Czy można dostać mandat za jedzenie podczas jazdy samochodem? Lepiej odpuścić sobie hamburgera i frytki
Adobe Stock
Newsy

Czy można dostać mandat za jedzenie podczas jazdy autem? To zależy! Od czego?

Zastanawialiście się jak to w końcu jest z jedzeniem za kierownicą? Sprawa nie jest tak prosta, jak mogłoby się wydawać.

Osoby zmotoryzowane z pewnością zadawały sobie to pytanie. Czy można jeść, siedząc za kółkiem, czy jednak jest to stanowczo zabronione przez prawo? Okazuje się, że rozwiązanie tej zagadki jest bardziej skomplikowane.

Dlaczego? W przepisie dotyczącym zakazu jedzenia za kierownicą istnieje wyraźne rozróżnienie na osoby prowadzące samochód osobowe, zawodowych kierowców tirów, ciężarówek, a także osoby kierujące pojazdami transportu zbiorowego.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Co o zakazie jedzenia w trakcie jazdy mówi prawo?

Zajrzyjmy więc do źródła, czyli do ustawy nazywanej prawem o ruchu drogowym. W 5. punkcie artykułu 63. ustawy czytamy:

Kierującemu pojazdem silnikowym, który przewozi osobę, zabrania się palenia tytoniu lub spożywania pokarmów w czasie jazdy. Nie dotyczy to kierującego samochodem ciężarowym, który przewozi osobę w kabinie kierowcy, i kierującego samochodem osobowym, z wyjątkiem taksówki.

Kogo więc dotyczy zakaz palenia tytoniu i spożywania pokarmów w czasie jazdy? Wyraźnie chodzi tutaj o:

  • Kierowców autobusów,
  • Busów
  • Autokarów
  • Innych pojazdów transportu publicznego, a także o taksówkarzy.

W przypadku kierowców zawodowych za złamanie powyższego przepisu grozi mandat w wysokości 50 zł, który może zostać podniesiony do wysokości 200 zł w przypadku, kiedy stróże prawa dopatrzą się elementu rozpraszania uwagi przez jedzenie, ograniczenia koncentracji i spowodowania zagrożenia.

Zobacz także
kolacja z Gessler kosztowała 50 tysięcy

Magda Gessler zaprosiła gości na kolację. Zapłacili za nią tyle, co za... nowe auto

Ten rząd będzie karał za marnowanie jedzenia. Jesteście za?

Ten rząd będzie karał za marnowanie jedzenia. Jesteście za?

Czy kierowcy samochodów osobowych powinni jeść podczas jazdy

Wszystko to oznacza, że pozostali kierowcy mogą bezkarnie zajadać się jedzeniem kupionym w przydrożnym barze na przykład w trakcie długiej podróży.

Tak brzmi litera prawa. Nie trzeba jednak nikogo przekonywać, że zdecydowanie lepszym miejscem na hamburgera i colę jest przydrożny przystanek z wiatą i parkingiem albo po prostu postój w spokojnym lesie.

Jedzenie posiłków w stanie napięcia i stresu, które to dla wielu osób są nieodłącznym elementem prowadzenia samochodów to niemal gwarancja niewłaściwego przeżuwania, pospiesznego przełykania i przez to utrudnionego trawienia. Dla własnego dobra lepiej więc unikać jedzenia w trakcie jazdy – nie tylko w przypadku kierowców zawodowych.

źródło: moto.pl

Czytaj także:

Jadł hot doga na ulicy i nie miał maseczki. Został zatrzymany przez straż miejską
AdobeStock
Newsy
Jadł hot doga na ulicy i nie miał maseczki. Został zatrzymany przez straż miejską
Czy za jedzenie na świeżym powietrzu można zostać zatrzymanym przez straż miejską? Przekonał się o tym mieszkaniec Tarnowa.

Zatrzymanie siłą i szarpanina ze strażnikami miejskimi z powodu jedzenia hot-doga? Brzmi jak żart primaaprilisowy, ale to wydarzyło się naprawdę! Strażnicy z Tarnowa w województwie małopolskim chyba za bardzo wzięli sobie do serca rozkazy dotyczące wystawiania mandatów za brak maseczki. Zakaz jedzenia na świeżym powietrzu Nic nie zapowiadało, że zjedzenie przekąski w miejscu publicznym się tak skończy. Mieszkaniec Tarnowa w trakcie załatwiania codziennych spraw na mieście postanowił kupić sobie hot-doga i go zjeść. Oczywiście nie da się jeść w maseczce, więc ją ściągnął. A to nie spodobało się strażnikom miejskim! Na nagraniu opublikowanym w internecie widać, jak strażnicy mówią coś do mężczyzny, który po chwili odchodzi w przeciwną stronę. Straż nie dała jednak za wygraną i zaczęła go śledzić. Jeden ze świadków twierdzi, że usłyszał rozmowę mężczyzny ze strażnikami i opowiedział o tym w radiu, które relacjonowało wydarzenie: Słyszałem jak mężczyzna tłumaczy strażnikom, że nie mogą mu zabronić jeść na świeżym powietrzu [co nie jest prawdą, od października obowiązuje zakaz jedzenia na świeżym powietrzu - przyp. red.]. Obrócił się na pięcie i próbował od nich odejść bez żadnej agresji. Funkcjonariusze we dwóch zaczęli dostawiać się do niego, blokować go i tak jakby otaczać. Przez chwilę strażnicy chodzili za mężczyzną, aż w końcu zdecydowali, że czas go zatrzymać. Świadek twierdzi, że mężczyzna kłócił się ze strażnikami, twierdząc, że nie mają prawa go zatrzymać. Wtedy zaczęła się szarpanina. Pewno chodziło im o to, żeby nie mógł odejść. I szli tak z nim przez kilkanaście metrów. Przed radiowozem zaczęła się ostrzejsza wymiana zdań. Jeden ze strażników zaczął go dusić, ten drugi zaczął otwierać drzwi, żeby go...

Czy kasjerzy w supermarketach muszą nosić maseczki? Nie zawsze
Adobe Stock
Newsy
Czy kasjerzy w supermarketach muszą nosić maseczki? Nie zawsze
W erze koronawirusa wszyscy przyzwyczaili się już do widoku kasjerów w maseczkach ochronnych. Okazuje się, że nie wszyscy z nich muszą je nosić.

Od 11 marca bieżącego roku rząd uregulował zasady noszenia maseczek. W kąt poszły wszelkiego rodzaju przyłbice, bandany i chusty. Maseczki od tego dnia powinni nosić wszyscy. Prawie wszyscy. Rządzący przygotowali w rozporządzeniu jedno odstępstwo od reguły. Chodzi oczywiście o osoby, których stan zdrowia nie pozwala na noszenie maseczki zabezpieczającej przed transmisją Sars-COV-19. Kto może nie nosić maseczki? Spójrzcie na listę tych chorób. Występowanie tych przesłanek może zwalniać z obowiązku noszenia maseczki: Zaawansowane schorzenia neurologiczne Choroby układu oddechowego lub krążenia Schorzenia przebiegające z niewydolnością oddechową lub krążenia Takie zwolnienie w teorii może wystawić danej osobie jej lekarz. Powinna się w niej znaleźć konkretnie wskazana jednostka chorobowa z cytowanej przez nas listy z rządowego rozporządzenia. Wprowadzając nowelizację rozporządzenia przeciwko zwalczaniu skutków epidemii, minister Adam Niedzielski w kwestii maseczek i zwolnienia z ich stosowania dał do zrozumienia, że nie ma miejsca na naciąganie przepisów. Jego słowa z konferencji prasowej sprowadziły się do następującego wniosku: jeżeli przepisy o zwolnieniu będą wykorzystywane przez Polaków zbyt ochoczo, rząd wycofa przepis o zwolnieniu lekarskim. Na razie obowiązuje on wszystkich. Włącznie z kasjerami i kasjerkami w sklepach spożywczych, także tych małych, osiedlowych. Jak zakończyła się historia kasjerki bez maseczki z Biedronki? W ostatnim czasie internet obiegła wieść o kasjerce z Biedronki, która poruszała się po sklepie bez maseczki. Sprawę na forum publicznym podniosła jedna z klientek sieci. Jeden z portali postanowił przekonać się u źródła o powodach takiego zachowania pracownicy sklepu. Dziennikarskie śledztwo wykazało, że kasjerka miała...

Przejadacie się? To prosta droga do otyłości i cukrzycy. Naukowcy mają wyjaśnienie skąd się bierze
Adobe Stock
Newsy
Przejadacie się? To prosta droga do otyłości i cukrzycy. Naukowcy mają wyjaśnienie skąd się bierze
Przejadanie stało się w dzisiejszych czasach żywym problemem dotyczącym wielu osób. Nie spodziewalibyście się nawet, co może go wywoływać.

Jeszcze sto lat temu było to nie do pomyślenia. Tymczasem dzisiaj żyjemy w takim świecie, że większym problemem od zapełnienia pustego brzucha, są zmagania o to, by go zanadto nie „zapchać”. Co sprawia, że ludzie się przejadają? W związku z zaistnieniem tego rodzaju żywnościowego dobrobytu, ludzie muszą mierzyć się z takimi wyzwaniami, jak choćby „walka” o nieprzejedzenie się. Problem ten wielu zna na pewno nie tylko z okazji świąt Bożego Narodzenia czy Wielkanocy… Dzięki jednemu z najnowszych badań dowiedzieliśmy się ostatnio, co mocno wpływa na niepohamowaną chęć jedzenia wbrew zapotrzebowaniu własnego organizmu. Ostatnie dwa punkty mogą was mocno zaskoczyć. Co wpływa na zwiększoną skłonność do przejadania się? Brak skupienia i skoncentrowania na jedzeniu w trakcie spożywania posiłku – m.in. jednoczesne oglądanie telewizji, czytanie gazet, słuchanie radia itp. Wcześniejsza obserwacja obrazów jedzenia w telewizji, internecie – np. w postaci reklam czy programów kulinarnych Osobiste przygotowywanie danego posiłku Obserwowanie przygotowania posiłku przez inną osobę Następujące obserwacje uczeni uzyskali dzięki przeprowadzonemu eksperymentowi. Podzielono w nim uczestników na części – w wyniku badania okazało się, że ta grupa osób, która obserwowała proces gotowania – zjadła zdecydowanie najwięcej. Czym grozi nadmierne przejadanie się? Jedzenie większych ilości jedzenia niż te, których domaga się organizm, prowadzi do bardzo złych skutków. Wśród nich należy wyliczyć kilka poważnych schorzeń, takich jak m.in.: Otyłość Cukrzyca Nadciśnienie tętnicze Wady postawy i schorzenia kręgosłupa Depresja Źródło: theconversation.com Czytaj także: Często...

Dyspensa na Sylwestra od biskupów. Choć to piątek, możecie jeść mięso, ale.... trzeba za to trochę zapłacić
Adobe Stock
Newsy
Dyspensa na Sylwestra od biskupów. Choć to piątek, możecie jeść mięso, ale jest 1 warunek
Wierni kościoła katolickiego zwykle w piątki powinni pokutować i powstrzymać się od jedzenia mięsa. Ale nie w ten sylwestrowy piątek. Biskupi udzielają wiernym dyspensy. Wyjaśniamy, co to znaczy.

W tym roku Sylwester, a więc dzień najhuczniejszych zabaw w całym roku, wypada w piątek. Oznacza to, że członkowie kościoła katolickiego, powinni zgodnie z kalendarzem liturgicznym, powstrzymać się tego dnia od świętowania oraz jedzenia mięsa. W prawie kanonicznym wyznaczającym normy postępowania istnieje jednak możliwość zwolnienia wiernych od obowiązujących przepisów, zwany dyspensą. Biskupi poszczególnych diecezji udzielają właśnie dyspensy członkom kościoła w swoich regionach. Biskupi udzielają dyspensy na Sylwestra Już w 31 na 41 diecezji w Polsce, wierni zostali zwolnieni z obowiązku utrzymania postu w czasie Sylwestra. Metropolita Warszawski kardynał Kazimierz Nycz, skorzystał z możliwości udzielenia dyspensy warszawskim wiernym i wydał następujący dekret: - Mając na względzie, że przypadający na piątek 31 grudnia br., ostatni dzień roku kalendarzowego, sprzyja organizowaniu rodzinnych i towarzyskich spotkań oraz radosnemu przeżywaniu tego dnia, po rozważeniu słusznych racji duszpasterskich, udzielam, zgodnie z kan. 87 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego, wszystkim osobom przebywającym w granicach archidiecezji warszawskiej, dyspensy od obowiązku zachowania pokutnego charakteru piątku oraz od obowiązku wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych. Także w innych regionach Polski, władze kościelne zaczęły wydawać podobne dekrety. W każdym pojawił się jednak pewien warunek. Wierni są zwolnieniu z postu, ale w zamian muszą wypełnić pokutę. Niektórzy biskupi dopuszczają, że będzie nią modlitwa, inni żądają przekazania datków. W Warszawie zalecono: - Aby osoby korzystające 31 grudnia z dyspensy na terenie archidiecezji warszawskiej, ofiarowały dowolną modlitwę w intencji papieża Franciszka oraz podjęły zgodnie z własnym wyborem formę zadośćuczynienia przez wypełnienie uczynków...