Czy można dostać mandat za jedzenie podczas jazdy samochodem? Lepiej odpuścić sobie hamburgera i frytki
Adobe Stock
Newsy

Czy można dostać mandat za jedzenie podczas jazdy autem? To zależy! Od czego?

Zastanawialiście się jak to w końcu jest z jedzeniem za kierownicą? Sprawa nie jest tak prosta, jak mogłoby się wydawać.
Hubert Rój
czerwiec 01, 2021

Osoby zmotoryzowane z pewnością zadawały sobie to pytanie. Czy można jeść, siedząc za kółkiem, czy jednak jest to stanowczo zabronione przez prawo? Okazuje się, że rozwiązanie tej zagadki jest bardziej skomplikowane.

Dlaczego? W przepisie dotyczącym zakazu jedzenia za kierownicą istnieje wyraźne rozróżnienie na osoby prowadzące samochód osobowe, zawodowych kierowców tirów, ciężarówek, a także osoby kierujące pojazdami transportu zbiorowego.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Co o zakazie jedzenia w trakcie jazdy mówi prawo?

Zajrzyjmy więc do źródła, czyli do ustawy nazywanej prawem o ruchu drogowym. W 5. punkcie artykułu 63. ustawy czytamy:

Kierującemu pojazdem silnikowym, który przewozi osobę, zabrania się palenia tytoniu lub spożywania pokarmów w czasie jazdy. Nie dotyczy to kierującego samochodem ciężarowym, który przewozi osobę w kabinie kierowcy, i kierującego samochodem osobowym, z wyjątkiem taksówki.

Kogo więc dotyczy zakaz palenia tytoniu i spożywania pokarmów w czasie jazdy? Wyraźnie chodzi tutaj o:

  • Kierowców autobusów,
  • Busów
  • Autokarów
  • Innych pojazdów transportu publicznego, a także o taksówkarzy.

W przypadku kierowców zawodowych za złamanie powyższego przepisu grozi mandat w wysokości 50 zł, który może zostać podniesiony do wysokości 200 zł w przypadku, kiedy stróże prawa dopatrzą się elementu rozpraszania uwagi przez jedzenie, ograniczenia koncentracji i spowodowania zagrożenia.

Zobacz także

Czy kierowcy samochodów osobowych powinni jeść podczas jazdy

Wszystko to oznacza, że pozostali kierowcy mogą bezkarnie zajadać się jedzeniem kupionym w przydrożnym barze na przykład w trakcie długiej podróży.

Tak brzmi litera prawa. Nie trzeba jednak nikogo przekonywać, że zdecydowanie lepszym miejscem na hamburgera i colę jest przydrożny przystanek z wiatą i parkingiem albo po prostu postój w spokojnym lesie.

Jedzenie posiłków w stanie napięcia i stresu, które to dla wielu osób są nieodłącznym elementem prowadzenia samochodów to niemal gwarancja niewłaściwego przeżuwania, pospiesznego przełykania i przez to utrudnionego trawienia. Dla własnego dobra lepiej więc unikać jedzenia w trakcie jazdy – nie tylko w przypadku kierowców zawodowych.

źródło: moto.pl

Czytaj także:

Komentarze
Przeterminowane produkty, brud i brak maseczek. Horror w sklepach w Szczecinku
AdobeStock
Newsy Przeterminowane produkty, brud i brak maseczek. Horror w sklepach w Szczecinku
Klienci sklepów w Szczecinku trzymają rękę na pulsie – dzięki im zgłoszeniom lokalne służby sanitarne miały w ostatnim czasie mnóstwo pracy.

Szczecinek to piękne miasto, położone między lasami i jeziorami. Niestety, ostatnie wiadomości raczej nie przyniosą mu dobrej sławy! Okazało się, że Sanepid wykrył wiele nieprawidłowości w sklepach, piekarniach i restauracjach działających w Szczecinku. Zwłaszcza teraz, w trakcie pandemii koronawirusa, lokalne służby sanitarne mają pełne ręce roboty. Brud w sklepach i przeterminowane jedzenie Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Szczecinku przeprowadziła w ostatnim czasie 215 kontroli. W części kontrolowanych obiektów stwierdzono szereg nieprawidłowości: Najczęstszymi uchybieniami w skontrolowanych zakładach były:  niewłaściwy stan sanitarno–higieniczny w zakładzie – brudne powierzchnie i urządzenia,  przechowywanie środków spożywczych w nieodpowiedniej temperaturze, w tym środków spożywczych wymagającej zachowania ciągłości łańcucha chłodniczego,  niezachowanie segregacji masy towarowej,  wprowadzanie do obrotu żywności po upływie daty minimalnej trwałości bądź terminu przydatności do spożycia, brak wdrożonych procedur systemu HACCP. Zwłaszcza przechowywanie żywności w nieodpowiedniej temperaturze jest bardzo niebezpieczne – wystarczy sobie wyobrazić mięso leżące wiele godzin poza lodówką w wysokiej temperaturze. To samo dotyczy mrożonek, które przez nieodpowiednie przechowywanie mogłyby się rozmrozić. Przypominamy, że jedzenia nie wolno ponownie zamrażać, ponieważ grozi to groźnymi dla zdrowia konsekwencjami. Kary od Sanepidu Właściciele skontrolowanych w Szczecinku lokali, które nie przestrzegały zasad sanitarnych, musieli zapłacić mandat w wysokości 2100 złotych. Mandaty dostali właściciele: 1 supermarketu 3 sklepów spożywczych 2 piekarni 1 zakładu małej gastronomii Czujni klienci sklepów...

Przeczytaj
Każdego dnia w supermarketach marnuje się niesprzedana żywność. Co robią z nią sklepy?
AdobeStock
Newsy Każdego dnia w supermarketach zalega niesprzedana łatwo psująca się żywność. Co robią z nią sklepy?
W każdej sekundzie przez cały rok w Polsce wyrzucanych do kosza jest blisko 153 kg żywności Co dzieje się z jedzeniem wyrzucanym przez sklepy spożywcze? Sprawdźcie.

Problem marnowania żywności dotyczy coraz więcej krajów na świecie. Każdego roku wyrzucane tam są ogromne ilości jedzenia, podczas gdy wiele osób potrzebujących chętnie przyjęłoby chociaż część żywności, która nadaje się jeszcze do zjedzenia. Supermarkety codziennie muszą pozbywać się produktów spożywczych, które nie zostały danego dnia sprzedane – co dalej się z nimi dzieje? Przekonajcie się. Marnowanie żywności w Polsce W Polsce każdego roku marnowane są gigantyczne ilości jedzenia. Robert Łaba z Instytutu Ochrony Środowiska zwraca uwagę na skalę problemu w naszym kraju: W Polsce w każdej sekundzie przez cały rok wyrzucanych do kosza jest blisko 153 kg żywności w całym łańcuchu żywnościowym, a aż 92 kg w polskich domach. To tak jakby każdego dnia, przez cały rok, w każdej sekundzie Polacy tylko w swoich domach wyrzucali 184 bochenki chleba Jednym z winowajców są supermarkety, które każdego dnia wyrzucają niesprzedaną żywność – dotyczy to głównie produktów szybko psujących się, czyli owoców, warzyw, pieczywa oraz mięsa i ryb. Z tego powodu zarówno detaliści, jak i hurtownie spożywcze muszą, na mocy ustawy o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności, przekazywać niesprzedaną żywność organizacjom pozarządowym, które następnie zajmują się dystrybucją tych produktów do osób, które najbardziej ich potrzebują. Jeżeli sklep nie przekaże niesprzedanej żywności, wówczas musi zapłacić karę w wysokości 10 groszy za każdy kilogram wyrzuconego jedzenia. Kto oddaje najwięcej żywności? Najchętniej odwiedzane przez Polaków supermarkety to Biedronka i Lidl – właśnie one przodują w oddawaniu jedzenia organizacjom dobroczynnym. Okazuje się, że absolutnym przodownikiem jest Biedronka. Sieć w 2020 roku oddała łącznie...

Przeczytaj