Ten problem powstający w lodówce, najłatwiej zaobserwować nie na mięsie, tylko na wędlinach. Z czasem, plasterki szynki przechowywane w plastikowym opakowaniu, stają się śliski i śluzowate. To znak, że rozwinęły się w niej śluzowce, groźne bakterie powstające na mięsie i wędlinach przechowywanych w nieprzewiewnych opakowaniach.

Nigdy nie przechowujcie więc mięsa i wędlin w folii. Przełóżcie je, podpowiadamy do czego.

Jak przechowywać mięso w lodówce?

Przechowując mięso, trzeba pamiętać o dwóch sprzecznościach. Z jednej strony, nie może być przechowywane w folii, bo rozwiną się na nim m.in. śluzowce, z drugiej strony, nie może leżeć odkryte, z pełnym dostępem od tlenu i innych produktów trzymanych w lodówce.

Dostęp tlenu będzie powodował wysychanie mięsa. Stanie się nie tylko suche, ale też niesmaczne. Dostęp do innych produktów powoduje przechodzenie zapachów i może powodować zakażeniem mięsnymi bakteriami sera, wędlin czy innej żywności, którą spożywamy bez obróbki cieplnej.

Zobacz także:

Jak więc przechowywać mięso w lodówce?

Powinno być opakowane w papier, który powstrzyma je przed utratą wilgoci. Można je trzymać w pojemnikach przeznaczonych do przechowywania żywności, lub włożyć do szklanego pojemnika np. miski i przykryć talerzem.

Najlepiej jednak do minimum ograniczyć potrzebę przechowywania surowego mięsa. Kupujcie mniejsze ilości i od razu przyrządzajcie.

Czy można używać do mięsa zamykanych torebek do przechowywania żywności?

Takie torebki z reguły mają szczelne zamknięcia, sprawdzą się więc doskonale do zamrażania mięsa. Dzięki nim mięso będzie chronione przed utratą wilgoci. Jednak takie szczelnie zamykane opakowania foliowe, w przypadku przechowywania mięsa w lodówce, nie zabezpieczy go przed rozwojem bakterii, m. in wspomnianych już śluzowców.

Dlatego, jeśli musicie przechować mięso w lodówce, przełóżcie je do szklanego pojemnika z pokrywką lub nie trzymajcie mięsa folii dłużej niż 1 dzień.

Jak długo przechowywać mięso w lodówce?

Mięso zapakowane próżniowo, po przyniesieniu do domu można przechowywać tylko tyle, ile pokazuje data na opakowaniu. W przypadku surowego mięsa, terminy przydatności, określane są przez technologów żywności. Pokazują one bezpieczny czas trzymania mięsa, bez straty jego jakości.

Czasy te są różne dla różnych gatunków mięsa:

  • Wołowinę można przechowywać w lodówce przez 3-4 dni.
  • Całego kurczaka przechowujcie nie dłużej niż 2 dni
  • Części kurczaka, udko, pierś, porcje rosołowe można trzymać jedynie 1 dzień

Źródło: DDTVN, sklepwedliny.pl, niedzielny kucharz.pl