Czy można popijać posiłki, czy to niezdrowe, bo rozcieńcza soki żołądkowe? Odpowiedź jest jedna
AdobeStock
Newsy

Czy można popijać posiłki, czy to niezdrowe, bo rozcieńcza soki żołądkowe? Odpowiedź jest jedna

Słyszeliście kiedyś o tym, że nie powinno się popijać posiłków, bo może powodować to rozcieńczenie sków żołądkowych? Sprawdziliśmy ile w tym prawdy.

Wokół spożywania posiłków krąży bardzo wiele różnych mitów. Niektórzy do niedawna dalej wierzyli w to, że nie można jeść ogórka z pomidorem w jednym posiłku. Innym często powtarzanym mitem jest to, że kiszone ogórki mają dużo witaminy C. Wspólnym punktem wszystkich mitów o jedzeniu jest to, że brzmią one sensownie, ale często mijają się z prawdą.

Kotlety mielone

Czy popijanie posiłków jest zdrowe?

Przedmiotem wielu sporów i dyskusji jest od zawsze sprawa popijania posiłków. Niektórzy twierdzą, że bardzo utrudnia to trawienie przez to, że rozcieńcza soki żołądkowe. Z tego powodu uważają oni, że nie powinno się popijać posiłków, aby trawienie było łatwiejsze.

To mit! Popijanie posiłków wcale nie utrudnia pracy układowi pokarmowemu. W niektórych przypadkach może nawet ją ułatwiać. Jeśli faktycznie picie miałoby być zakazane w trakcie posiłków, trzeba byłoby unikać jedzenia zup, koktajli, a nawet warzyw, które w ponad 90% są złożone z wody.

Zobacz także
Pijecie sok pomidorowy? Jest zdrowy, ale tylko pod jednym warunkiem

Pijecie sok pomidorowy? Jest zdrowy, ale tylko pod jednym warunkiem

Wszyscy uważają, że to połączenie jest zdrowe, a może być silnie toksyczne

Wszyscy uważają, że to połączenie jest zdrowe, a może być silnie toksyczne

Czym najlepiej popijać posiłki?

Temat popijania posiłków koniecznie należy jednak rozwinąć. Nie każdy napój będzie bowiem zdrowy. Na pewno powinno się unikać popijania posiłków kawą i herbatą. Ograniczają one przyswajanie żelaza z dań. To szczególnie ważna zasada w przypadku osób z obniżonym poziomem żelaza lub hemoglobiny we krwi. Warto zachować odstęp o długości co najmniej 30 minut pomiędzy kawą lub herbatą i posiłkiem.

Niezdrowym wyborem są też wszelkie napoje słodzone i gazowane. W daniu obiadowym lub śniadaniu jest już wystarczająco dużo kalorii, nie ma sensu dodawać ich też w płynnej formie. Słodkie napoje zwiększają poziom cukru we krwi i mogą przyczyniać się do powstawania otyłości i innych chorób.

Posiłki najzdrowiej popijać więc:

  • Wodą mineralną lub wodą z kranu, może być z dodatkiem cytryny lub mięty
  • Lekkim kompotem owocowym, z niewielką ilością cukru
  • Wodą gazowaną (jeśli nie macie problemów z refluksem lub wrzodami)
  • Rozcieńczonym naturalnym sokiem owocowym w niewielkiej ilości

Czytaj także:

Taka herbata może zwiększać ryzyko rozwoju Alzheimera? Specjaliści nie mają złudzeń
Flickr
Newsy
Pijecie herbatę od razu po obiedzie? Nie powinny tego robić zwłaszcza osoby cierpiące na 1 chorobę
Lubicie herbatę? Pijcie ją na zdrowie, ale nie w tym momencie dnia. Możecie sobie szkodzić.

Herbata to jeden z popularniejszych w Polsce napojów. Pijecie go równie często (lub nawet częściej) co kawę, a może też wodę. Zachęcamy do picia herbaty, jest ona zdrowa. Nie róbcie tego jednak w tym momencie dnia… Herbata – właściwości zdrowotne Może kiedyś spotkaliście się ze stwierdzeniem, że herbata nie jest zdrowa. W Internecie krąży wiele mitów o tym, że herbata nie jest polecanym napojem dla zdrowia. Odfiltrowaliśmy te nieprawdziwe informacje i mamy dla was dobrą poradę, z której korzystając, wspomożecie swoje zdrowie. Picie herbaty może być zdrowe ! To niektóre zalety picia herbaty: Opóźnia starzenie się organizmu dzięki zawartości antyoksydantów Przeciwdziała uszkodzeniom tkanek i hamuje procesy uszkodzenia tkanek Ochrania mózg i wspiera go w sprawnym działaniu przez długi czas Może wspierać w odchudzaniu Kiedy nie powinno się pić herbaty? Mimo tych właściwości zdrowotnych herbaty nie powinno się pić jej w trakcie posiłków. To dlatego, że wiąże ona związki żelaza i pogarsza jego wchłanianie. Dzieje się to naprawdę w znaczącym stopniu. Jeśli zjecie posiłek i popijecie go herbatą lub kawą, nie wykorzystacie w pełni żelaza zawartego w daniu. Żelazo to jeden z bardziej niedoborowych minerałów u Polaków, a jego brak często łączy się z kwestią chorowania na anemię. Niedobory żelaza są częste u osób starszych, szybko rosnącej młodzieży i kobiet w każdym wieku. Wysycenie krwi żelazem można zbadać za pomocą prostych badań zlecanych przez lekarza. Patrzy się w wynikach między innymi na poziom hemoglobiny. Jeśli znacie kogoś, kto ma problemy z niedoborem żelaza, koniecznie przekażcie mu tę radę. Mimo wszystko, herbatę warto pić między posiłkami. Zachowujcie odstęp ok. 30 minut pomiędzy posiłkiem a...

Tymi napojami nigdy nie popijajcie leków. W najlepszym razie osłabicie działanie, w najgorszym zaostrzycie chorobę
Adobe Stock
Newsy
Nigdy nie popijajcie tym leków. W najlepszym razie osłabicie działanie, w najgorszym zaostrzycie chorobę
Czym popijacie, gdy musicie połknąć lekarstwa? Niestety, nie jest obojętne czy popijacie je wodą, czy czymś, co macie pod ręką. Te ostrzeżenia potraktujcie poważnie.

Czasem spieszycie się i biorąc lekarstwa, sięgniecie po szklankę, która akurat stoi na stole? Spokojnie, jeśli była w niej woda. Nie jest natomiast dobrze, jeśli była to filiżanka niedopitej kawy, szklanka mleka czy soku, Właściwe popijanie dotyczy wszystkich leków. I tych, które bierzecie regularnie na nadciśnienie czy cukrzycę, i aspiryny na gorączkę czy antybiotyku. Podpowiadamy czym w żadnym wypadku nie popijać lekarstw. Czym powinno się popijać tabletki? Zwykła woda ma obojętny wpływ na przyjmowane lekarstwa. Woda, która popijacie medykamenty, może nie tylko ułatwić przełknięcie, ale też pomóc rozłożyć preparat i przyspieszyć jego działanie. Są lekarstwa, które właśnie z tego powodu, należy popić dużą ilością wody. Możecie spotkać też takie, przy których przyjmowaniu nie jest zalecanie obfite popijanie. Należy je popić małą ilością wody, tylko taką, która umożliwi przełknięcie pigułki. Aplikując sobie leki, zawsze zwracajcie więc uwagę na zalecenia dotyczące popijania. Znajdują się na opakowaniu. Woda jest płynem, który pomoże przełknąć pigułkę, ale nie zawiera składników, które mogłyby wejść w reakcję ze lekarstwem i zmienić jego działanie. Wpływ płynów na leki może być różnorodny: zmniejsza działanie leku zmienia działanie leku utrudniają wchłanianie leku Każda zmiana działania leku jest niepożądana. Nawet jeśli płyn miałby jedynie wpływ na zmniejszenie działania, to przecież lekarstwa, które nigdy nie są obojętne dla organizmu, np. obciążają wątrobę, bierzemy po to i w takich dawkach, żeby zaczęły działać przy minimalnej szkodzie dla organów.  Czym nigdy nie popijać lekarstw? Alkohol. Osłabia działanie tabletki. Napoje energetyczne. Szczególnie te...

Nigdy nie łączcie kawy z tym rodzajem mięsa. Sprawdźcie, dlaczego
Adobe Stock
Newsy
Nigdy nie łączcie kawy z tym rodzajem mięsa. Sprawdźcie, dlaczego
Kucharze są jak alchemicy. Nie tylko z pojedynczych składników potrafią wyczarować kulinarne cudo, ale tez wiedzą, których z nich nie warto ze sobą łączyć, bo może z tego powstać mieszanka wybuchowa. Lub po prostu źle na siebie działają — tak jest na przykład z kawą i mięsem.

Nie wszystko warto popijać kawą. Pod wpływem czarnego, aromatycznego naparu, substancje zawarte w niektórych pokarmach są znacznie trudniej przyswajalne przez organizm. Popijajcie więc potrawy wodą, a kawę wypijcie dłuższą chwilę po posiłku. Dlaczego kawy nie wolno łączyć z czerwonym mięsem? Wyobraźcie sobie taką sytuację: szykujecie dobrej jakości, drogi stek. Choć ograniczacie jedzenie czerwonego mięsa, które jak udowodniono rujnująco wpływa na zdrowie, od czasu do czasu jecie takie mięso ze względu za zawarte w nim składniki mineralne, takie jak cynk czy żelazo. Myślicie sobie, że jednak lepiej jest pobierać mikroelementy z pokarmów niż z suplementów, co oczywiście jest bardzo słusznym rozumowaniem. Wystarczy jednak, że potrawę z czerwonego mięsa popijecie czarną kawą, a garbniki występujące w kawie, choć same w sobie mają korzystne działanie, ograniczają wchłanianie żelaza czy cynku. Zjedzenie takiego kawałka mięsa staje się więc obojętne dla zdrowia. Z jakimi jeszcze produktami nie należy łączyć kawy? Przede wszystkim kawy nie wolno łączyć z lekami. Dotyczy to bardzo wielu z nich, nie tylko tych wspomnianych poniżej, ale przede wszystkim leków na choroby przewlekłe, jak nadciśnienie, czy cukrzyca: Kawa i aspiryna – może wywołać podrażnienie żołądka i silne bóle brzucha. Kawa i leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe – mogą nadmiernie zwiększać stężenie leków we krwi pod wpływem tłuszczy zawartych w kawie. Inne, błędne połączenia: Kawa i alkohol – kofeina zawarta w kawie jest stymulatorem „ukrywającym” wpływ alkoholu na organizm. W efekcie nie odczuwamy skutków upojenia i pijemy dalej, doprowadzając do przeciążenia wątroby. Kawa i fasola oraz orzechy – to niebezpieczne połączenie szczególnie dla...

Nigdy nie popijajcie mięsa tym napojem. Możecie się nabawić anemii
AdobeStock
Newsy
Nigdy nie popijajcie mięsa tym napojem. Możecie się nabawić anemii
Popijacie mięso tym napojem? Lepiej przestańcie, bo możecie się nabawić anemii.

Czy zdarzyło wam się kiedyś popić mięso kawą lub herbatą ? Lepiej tego nie róbcie, ponieważ napoje bogate w kofeinę hamują przyswajanie żelaza z pożywienia. Produkty, które hamują wchłanianie żelaza Każdy organizm potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania odpowiedniej dawki żelaza. Żelazo jest niezwykle ważnym pierwiastkiem, który jest niezbędny do produkcji krwi oraz prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego. Ale czy wiecie, że niektóre pokarmy mogą hamować jego wchłanianie? Mowa tu m.in. o napojach takich jak herbata czy kawa, które są bogate w kofeinę . Napoje te zawierają polifenole – organiczne związki chemiczne, które powodują gorsze przyswajanie żelaza. Znajdziemy je także w grochu, gryce, czerwonej fasoli lub orzechach włoskich i laskowych. Czym może grozić niedobór żelaza? Niedobór żelaza może prowadzić do anemii. Niedokrwistość to stan, w którym brakuje zdrowych czerwonych krwinek, których zadaniem jest przenoszenie tlenu do tkanek organizmu. Niedokrwistość może powodować wiele nieprzyjemnych objawów, takich jak: zmęczenie osłabienie bladość skóry, spojówek i błony śluzowej jamy ustnej bóle głowy Leczenie anemii obejmuje przyjmowanie suplementów oraz przejście na zdrową, odpowiednio zbilansowaną dietę. Gdzie znajdziemy żelazo? Istnieje wiele naturalnych źródeł żelaza. Znajdziemy je w takich produktach, jak: chude mięso wołowe cielęcina wieprzowina kurczak indyk ryby małże skorupiaki zielone warzywa (brokuły, słodki groszek, brukselka, jarmuż, kiełki fasoli) pomidory fasola limeńska ziemniaki kukurydza buraki kapusta jajka  Źródło: o2.pl