Przesadzić można ze wszystkim, również z piciem wody. A wtedy życiodajny napój staje się trucizną. Jeżeli jakimś zbiegiem okoliczności wypijecie jej zbyt dużo, możecie mieć poważne problemy. Zobaczcie, jak to może wyglądać. 

Dlaczego trzeba pić wodę? 

Woda jest niezbędna do życia. Pełni szereg ważnych i znaczących funkcji w waszych organizmach: 

  • nawadnia komórki i tkanki 

  • reguluje procesy metaboliczne  

  • bierze udział w przyswajaniu substancji odżywczych 

  • rozrzedza krew i tym samym zapobiega nadciśnieniu i zakrzepicy 

  • pomaga usuwać toksyny  

  • chroni przed powstawaniem piasku i kamieni w nerkach 

  • chroni przed zawałami i udarami 

  • pomaga utrzymać właściwą temperaturę ciała 

  • poprawia elastyczność skóry  

  • pomaga w odchudzaniu. 

Co się stanie z ciałem, gdy wypijecie zbyt dużo wody? 

Wasze nerki filtrują nadmiar wody z krwiobiegu. Mogą jednak przefiltrować tylko określoną ilość, jest to maksymalnie 1000 ml wody w ciągu godziny. Jeżeli zaczniecie pić więcej i szybciej niż pracują nerki, jej nadmiar zacznie gromadzić się w komórkach waszego organizmu. 

Zobacz także:

Komórki te są otoczone starannie zbilansowanym roztworem sodu i wody, Gdy pijecie zbyt dużo wody, sód się rozcieńcza, a komórki zaczynają pęcznieć. Następuje tzw. przewodnienie hipotoniczne, które jest dużym problemem.  

Większość komórek w ciele do pewnego stopnia radzi sobie z pęcznieniem, po prostu się rozciągając. Są to głównie miękkie, elastyczne tkanki, takie jak tłuszcz i mięśnie. 

Inaczej jest w przypadku komórek mózgowych, ponieważ otaczająca je czaszka nie jest rozciągliwa. Gdy mózg zaczyna pęcznieć, rośnie ciśnienie, a wówczas możecie doświadczyć bólów głowy, mętliku lub senności. Wraz z postępującym obrzękiem, a co za tym idzie wzrostem ciśnienia, może nastąpić uszkodzenie mózgu, śpiączka, a w najgorszym wypadku nawet śmierć, która następuje w ciągu kilku godzin od przedawkowania płynów. 

Kto jest szczególnie narażony na przedawkowanie wody? 

Na przewodnienie szczególnie narażeni są sportowcy. Przypadków śmierci sportowców, w tym maratończyków, której powodem było spożycie zbyt dużej ilości wody w krótkim czasie, było już wiele.   

Podobnie zagrożeni są ludzie, którzy wykonują pracę fizyczną, wymagającą dużego zużycia energii. Będą to np. górnicy czy osoby, które pracują na zewnątrz w upalne dni. 

Powinny też szczególnie uważać osoby, u których pojawiły się silnie wymioty oraz biegunka. W tym wypadku istnieje ryzyko pojawienia się przewodnienia podczas nawadniania organizmu. 

Pamiętajcie, przeciętny zdrowy dorosły człowiek powinien wypijać około 2 litrów wody dziennie. Płyny są dostarczane do organizmu również w jedzeniu i w innych napojach. Zatem ich ogólny bilans w organizmie jest i tak sporo wyższy.  

Źródło: businessinsider.com.pl