będzie znacznie przyjemniejsze dla wielu, niż spożywanie czystej wody. Kolejną zaletą soku z cytryny rozcieńczonego w wodzie, są jego ogromne plusy w walce z otyłością. Picie takiej mieszanki zapewnia w pewnym stopniu uczucie sytości i chroni nas przed niepotrzebnym sięganiem do lodówki w momencie, kiedy wcale nie jesteśmy głodni. Czy picie wody z cytryną pozwala oczyścić organizm? Woda z cytryną pozwala także na oczyszczanie organizmu z toksyn i na lepszą pracę układu trawiennego. Pite w dużych ilościach płyny pomagają w posuwaniu naprzód treści jelitowej. Ponadto, kwas cytrynowy wspomaga trawienie tłuszczów. Co tu dużo mówić – pijmy codziennie rano szklankę wody wymieszanej z sokiem ze świeżo wyciśniętej...

Pijecie takie napoje w upały? Konsekwencje mogą być bardzo niebezpieczne
AdobeStock
Newsy
Pijecie takie napoje w upały? Konsekwencje mogą być bardzo niebezpieczne
Co należy pić w gorące dni, a czego lepiej unikać? Możecie się mocno zdziwić.

Gdy doskwiera upał, instynkt podpowiada nam, by schować się przed słońcem, zdjąć nadmiar ubrań, a najlepiej schłodzić się zimną wodą. Odkąd przeciętny człowiek ma dostęp do lodówki (czyli mniej więcej od zaledwie stu lat, a przypadku terenów wiejskich, w których elektryczność pojawiła się późno - jeszcze krócej), popularnym sposobem na orzeźwienie jest wypicie zimnego napoju - najlepiej z dodatkiem kostek lodu. Ale wiele wskazuje na to, że taki sposób na ochłodzenie się w upalne lato wcale nie należy do najzdrowszych.  Czy picie zimnych napojów w upał jest zdrowe? W teorii zimny sok albo piwo prosto z lodówki powinny idealnie schłodzić i orzeźwić organizm, gdy doskwiera upał. Jest jednak inaczej - choć temperatura na zewnątrz jest bardzo wysoka, po wypiciu zimnego napoju organizm dostaje sygnał, że doszło do nagłego schłodzenia, a to oznacza, że trzeba się ogrzać. Wobec tego, po krótkiej chwili orzeźwienia zaczyna nam się znów robić gorąco. Konsekwencje wypicia lodowatego soku czy drinka w gorący dzień mogą być jednak jeszcze bardziej poważniejsze. Dla organizmu jest to szok termiczny, który może skutkować nagłym, ostrym bólem w zatokach, co w skrajnych przypadkach może wywołać krwawienie z nosa, a nawet zaburzenia rytmu serca! Szczególnie uważajcie zwłaszcza na napoje zawierające alkohol, jak piwo, wino czy drinki. Alkohol jest bardzo odradzany w upały ze względu na to, że odwadnia organizm oraz wpływa negatywnie na układ krążenia i pracę serca - a to jest już mocno obciążone w upalny dzień. Co należy pić w upały? Skoro zimne napoje są zakazane, to co wobec tego można pić w gorący dzień? Przede wszystkim - jak najwięcej wody, w temperaturze pokojowej. W upał intensywnie się pocimy, dlatego trzeba pić bardzo dużo wody, by nie doprowadzić do przegrzania organizmu i w konsekwencji udaru cieplnego. Co jeszcze...

Prosty i smaczny sposób na pozbycie się nadmiaru wody z organizmu. Ten napój macie w domu
AdobeStock
Newsy
Prosty i smaczny sposób na pozbycie się nadmiaru wody z organizmu. Ten napój macie w domu
Wiele osób dokładnie wie, kiedy nadmierna ilość wody gromadzi się w ich ciele. Mają opuchnięte palce i nie mogą zdjąć obrączki. Ale to tylko jeden z objawów.

Lekarze ostrzegają, żeby nie pić jej za dużo, bo łatwo można się odwodnić. Co jednak, jeśli wody w organizmie jest akurat za dużo? Gdy macie spuchnięte nogi i obrzęk kostek, opuchnięte palce dłoni, a nawet powieki, to może być objaw zatrzymania wody w organizmie. Jak się jej pozbyć? Kiedy woda w organizmie zatrzymuje się i dlaczego warto wtedy pić kawę? Organizm ludzki w 70% składa się z wody. Woda jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania każdej komórki, tkanki i organu. Jest ważnym składnikiem płynów ustrojowych, bierze udział w procesie trawienia, umożliwia transport wewnątrzustrojowy enzymów, hormonów czy substancji odżywczych. Wspomaga oczyszczanie organizmu z toksyn. Jest niezbędna do utrzymania prawidłowej temperatury ciała, zapewnia prawidłowy metabolizm i właściwą gospodarkę wodno-elektrolitową. Istnieją jednak fizjologiczne i zewnętrzne sytuacje powodujących zatrzymanie wody w ciele, np. wahania hormonalne zatrzymujące wodę przed miesiączką u kobiet, brak ruchu, zła dieta czy przyjmowane leki. Bardzo ryzykowne i niebezpieczne dla zdrowia jest celowe odwadnianie organizmu, jednak jeśli zauważacie obrzęki i opuchnięcia spowodowane przewodnieniem, możecie w łagodny sposób pozbyć się nadmiaru płynu przy pomocy naturalnych środków. Najlepszą metodą jest wypicie kubka kawy. Kofeina zawarta w kawie jest łagodnym środkiem moczopędnym, zwiększa ilość oddawanego moczu i utratę wody. Efekt odwadniający będzie tym silniejszy im mniej napojów z kofeiną pijecie na co dzień. Inne sposoby na pozbycie się nadmiaru wody z organizmu Nie tylko kawa pomoże wam pozbyć się nadmiaru wody. Oto inne metody: Zwiększenie spożycia produktów wysokobiałkowych. Dzieje się tak dlatego, że rozpad białek podczas trawienia, wymaga dużej ilości wody Ograniczenie węglowodanów. Samo...