Dawniej mięso jadano od święta. Nie chodzi tylko o to, że było drogie – po prostu trudno było je zdobyć! Dlatego jadano je kilka razy w roku, gdy przychodził czas na zarżnięcie świni czy krowy. Nieco częściej jedzono np. rosół z kury, ale też nikt nie gotował go codziennie. Na szczęście dziś, dzięki zdobyczom technologii mięso jest znacznie tańsze i łatwo dostępne. A do tego jeśli kupimy jego większe ilości np. na promocji, to można je po prostu zamrozić i wykorzystać później.

Mrożone mięso – tak czy nie?

Jednak mrożone mięso ma swoich przeciwników. Część osób uważa, że jest ono znacznie mniej aromatyczne, ma nieprzyjemną konsystencję i smakuje dużo gorzej, niż świeże mięso. To prawda, ale niestety na razie nie ma innego sposobu na przedłużenie jego trwałości i przydatności do spożycia. Szczególnie, jeśli udało nam się okazyjnie kupić mięso na obniżce – każdy rozsądny człowiek skorzysta z takiej promocji, a nadmiar zamrozi na później!

Zupa na mrożonym mięsie

Najlepsza zupa to taka, która jest ugotowana na porządnej wkładce, czyli mięsie i kościach. Jeżeli zastanawiacie się, czy lepsze będzie świeże mięso czy mrożone, to możemy wam powiedzieć od razu, ponieważ odpowiedź jest oczywista – tylko świeże mięso! Jednak jeśli macie zamrożone porcje rosołowe, to jak najbardziej warto ugotować z nich bulion i wykorzystać np. jako bazę do zupy pomidorowej, pieczarkowej albo ugotować na nim gulasz.

Czy można gotować zupę na mrożonym mięsie?

Masz już zamrożone mięso, przygotowany garnek i obrane warzywa. Co dalej? Czy można po prostu wrzucić wszystko do garnka, zalać wodą i gotować? Nie! Mięso koniecznie musi zostać wcześniej rozmrożone – możesz je wstawić na noc do lodówki w głębokim naczyniu. Można spróbować rozmrozić je w mikrofalówce, ale to rozwiązanie ma dwie wady:

Zobacz także:

  1. Istnieje ryzyko, że przesadzisz i podczas podgrzewania białko w mięsie się zetnie
  2. Fale mikrofalowe źle działają na mięso, które po takiej obróbce termicznej będzie niesmaczne

Najważniejsza w procesie rozmrażania jest cierpliwość. Jeśli zrobisz to za szybko, to pod wpływem ciepła w mięsie zaczną się rozmnażać bardzo groźne dla zdrowia bakterie!

Jeżeli już koniecznie musisz ugotować zupę na zamrożonej porcji rosołowej, to pamiętaj o tym, że musisz najpierw włożyć mięso do zimnej wody i zagotować. Dopiero wtedy, gdy całkowicie się rozmrozi, możesz dodać warzywa.